Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Riešo kanalo sindromas. Klastingas susirgimas, neleidžiantis miegoti naktimis
„Gydytojau, padėkite! Nebegaliu nei dirbti, nei miegoti naktimis”, – tokius žodžius iš savo pacientų lūpų nuolat išgirsta žinomas Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Vilniuje gydytojas ortopedas–traumatologas, plaštakos chirurgas Simonas Sereika, jau daug metų padedantis žmonėms išsivaduoti iš varginančių riešų skausmų. Šis ne tik užsiimti fizine veikla, bet ir ramiai miegoti neleidžiantis susirgimas – tai riešo kanalo sindromas.

Kas yra riešo kanalo sindromas?

Riešo kanalo sindromas – tai skausmingas susirgimas, kurį dažniausiai sukelia sausgyslių ir jų dangalų uždegimas, dėl kurio spaudžiamas riešo kanalu einantis vidurinis nervas. Šis susirgimas dažniausiai išsivysto vyresniame amžiuje, neretai ilgą laiką monotonišką darbą rankomis dirbantiems žmonėms, pavyzdžiui, sodininkams, taip pat odontologams ar net pianistams. Tačiau yra ir duomenų, teigiančių, kad riešo kanalo sindromui išsivysti turi įtakos ir lėtinės endokrininės sistemos ligos, pavyzdžiui, diabetas, taip pat nutukimas, nėštumas, patirtos traumos.

Apgaulingi simptomai kamuoja naktimis

Pasak gydytojo Simono Sereikos, apie riešo kanalo sindromą išduoda patiriamas skausmas ir skausmingas pirštų tirpimas. Neretai šis skausmas būna toks varginantis, kad dėl jo žmonės negali ne tik produktyviai dirbti, bet ir ilsėtis. Įkyrus maudimas ar skausmingas pirštų tirpimas pažadina naktimis, ryte pirštai būna sustingę, nejudrūs, juos sunku ištiesti, o ilgainiui, ligai progresuojant, pirštai lieka nuolat nutirpę. „Nuolatinis pirštų tirpimas – tai rimtas signalas, kad reikia kreiptis į gydytoją. Pirštų tirpimas atsiranda tada, kai užspaudžiamas nervas, vėlesnėje ligos stadijoje pradeda nykti raumenys, mažėja plaštakų raumenų jėga“, – sako ortopedas-traumatologas.

Gydytojas pastebi, kad kartais žmonės linkę ilgai kentėti, laukia tikėdamiesi, kad skausmas praeis savaime. Tačiau, jo teigimu, esant riešo kanalo sindromui, pranykęs skausmas anaiptol – ne pasveikimo ženklas. Atvirkščiai, tai rodo, kad liga jau toli pažengusi: smarkiai pažeistas nervas, po kurio seka raumenų atrofija ir visiškas pirštų nejautrumas.

Iš varginančio skausmo išvaduoja operacija

Šiuo metu pažangiausias riešo kanalo sindromo gydymo būdas – endoskopinė riešo operacija. „Tai mažai invazinė operacija, kurios metu atlaisvinamas riešo kanalu einantis nervas. Jos metu skersinėje riešo raukšlėje padaromas nedidelis pjūvis, pro kurį į riešo kanalą įvedama mikrovaizdo kamera ir peiliukas. Kanalu kamera nuvedama iki skersinio riešo raiščio ir jis perpjaunamas, taip atlaisvinant užspaustą vidurinį nervą, kai tuo tarpu kiti riešo audiniai lieka nepažeisti“, – pasakoja ne vieną tokią operaciją atlikęs Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas ortopedas-traumatologas Simonas Sereika. Jo teigimu, lyginant su atvira riešo operacija, ši procedūra kur kas labiau tausoja organizmą, ją atliekant mažesnė galimų komplikacijų tikimybė, spartesnis ir lengvesnis gijimo procesas po operacijos. Be to, atliekant tokią operaciją net nėra reikalinga bendrinė nejautra, po kurios pacientai dar kurį laiką gali jausti tokius nemalonius pojūčius kaip galvos skausmas, svaigimas ar net pykinimas. Endoskopinė riešo operacija atliekama taikant vietinę nejautrą – t. y. visos operacijos metu pacientas išlieka sąmoningas, tačiau visiškai nejaučia skausmo.

Rezultatas jaučiamas iškart po operacijos

„Atlikus riešo kanalo sindromo operaciją, jau tą pačią dieną žmogus visiškai nebejaučia naktinio pirštų skausmo ir pagaliau gali gerai išsimiegoti. Būtent skausmas ir jo sukeliama nemiga priverčia daugumą pacientų kreiptis pagalbos į ortopedus. Pirštų tirpimas dar bus jaučiamas kurį laiką po operacijos. Operacijos metu perpjauname riešo raištį, atpalaiduojame nervą, bet jam atsistatyti reikia laiko. Kasdien jis atauga po 1 mm, o visiškai atsistato – po 2–3 mėn. Po operacijos žmogus atgauna darbingumą ir be jokių apribojimų gali užsiimti darbu ar mėgstama veikla, net jei tai ir tas pats monotoniškas fizinis judesys, sukėlęs riešo kanalo sindromą“, – sako gydytojas Simonas Sereika.

Vis tik gydytojas atkreipia dėmesį, jog gyvenimo kokybė po operacijos priklauso ir nuo to, kaip labai užleista buvo liga prieš operaciją. Dėl ligos stipriai atrofavę raumenys gali ir nebeatsistatyti. Taigi įtariant riešo kanalo sindromą, labai svarbu neatidėlioti vizito pas gydytoją ir laiku kreiptis į specialistą. Kuo mažiau pažeistas nervas ir plaštakos raumenys, tuo didesnė tikimybė, kad žmogus ir vėl bus darbingas. Priešingai, ligai įsisenėjus, žmogui gali grėsti invalidumas.

Gydymas pradedamas nuo ištyrimo

„Modernus, organizmą tausojantis gydymas visuomet prasideda nuo išsamios diagnostikos. Svarbu įvertinti ligos stadiją, nervo pažeidimą, raumenų būklę, taip pat atmesti kitas ligas. Pacientams, kenčiantiems nuo riešo kanalo sindromo, atliekame elektroneurografijos tyrimą, skirtą įvertinti nervų, raumenų ir juos kontroliuojančių nervinių ląstelių, motorinių neuronų būklę“, – sako ortopedas-traumatologas S. Sereika.

Kai liga dar tik pradinės stadijos, ją galima gydyti priešuždegiminiais vaistais, riešo įtvarais, specialiomis procedūromis. „Vis dėlto operacija yra pats efektyviausias gydymo būdas. Atlikęs endoskopinę operaciją, aš esu tikras, kad nervas yra pakankamai atlaisvintas ir turi erdvės ataugti. Jeigu nervo spaudimas mažinamas priešuždegiminiais vaistais, niekada nesi tikras, ar jis turės pakankamai vietos ataugti. Jei paciento raumenys jau pradėję nykti, nebėra kada laukti, reikia skubiai operuoti ir gelbėti plaštaką“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro ortopedas-traumatologas Simonas Sereika.

Anot gydytojo, kartą atlaisvinus riešo kanalą, pakartotinės operacijos paprastai neprireikia, liga neatsinaujina.

Rekomenduojami video