Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Iš nelegalių pardavėjų įsigyti naminiai paukščiai gali virsti brangiai kainuojančia problema

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) fiksuoja atvejus, kai iš nelegalių pardavėjų Vilniaus apskrities gyventojų savo reikmėms įsigyti naminiai paukščiai buvo sergantys ir, kaip vėliau paaiškėjo, užsikrėtę pavojinga paukščių gripo viruso atmaina. Perspėjama, kad šios užkrečiamosios ligos išplitimo atveju pasekmės gali būti itin skaudžios visiems paukščių augintojams ir šalies ekonomikai.

„Kaip suvaldysime kol kas pavienius protrūkius, kad paukščių gripas neplistų toliau, labai daug lems žmonių sąmoningumas. Svarbu suprasti, kad užkrečiamosios ligos valstybių sienų nepaiso, o tokioje situacijoje noras sutaupyti ir pigiau įsigyti paukštį gali kainuoti į savo ūkį parsineštą greitai plintančią ligą bei sukelti didelių nuostolių kitiems. Neatsakingas kai kurių paukščių pardavėjų elgesys šiuo laiku, kai Europos šalyse kas dieną daugėja nustatomų didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejų, išties neramina.

Maža to, vežėjai iš padidinto pavojaus zonų neteisėtu būdu įveždami paukščius į Lietuvą juos gabena be jokių dokumentų ir sąmoningai prekiauti pasirenka mažiau viešas, nuošalias vietas, nedidelių miestelių turgaviečių prieigas, atvyksta pas pirkėjus pagal išankstinius skambučius.

Apgailestaujame, kad į nuolatinius mūsų specialistų raginimus būti budriais, griežtai laikytis privalomų biologinio saugumo reikalavimų, kai šis pavojingas virusas siautėja kaimyninėse šalyse, įsiklauso toli gražu ne visi paukščių laikytojai. Juk net ir dėl vieno neatsakingo ūkininko, jeigu jo ūkyje būtų nustatytas paukščių gripo protrūkis, ne tik jis pats, bet ir šalia esantys dideli paukštynai, tiekiantys produkciją tiek Lietuvos rinkai, tiek ją eksportuojantys, gali patekti į apsaugines zonas, iš kurių kurį laiką nebus leidžiamas produkcijos eksportas.

Todėl primygtinai raginame apie paukščių susirgimus ir gaišimus kuo skubiau informuoti VMVT inspektorius ir jokiu būdu neslėpti paukščių gaišimų, neužkasinėti paukščių gaišenų paslapčia, nes išaiškinti tokie atvejai bus perduodami teisėsaugai“, – sako VMVT direktorius Darius Remeika.

Pavasarį suaktyvėjus prekybai gyvais naminiais paukščiais, šie turi būti įsigyjami tik iš patvirtintų paukščių auginimo vietų – tik taip galima užkirsti kelią užkrečiamajai ligai išplisti. Pasitikrinti, ar naminių paukščių auginimo ūkis yra registruotas, galima VMVT internetiniame puslapyje https://vmvt.lt/opendata/vko/index.php, kodai – 74 ir 75.

Penktadienį gavusi pirmuosius paukščių laikytojų pranešimus apie staiga pradėjusius gaišti laikomus paukščius, VMVT nedelsdama ėmėsi reikiamų priemonių ir veiksmų susidariusiai situacijai suvaldyti. Pirkėjai VMVT specialistus informavo, kad staiga gaišti pradėjo tiek praėjusią savaitę įsigyti, tiek ir anksčiau laikyti kartu su naujai įsigytais naminiai paukščiai.

VMVT inspektoriams atliekant epizootinius tyrimus, pirminiais duomenimis nustatyta, kad paukščiai buvo įsigyti iš nelegalių pardavėjų Maišiagaloje, Rudaminoje ar Lentvaryje, kurie nebuvo įregistravę savo veiklos, neturėjo paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančių dokumentų. VMVT jau identifikavo keletą tokių pardavėjų, jiems bus taikomos atitinkamos poveikio priemonės.

Balandžio 26 d. duomenimis, jau patvirtinta 17 didelio patogeniškumo (agresyvios H5N8 atmainos) paukščių gripo protrūkių Vilniaus miesto ir rajono, taip pat Trakų, Širvintų ir Molėtų raj. bei Elektrėnų savivaldybių ūkiuose, kuriuose, VMVT turimais duomenimis, sunaikinta daugiau kaip 400 vištų.

Paukščių laikymo vietoje nustačius paukščių gripo virusą, visi likę gyvi paukščiai saugiai sunaikinti ir utilizuoti, kad liga neplistų. Taip pat, viruso paveiktuose ūkiuose paukščių laikymo patalpos valomos ir dezinfekuojamos, imamasi visų reikiamų priemonių, kad virusas nebūtų išplatintas į kitas paukščių laikymo vietas. 

VMVT atkreipia gyventojų, kurie galimai dar nepranešė apie paukščių gaišimą, dėmesį – prašoma tą padaryti nedelsiant. VMVT inspektoriai atvyks į vietą ir suteiks informacijos dėl dezinfekcijos atlikimo, nes jeigu į ligos paveiktą ūkį bus patalpinti naujai įsigyti paukščiai, jie nugaiš, nes paukščių gripo virusas išsilaiko ant paviršių, mėšle ir t. t.

Reaguojant į situaciją, dar šeštadienį, balandžio 24 d., VMVT direktoriaus įsakymu buvo sugriežtinta prekybos gyvais paukščiais vietų kontrolė. Visą savaitgalį Vilniaus apskrityje inspektoriai tikrino turgavietes ir jų prieigas bei prekybos aikšteles, kuriose galimai gali būti vykdoma prekyba gyvais paukščiais. Pažeidimų nustatyta Rudaminos turgavietės prieigose, kur neleistiną prekybą gyvais paukščiais – vištomis ir putpelėmis vykdė leidimų tokiai veiklai neturintys prekiautojai, jiems bus taikomos administracinės sankcijos. Be to, dar vieną prekiautoją vištomis, neturėjusį paukščių įsigijimo dokumentų bei reikiamų leidimų, VMVT pareigūnai nustatė tikrindami Širvintų turgavietę.

Patikrinimai savaitgalio dienomis buvo atliekami ir Vilniaus UAB „Kalvarijos komunalininkas“ priklausančioje turgavietėje, tikrinimo metu nustatyta, kad šioje vietoje naminiais paukščiais prekiavo šeši asmenys, iš kurių trys neturėjo veterinarinio patvirtinimo. Dar 7 asmenys prekiavo karveliniais paukščiais ir taip pat nepateikė inspektoriams reikiamų dokumentų, vienas asmuo karveliais prekiavo už turgavietės teritorijos. Netikėti patikrinimai vykdyti ir Panevėžio, Tauragės, Šalčininkų rajonų savivaldybėse, prekyba gyvais paukščiais šiose vietose nevyko.

Sustiprinta prekybos gyvais paukščiais kontrolė bus tęsiama, o šalies paukščių laikytojams primenama vengti tiesioginių kontaktų tarp dirbančių paukščių laikymo vietų ir ūkių viduje ir išorėje, imtis papildomų saugumo priemonių, griežtai laikytis visų biosaugos reikalavimų, neleisti paukščių laikymo vietose lankytis pašaliniams asmenims.

Pastebėję, kad laikomi paukščiai nebelesa, darosi apatiški ar staiga gaišta, paukščių augintojai raginami nedelsti ir kuo skubiau pranešti į VMVT nemokama telefono linija 8 800 40403. Atvykę specialistai paims mėginius ištirti dėl paukščių gripo viruso.

Rekomenduojami video