Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rudens pavojų keliuose didina laukiniai gyvūnai

Rugsėjo–lapkričio mėnesiais keliuose padaugėja automobilių susidūrimų su gyvūnais. Nuo rugsėjo iki gruodžio įvyksta daugiau kaip pusė visų per metus registruotų automobilių susidūrimų su šernais ir 65 proc. susidūrimų su tauriaisiais elniais, kurie vakare bandomis išeina maitintis iš miško į laukus, o ryte vėl grįžta atgal.

Ryte ir vakare

Rugsėjo pradžioje saulė leidžiasi 20 valandą, rugsėjo pabaigoje – jau 19 valandą. 20–22 valandomis vakaro įvyksta daugiausia avarijų dėl susidūrimo su briedžiais, 20 valandą – su stirnomis. Šernai juda vėlesniu paros laiku, daugiausia susidūrimų su jais rugsėjį vyksta 21–23 valandomis.

Nuo spalio išryškėja antrasis, rytinis, avaringumo pikas. Septintą valandą ryto, dar nepatekėjus saulei, spalio mėnesį labai padidėja tikimybė kelyje susidurti su stirnomis ir briedžiais. Lapkričio mėnesį iki patekant saulei keliuose vis dar daug stirnų, o briedžių ir šernų pavojus išlieka tik po saulės laidos. Gruodžio mėnesį stirnas rytais kelyje dažniausiai galima sutikti 7–9 valandomis, nes saulė teka vėliau.

Praėjusią savaitę susidūrimo su stirna nepavyko išvengti žinomam renginių vedėjui ir televizijos veidui Rolandui Vilkončiui.

Jis savo „Facebook“ paskyroje rašė: „Kai tu manai, kad tu valdai situaciją. Kai tu važiuoji keliu, kuriuo važiavai tūkstantį kartų ir užsimerkęs atsimeni kiekvieną posūkį. Kai tu aplink nematai nė vieno krūmo, tik plyną lauką, kuriame nė karto nuo vaikystės nesi matęs nė vieno gyvūno. Kai tu ankstyvą rytą magistralėje prie pat Vilniaus pamatai tai, ko nelinkėtum nė vienam vairuotojui, ir vairuoji dar atsargiau. Būtinai turi atsitikti tai, nuo ko negali apsaugoti nei naujos kartos žibintai, nei automobilio saugumo sistemos – rudeninė gyvūnų migracija. Man asmeniškai stirna yra vienas gražiausių gyvūnų ir nuoširdžiai gaila, kad vienu jų mažiau. Vienintelė paguoda, kad viena spėjo prabėgti, o kita bent išėjo per akimirką, be kančios. Ačiū Bendrajam pagalbos centrui (BPC) ir Ukmergės policijai už nuoširdų rūpestį ir profesionalią pagalbą. Saugiai kelyje ir maldelė už vargšą gyvūną.“

Lietuvos keliuose su stambiaisiais gyvūnais kasmet susiduria apie tūkstantis autotransporto priemonių, smulkesniuosius gyvūnus suvažinėja keliasdešimt tūkstančių vairuotojų.

Naudinga žinoti

Gyvūnai keliuose dažniausiai pasirodo prietemoje ir naktį, 17–23 valandomis, taip pat anksti ryte. Briedžiai į kelius dažniausiai išeina gegužės, birželio ir rugsėjo mėnesiais, stirnos – gegužės ir lapkričio mėnesiais, šernai – nuo rugsėjo iki gruodžio.

Susidūrimo su gyvūnu metu pasekmių sunkumą nulemia automobilio greitis. Sutemus, naktį ir paryčiais važiuokite lėčiau. Taip padidėja tikimybė laiku pastebėti gyvūną ir išvengti susidūrimo, o kai susidūrimas neišvengiamas – sušvelninti jo pasekmes.

Didesni pavojai

Taigi rudenį ir žiemą vairavimą apsunkina ne tik prastas apšvietimas, bet ir tai, kad dauguma kanopinių gyvūnų į kelius išeina tada, kai tamsu. Sunkiausiai pastebimi briedžiai – jų kailis tamsus, o dėl ilgų kojų akys yra aukščiau ribos, kurią apšviečia automobilio žibintai. Stirnos, šernai ir taurieji elniai neretai keliuose pasirodo bandomis, o ne po vieną. Tai gana dideli gyvūnai, tad lengvojo automobilio susidūrimas su kanopiniais kelia didelį pavojų vairuotojui ir keleiviams, o pats automobilis gali būti sudaužytas nepataisomai.

Specialistai pataria

Jei kelyje arba šalikelėje matote laukinį gyvūną, sumažinkite greitį ir naudokite garso signalą, signalizuodami trumpais paspaudimais. Tai gali paskatinti gyvūną pasitraukti nuo kelio.

Neprivažiuokite prie pat gyvūno ant kelio arba šalia jo – išgąsdinti gyvūnai yra neprognozuojami ir gali bėgti bet kuria kryptimi. Atkreipkite dėmesį, ar nėra daugiau gyvūnų (kai kurie jų keliauja bandomis).

Stebėkite iš priekio ir iš galo atvažiuojančius automobilius. Jeigu norint išvengti gyvūno jums būtina sustoti, stabdykite stipriai, bet venkite slydimo.

Jeigu negalite sustoti prieš didelį gyvūną, apvažiuokite jį iš užpakalinės pusės.

Laikytis taisyklių

Pasirūpinkite, kad automobilio langai būtų švarūs iš vidaus ir iš lauko pusės (pagerės matomumas, ypač naktį). Patikrinkite, ar jūsų transporto priemonės žibintai veikia, ir pasirūpinkite, kad priekiniai žibintai būtų švarūs.

Laikykitės nurodytų greičio apribojimų. Atkreipkite dėmesį į ženklus, įspėjančius apie laukinius gyvūnus.

Sumažinkite greitį prieš kelio vingį, kalvos viršuje ir kelio ruožuose prie miško ir pamiškėse.

Atsiminkite, kad dėl priešpriešinio eismo juosta važiuojančio transporto šviesų naktį pastebėti gyvūnus ant kelio yra sunkiau. Jei galite rinktis, važiuokite šviesiuoju paros metu – gyvūnai dažniau migruoja anksti ryte ir sutemus.

Jei priešais važiuojantis vairuotojas stabdo arba mažina greitį, atitinkamai sumažinkite greitį ir jūs, nes jis taip gali reaguoti į pavojų, kurio dar nepastebėjote.

Jei kelyje smulkus gyvūnas, saugiau yra jį pervažiuoti, negu išvažiuoti į priešingo eismo juostą arba staiga sukti į šalikelę. Kai kelyje matote briedį, visi būdai išvengti susidūrimo yra tinkami.

Ką daryti susidūrus

Kai susidūrimas neišvengiamas, pasistenkite sumažinti smūgį: nukreipkite automobilį į pusę, iš kurios gyvūnas atėjo, žiūrėkite ne į gyvūną, o ta kryptimi, kur norite važiuoti, ir pasistenkite trenktis į gyvūną automobilio šonu, o ne priekiu.

Prieš pat susidūrimą atleiskite stabdžio pedalą (stabdant automobilio priekis nusileidžia, todėl padidėja tikimybė, kad stambus gyvūnas trenksis į priekinį stiklą). Pasilenkite kuo žemiau, nes briedžiai ir elniai neretai užvirsta ant automobilio stogo.

Nepavykus išvengti susidūrimo, pasirūpinkite automobilio ir keleivių saugumu, praneškite policijai ir draudimo bendrovei, nebandykite patraukti nuo kelio sužaloto gyvūno.

Rekomenduojami video