Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nežino, kaip kovoti su infliacija

„Revolut“ atliktas tyrimas rodo, kad Lietuvos gyventojai dėl infliacijos patiria daug streso ir nežino, kaip su ja kovoti – net 27 proc. apklausos dalyvių sutiko su šiuo teiginiu, kai kitose šalyse apklaustųjų skaičius nesiekė penktadalio, teigiama pranešime žiniasklaidai.

Tyrime dalyvavo daugiau kaip 10 tūkst. žmonių iš 10 valstybių – JAV, Australijos, Jungtinės Karalystės, Italijos, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Rumunijos, Lenkijos ir Lietuvos.

Lietuviams kelia daugiausia nerimo

Beveik pusei tyrime dalyvavusių europiečių, amerikiečių bei australų kasdienius finansus tvarkyti pavyksta sklandžiai net ir vyraujant aukštai infliacijai, o Lietuvoje šiam teiginiui pritarė vos penktadalis.

„Pasitikėjimo tvarkant kasdienius šeimos finansus lietuvės moterys jaučia šiek tiek daugiau nei vyrai (atitinkamai 24 ir 22 proc.)“, – rašoma pranešime.

Nors asmeninių finansų tvarkymas lietuviams kelia nerimo ir daugelis nežino, kaip su infliacija kovoti, lietuviai nėra linkę pasitikėti ir kitų patarimais: finansų konsultantais ar artimųjų patarimais pasikliauja vos 3 proc. apklaustųjų. Labiausiai kitų finansiniais patarimais linkę pasitikėti britai bei amerikiečiai (11 proc.), italai (10 proc.), australai, prancūzai bei lenkai (9 proc.).

Ne visiems ekonomikos iššūkiai kelia stresą ar kitas neigiamas emocijas, kai kurie į šį laikotarpį žiūri kaip į galimybę ir ieško būdų gyventi dar geriau.

„Labiausiai savo finansų žiniomis pasitiki ir jomis pasinaudoti ketina vokiečiai (23 proc.). Galimybių mažiausiai įžvelgia italai (8 proc.), nedaug pozityvesni ir lietuviai (10 proc.). Moterys čia savimi pasitiki gerokai mažiau nei vyrai – atitinkamai 13 ir 18 proc.“, – pažymima pranešime.

Pinigų temos daugeliui išlieka tabu

Dauguma tyrime dalyvavusių žmonių (86 proc.) sutiko, kad mokykloje finansinis raštingumas turėtų būti ugdomas nuo vaikystės ir gailėjosi, kad patys tokių žinių negavo ar gavo nepakankamai, čia neišsiskyrė ir lietuvių nuomonė.

„Nepaisant to, patiems apie pinigus kalbėti daugeliui vis dar nejauku, nesvarbu, ar tai būtų prašymas pakelti algą darbe, ar tiesiog klausimas dėl nuolaidos parduotuvėje, ar pažįstamo pasiteiravimas apie mėnesio pajamas, išlaidavimo įpročius, papildomą uždarbį“, – teigiama pranešime.

Pinigų tema išlieka tabu visiems apklaustiems žmonėms, nepriklausomai nuo tautybės – nejaukiai jaučiasi bent du trečdaliai.

Mažiausiai tabu pinigų temomis jaučia vokiečiai, kiek atsilieka britai bei ispanai. Lyčių skirtumai taip pat egzistuoja – jei apie pinigus drąsiai kalba bent 35 proc. vyrų, tai moterų skaičius siekia 30 proc.

Finansinis raštingumas ir santykiai

Tyrime dalyvavusių žmonių klausta, kiek sklandžiai tvarkomi finansai lemia darnius santykius šeimoje ar poroje, ypač ekonominių sunkumų laikais.

„Daugelyje šalių apie pusė apklaustųjų sutiko, kad finansų klausimai yra vieni esminių santykiuose, lietuviai čia buvo nuosaikesni ir pritarė tik trečdalis. Daugiau tam pritarė ir lietuvių moterų (36 proc.) nei vyrų (31 proc.), – rašoma pranešime. – Pragmatiškesni buvo ir jaunesni, 18–34 m. lietuviai (pritarė 42 proc.), palyginus su vyresniais – 45–54 m. kategorijoje pritariančių buvo jau tik 30 proc., vyresnių nei 54 m. – 28 proc.“

Maždaug dešimtadalis galvoja, kad santykiuose svarbiausi yra jausmai, daugiausia romantikų – Italijoje (16 proc.), Prancūzijoje (14 proc.), Lenkijoje (13 proc.). Jausmams pirmenybę Lietuvoje teikia 10 proc. apklaustųjų. Daugiau tam pritaria vyrų nei moterų (atitinkamai 14 ir 8 proc.).

„Ryški ir kita tendencija – lietuviai kuo jaunesni, tuo pragmatiškiau vertina santykius: 25–34 m. amžiaus kategorijoje jausmams pirmumą teikia vos 6 proc., o 45–54 m. – jau 13 proc.“, – pažymima pranešime.

Anot „Revolut“ tyrimo, pinigų klausimai šeimoje paaštrėja ekonominių sunkumų laikotarpiais. Su tuo sutiko 15 proc. lietuvių, moterys čia taip pat buvo linkusios labiau pritarti nei vyrai. Vos 3 proc. apklaustų lietuvių manė, kad pinigai išvis nesvarbūs santykiuose, kol poros nesieja bendras turtas, nors daugelis europiečių bent keletu procentų labiau buvo linkę tam pritarti.

Rekomenduojami video