Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Grįžtantys emigrantai puola į glėbį artimiesiems – nerandama būdo juos sustabdyti

Valdžia vis stipriau grūmoja – švęstume Kalėdas tik savo aplinkoje, nelankykime artimųjų ar draugų, tačiau kai kuriems į Lietuvą sugrįžtantiems emigrantams tai nė motais. Iš užsienio grįžę tautiečiai puola į glėbį artimiesiems ir šventes ketina švęsti artimųjų būryje. Valdžia atvira – emigrantams galioja tos pačios taisyklės kaip ir visiems gyvenantiems Lietuvoje, tačiau prisipažįsta, sustabdyti pas tėvus į Lietuvą atvykusių vaikų būdų neranda.

Kiek po vienuolikos ryto ketvirtadienį Vilniaus oro uoste leidosi lėktuvas, atskraidinęs tautiečius iš Didžiosios Britanijos. O oro uosto laukimo salėje ir prieigose nerimastingai lūkuriavo ir artimieji, vaikų ar kitų giminaičių atvykę pasitikti ir iš toliausių Lietuvos kampelių. Ir tik pasipylus atvykėliams, pandemijos akivaizdoje prasideda ilgai laukti apsikabinimai.

Grįžtantys emigrantai puola į glėbį artimiesiems – nerandama būdo juos sustabdyti 1 2 3 4 Šiaulietė sako nieko nebijanti, sulaukusi sūnaus neatsidžiaugia, kad jau gali skubėti namo ruoštis šventėms. Baimės nejaučia ir po metų pertraukos kartu su šeima į Šeduvą grįžęs Audrius. Sako ilgai svarstęs, važiuoti ar ne, tačiau mintis apie Kalėdas su artimaisiais lėmė apsisprendimą. Ir esą nesustabdė nuo Lietuvoje sugriežtintų karantino apribojimų. „Absurdas, iš tikrųjų, nu gi šventės. Visgi reikia aplankyti savo tėvus“, – sako emigrantas Audrius. Vyras neslepia, apsistos su šeima ne pas tėvus, o pas seserį, iš Anglijos grįžusią gruodžio pradžioje. O moteris neslepia, kad dar svarstys, kaip sutikti Kalėdas – su šešiasdešimties sulaukusiais tėvais, ar atskirai, mat bijo.

„Labai, nes tėtis turėjo širdies operaciją prieš porą metų, tai vis dar ganėtinai šviežia yra tai. Tai, žinoma, taigi šeima, Kalėdos“, – pasakoja emigrantė Rita. Ir stabdyti vykstančių iš oro uosto tiesiai pas tėvus ir gimines valdžia prisipažįsta būdų nerandanti. Nors emigrantams galioja lygiai tos pačios sugriežtinto karantino taisyklės, kaip ir tiems, kas gyvena atskirai nuo tėvų Lietuvoje.

„Mes suprantame tas skirtingas situacijas, bet nėra galimybės labai detaliai sureglamentuoti visų situacijų. Ir tikrai nenorime priešinti mūsų žmonių. Tikrai negalima pastatyti policijos pareigūno prie kiekvieno atvykstančio asmens, važiuojančio asmens, apeliuoju į žmonių sąmoningumą. Turime tikrai aukštą sergamumo lygį, mūsų sveikatos sistema jau lūžta, tad būkime atsakingi, nevykime į Lietuvą šiuo metu. Lietuva šiuo metu dega“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Pagal galiojančią tvarką emigrantai, kaip ir visi čia gyvenantys tautiečiai negali vykti iš vienos savivaldybės į kitą, privalo apsigyventi išsinuomotose patalpose, ar ten, kur turi deklaruotą nekilnojamąjį turtą. Po kelionės jie turi karantinuotis.

Tiesa, Lietuvoje nuolat gyvenantys tautiečiai neslepia pasipiktinimo, kad dalis emigrantų taisyklių laikytis neplanuoja, o jų kontroliuoti niekas nesiima: „Viską uždarė, o tiems, kas grįžta… parduotuvės uždarytos, o to nesusiderino.“ „Čia jau mūsų valstybės padarytas toks kliauzas.“

„Nepastatysit prie kiekvieno policininko, čia paties žmogaus supratimas. O kad žmonės negalvoja, ką daro, tikrai taip yra.“

Tad premjerė ragina labai gerai pagalvoti tuos, kas dar tik ruošiasi kelionei į Lietuvą. „Visko bus, bet aš noriu atkreipti dėmesį į labai paprastą situaciją, Lietuvos padėtis bloga ir turbūt sparčiausiai blogėjanti, aš primygtinai prašau žmonių pagalvoti, ar tikrai yra būtinasis reikalingumas grįžti į Lietuvą šventėms, didinti riziką sau pačiam ir savo artimiesiems, ir sveikatos sistemai, kuri ir taip yra perpildyta“, – kalbėjo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė. Medikai atvirauja, važiuodami į tėvynę emigrantai rizikuoja ir savo, ir artimųjų sveikata. „Ta rizika, iš tikrųjų, didelė, nes atvykstantys, kad atsiveš infekciją, nes yra protrūkiai daugelyje Europos valstybių.

Ta pati JK, iš kurios didžiausias srautas emigrantų, per dieną patiria po 20 000 naujų atvejų“, – sako sveikatos ekspertų tarybos narys Vytautas Kasiulevičius. Per parą Vidaus reikalų ministerijos duomenimis į Lietuvą atskrenda pusantro tūkstančio žmonių. Tiems, kas nepaiso nei paisymų, nei raginimų likti ten, kur dabar gyvena, valdžia primena – būtina užpildyti anketas. Esą taip būtų paprasčiau sukontroliuoti vykstančius ir susirgus, bent iš dalies susekti, kur pasigauta infekcija.

Rekomenduojami video