Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Duonos augintojų prašymams valdžia kurčia ir akla?

Protestuodami prieš valdžios trumparegiškumą šalies agrarinio sektoriaus atžvilgiu, Lietuvos žemdirbiai antradienį į sostinės ir rajonų savivaldybių centrus išriedėjo beveik 7 tūkstančiais traktorių. Lietuvos žemdirbių protesto akcijos „Lietuva, tavo kaimas miršta“ dalyviai pasirašė ir kreipimąsi į valdžios institucijas ir visuomenę. Politikai, valdininkai ir labiausiai kaimo žmonių rūpesčius turintis suprasti žemės ūkio ministras kažkodėl nemato priežasčių ūkininkams protestuoti, todėl, gali būti, kad nebus apsieita be dar vieno protesto akcijos etapo, kai tūkstančiai šalies žemdirbių ateis protestuoti prie Seimo ir Prezidentūros.

Žemdirbių protesto akcija „Lietuva, tavo kaimas miršta“ iki tol buvo pasiekusi gal nedaugelio miestiečių ausis, tačiau su akcija „traktoriai“, sėkmingai surengta pačiame Vilniuje, tikrai pavyko atkreipti plačiosios visuomenės dėmesį.

Traktorių kolona suko judriausiomis sostinės magistralėmis: Kalvarijų gatve, Konstitucijos prospektu, Geležinio Vilko gatve. Vilkstinei sukant pro Kalvarijų turgavietę, buvo galima pastebėti pagyvenusių prekeivių draugiškus žvilgsnius, pavieniai žmonės netgi plojo sveikindami protesto akciją. Kiti skubėjo fotografuoti išskirtinį reginį. Akcijos prasmę buvo nesunku suprasti iš plakatų: „Lietuva, tavo kaimas miršta“, „Nebus ūkininkų – nebus duonos“.

Asociatyvi nuotr.

Įteikė peticiją

Prie Didžiosios Riešės, kur rinkosi akcijos dalyviai, atskubėjo gausus būrys žurnalistų. Žemdirbiai buvo kalbinami, fotografuojami, filmuojami. Jie turėjo progą ir ja pasinaudojo – išsakė nerimo mintis dėl ūkių ateities, demonstravo solidarumą su visos Lietuvos ūkininkais.

„Per trejus metus mokesčiai žemės ūkiui didėjo: net penkis kartus viskas pabrango. O žemės ūkio produkcija – pinga. Pieno, mėsos supirkimo kainos – juokingos“, – piktinosi Karvio kaime, Maišiagalos sen. ūkininkaujantis Vilniaus rajono ūkininkų asociacijos pirmininkas Jevgenij Baliul. Kaip ir kitiems, jam apmaudu girdėti netylančias kalbas apie naujus mokesčius, apie žemdirbiams metamus nepagrįstus kaltinimus dėl esą neatsakingo pesticidų naudojimo, kai konkurencinės sąlygos vis blogesnės.

Akcijoje „Traktoriai“ sostinėje dalyvavo apie penkiasdešimt ūkininkų, tarp jų buvo šalčininkiečių, vedamų Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos pirmininko Kamal Zulfijev.

Šalčininkų rajonas vienas iš tų, kuriame žemdirbiams nebuvo leista rengti taikios akcijos. Ūkininkai nutarė vis tiek nelikti nuošalyje, todėl, pasidaliję į dvi grupes, prisijungė prie kitų rajonų. Vieni, savo traktorius papuošę akcijos plakatais bei rajono herbais, išriedėjo į Vilnių, o kiti – į Varėną.

Šio Dzūkijos miesto gatvėmis antradienį riedėjo apie septynios dešimtys traktorių, vėliau rajono savivaldybėje buvo surengtas susitikimas su vietos valdžia, kuriame dalyvavo ir Seimo narys Juozas Baublys. Jam buvo įteikta aukštajai valdžiai skirta Lietuvos ūkininkų sąjungos inicijuota žemdirbių peticija. Žemdirbiai konstatuoja, kad mokesčiai žemės ūkiui didėjo net iki 5 kartų per paskutinius 3 metus. Mažinamas finansavimas sektoriui, o visai kitai valstybinei infrastruktūrai skiriamas finansavimas žymiai didesnis nei maisto gamybos infrastruktūrai. Žemės ūkis yra pagrindinis darbdavys kaime, o viena darbo vieta pirminėje žemės ūkio produktų gamyboje sukuria 3–4 darbo vietas maisto pramonės, aptarnavimo, prekybos sektoriuose. Deja, krenta produktų supirkimo kainos, Lietuvos žemdirbiai negauna paramos klimato kaitos priemonėms įgyvendinti, kaip numatyta Paryžiaus susitarime. Žemdirbius žeidžia nepagrįstos negatyvios nuostatos jų atžvilgiu.

Žemdirbių kreipimosi pirmasis reikalavimas yra nepriimti mokestinių ir kitų sprendimų, didinančių žemdirbių išlaidas, iki kol nebus sudarytos vienodos konkurencinės sąlygos su kitų ES valstybių narių žemdirbiais (pasiektas ES tiesioginių išmokų vidurkis). Taip pat reikalaujama deramos pagarbos Lietuvos kaimui ir žemdirbiams, aprūpinantiems Lietuvos žmones sveiku, saugiu maistu; stabdyti šmeižikiškos informacijos srautą žiniasklaidos priemonėse, nukreiptą prieš dirbančiuosius žemės ūkyje.

Kėdainių gatvėse – 107 traktoriai

Kėdainių pakraštyje, Daukšių aerodrome, išsirikiavę 107 traktoriai Birutės ir centrine J. Basanavičiaus gatvėmis riedėjo per visą miestą.

Pasak Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Virmanto Ivanausko, jei valdžia neatsižvelgs į ūkininkų reikalavimus, ne vienas ūkis gali bankrutuoti.

Jam pritarė ir Pelėdnagių seniūnijos ūkininkas Tadas Vičas, 200 ha plote auginantis grūdines kultūras ir turintis ekologinį obelų sodą. „Aš šitoje protesto akcijoje dalyvauju dėl suformuoto visuomenės požiūrio, jog dabar Lietuvoje didžiausias priešas yra žemdirbys, – teigė T. Vičas. – Peršama nuomonė, kad mes nemokame mokesčių, gauname kompensacijas ir t. t., nors tuos mokesčius mes tikrai mokame. Tačiau žmonės susidarę tokią nuomonę, kad mes Lietuvoje esame išlaikytiniai.“

Jeigu reikės, bus ir trečiasis etapas

Kėdainiuose sutiktas Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Jonas Talmantas „Ūkininko patarėjui“ sakė: „Aš manau, kad akcija – labai graži, taiki. Galime pasidžiaugti ir padėkoti mūsų Lietuvos policijai, kuri padėjo vykdyti akciją, Kėdainiuose net išjungė šviesoforus, sustabdė kitų transporto priemonių eismą, kad mūsų traktoriai lengvai pravažiuotų.“

J. Talmanto teigimu, dar ir daugiau ūkininkų būtų dalyvavę protesto akcijoje, bet jie nesuspėjo laiku gauti leidimų. „LŪS yra pasiruošusi deryboms ir Prezidentūroje, ir Vyriausybėje, bet jei reikės akcijos trečiojo etapo, bus du tris kartus daugiau technikos ir žmonių. Jau trisdešimt metų, kai ūkininkauju, ir dvylika metų, kai vadovauju Ūkininkų sąjungai, bet tokio žemdirbių aktyvumo, palaikymo dar nemačiau“, – džiaugėsi J. Talmantas.

Asociatyvi nuotr.

Maršrutą koregavo miesto sąlygos

Kretingos rajono ūkininkai – maršo dalyviai – išsirikiavo užmiestyje, prie Kretingos miesto ribos. Pirmoji rimta kliūtis jų kelyje turėjo būti prieš metus pradėjęs veikti turbo žiedas sankryžoje su Palangos–Šiaulių plentu, kurį įveikti problemų kyla ir lengviesiems automobiliams. Tačiau policijos ekipažas jau laukė traktorių kolonos, iš visų pusių buvo sustabdytas kitų transporto priemonių eismas, ir protestuotojai žiedą įveikė be problemų.

Kompromisas buvo rastas ir dėl kitos maršo atkarpos. Rengiantis akcijai, pirmoji ūkininkų mintis buvo apsukti nedidelį ratą per miestą, pravažiuojant savivaldybės administracijos pastatą bei statomą sporto ir sveikatingumo centrą. Tačiau dėl probleminės atkarpos šalia statybų zonos, kur gerokai susiaurinta važiavimo juosta, ūkininkams buvo pasiūlyta važiuoti kitu maršrutu, žinoma, neaplenkiant savivaldybės administracijos.

„Mes nenorime sukelti kokių nors problemų nei miestui, nei jame vykdomoms statyboms. Traktorių judėjimo maršrutą kruopščiai suderinome su valdžios institucijomis ir jo laikomės“, – ŪP sakė Kretingos r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Antanas Stonkus.

Protestavo Kretingoje – galvojo apie sostinę

Daugiau kaip pusšimtis traktorių riaumojant varikliams ir pypsint garso signalams prariedėjo pro savivaldybės pastatą Savanorių gatvėje, juos žvilgsniu nulydėjo ant šaligatvio kartu su keliais savivaldybės administracijos darbuotojais stovėjęs rajono meras Antanas Kalnius.

„Rajono ūkininkai neturi priekaištų savivaldybei dėl priimamų sprendimų. Atvirkščiai, rajono taryba atsižvelgė į blogas klimatines sąlygas, lėmusias prastesnį derlių ankstesniais metais, todėl nukentėjusiems nuo gamtos negandų sumažino žemės mokestį, suteikė ir kitų lengvatų. Šioje akcijoje važiuojame pro rajono valdžios būstinę, tačiau mūsų mintys nukreiptos ne prieš savivaldybės administraciją. Mes, kaip ir kitų rajonų ūkininkai, norime atkreipti šalies valdžios dėmesį į ne vienerius metus besitęsiančią politiką, kai priimami ūkininkams nepalankūs sprendimai“, – ŪP sakė rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas A. Stonkus.

Panašiomis mintimis dalijosi ir kalbinti ūkininkai, sutartinai tvirtinę, kad jų protesto ietys nukreiptos į Vilnių.

Meras – už ūkininkų reikalavimus

„Šiuo atveju ūkininkai reikalavimus kelia ne rajono savivaldybei, o Lietuvos valdžiai. Svarbiausias klausimas – mokesčių politika. Žemdirbiai gamina mums reikalingą kasdienį produktą, ir jeigu jie nebus dotuojami, jeigu nebus taikomos jokios mokestinės ir kitos lengvatos, tikrai pajausime tokios politikos pasekmes brangstant maisto produktams. Manau, kad ūkininkai turi būti remiami, tai išskirtinė ekonominės veiklos sritis. Matome, kad ūkininkai važiuoja su galinga, gražia, modernia technika, tačiau visa tai atsiremia į jų patiriamas išlaidas. Tas pats ir kalbant apie dyzelinį kurą“, – ŪP sakė rajono meras A. Kalnius.

Nors apie numatomą ūkininkų akciją buvo daug rašoma ir kalbama, ypatingo susidomėjimo Kretingoje ji nesulaukė. Tai vienur, tai kitur stoviniavo nedideli būreliai miestelėnų, smalsiai nužiūrinčių miesto gatvėse retai regimą techniką. Menką žiūrovų susidomėjimą galbūt lėmė tai, kad akcija vyko darbo valandomis, be to, ir oras nebuvo itin palankus gėrėtis išskirtiniais vaizdais.

Protestavo savivaldybės kieme

Šiaulių miesto savivaldybė neleido rengti taikios protesto akcijos ,,Lietuva, tavo kaimas miršta“ miesto gatvėse, todėl Šiaulių rajono žemdirbiai traktoriais atvažiavo į Šiaulių rajono savivaldybės kiemą, kuriame nuo pat ryto nebuvo statoma automobilių. Savivaldybės kieme ir jo prieigose buvo išrikiuota apie 80 traktorių. Protestuotojai buvo atsinešę nedidelį žalią karstą, kuris simbolizavo nykstantį kaimą.

Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas, ūkininkas Raimundas Juknevičius ,,Ūkininko patarėjui“ sakė, kad taikia protesto akcija buvo norima atkreipti visuomenės dėmesį ne tik į šalies valdžios siūlytą didesnę mokestinę naštą ūkininkams, bet ir į daugelį aktualių žemės ūkio bei kaimo socialinių problemų. Ūkininkai pasiryžo apie aktualias problemas kalbėti viešai, atkreipti visuomenės ir valdžios dėmesį, pradėti gilesnę diskusiją, todėl rengiamos taikios akcijos.

Pasak R. Juknevičiaus, sparčiai didėja kaimo ir miesto atskirtis, dabartiniame Lietuvos kaime gana nykus vaizdas: kaimas sensta, retėja, daug apleistų, šeimininkų neturinčių sodybų, sodžius nuskurdintas, daug jaunų žmonių išvažiavo dirbti ir gyventi į užsienį arba į didmiesčius.

Pirmininkas susirūpinęs dėl sudėtingos padėties žemės ūkyje: apmaudu, kad nebeliko  tradicinės krašto kultūros – linų, kiaulininkystė patiria įvairių išbandymų ir krizių,  agrariniame krašte trūksta vietinių ūkių užaugintos kiaulienos, todėl iš užsienio jos atvežama apie 60 proc. Sudėtinga padėtis ir gyvulininkystės sektoriuje: Lenkijai  kasmet parduodama tūkstančiai melžiamų karvių, mažėja melžiamų karvių bandų, likviduojami pieno ūkiai. Augalininkystės sektorius per pastaruosius ketverius metus  dėl meteorologinių sąlygų patyrė daug nuostolių. R. Juknevičiaus manymu, gilesnė diskusija yra reikalinga, kad kuo operatyviau būtų sprendžiamos minėtos žemės ūkio ir kaimo problemos.

 Žemdirbius vadina ,,gyvulių ūkiu“

ŽŪK ,,Joniškio aruodas“ kieme susirinko ne tik piketuojantys Joniškio r. ūkininkai, bet ir didelė grupė juos palaikančiųjų. Į protesto akciją atvažiavo šimtas traktorių.  Aktyvioji ir nenuilstančioji LŪS Joniškio rajono pirmininkė Lilija Šermukšnienė kreipėsi į bendražygius: ,,Mes ilgai buvome kantrūs ir pasyvūs, dėl bendros šalies gerovės susitaikydavome su priimamais naujais mokesčiais. Šį rudenį Vyriausybė ir  Prezidentūra teikia Seimui mokesčių paketą. Intencija aiški – surinkti kuo daugiau lėšų Prezidento G. Nausėdos kuriamai naujai gerovės valstybei. Didelę lėšų sumą numatyta surinkti iš žemės ūkio, nes kai kurių valdininkų manymu, ūkininkai per gerai gyvena ir per mažai prisideda prie bendros gerovės. Žemės ūkio atžvilgiu vykdoma puolimo politika peržengė visas mūsų kantrybės ribas. Viešojoje erdvėje iš aukštų tribūnų žinomi politikai vietoje žodžių „žemės ūkis“ paniekinančiai sako ,,gyvulių ūkis“. Tai skaudina ir žeidžia žemdirbių bendruomenę. Žmonės nepamiršo užgaulių išsireiškimų „runkeliai“, „šunauja“ ir kitų paniekos žodžių.“

Pasak L. Šermukšnienės, pirmoji taikios ir tylios akcijos dalis ,,Žalias kryžius“ startavo lapkričio 7 dieną. „Nuo tos dienos prasidėjo proveržis ūkininkų galvose – mes patys turime apginti save ir savo šeimas. Tai yra kova už vietą po saule, už mūsų vaikų ateitį ir pagarbą ūkininkui. Užtenka į mus valytis kojas. Šiandien taikia traktorių akcija norime atkreipti visuomenės dėmesį į duonos augintojų problemas ir priminti, kad žemdirbiai Lietuvos žmones aprūpina sveiku, saugiu ir kokybišku maistu. Tikime, kad šį kartą ūkininkai bus vieningi ir suprasti visuomenės.“

Nori ūkininkauti savoje šalyje

ŪP kalbinti taikios traktorių akcijos dalyviai sakė, kad Lietuvoje visuomenė suskaldyta į atskiras grupes: miestą ir kaimą, Vilnių ir kitą Lietuvą, į turtuolius ir vargšus. Pastaruoju metu itin puolami ūkininkai, formuojamas neigiamas požiūris į juos. Jaunasis ūkininkas Rokas Krištopaitis iš Kirnaičių k. susirūpinęs, kad jau daugelį metų kaimas kiršinamas su miestu, didžioji visuomenės dalis priešiškai vertina žemdirbius, neva jie perka brangią techniką, gauna daug išmokų, yra turtuoliai. ,,Eikite į kaimą ir dirbkite žemę, pamatysite, koks sunkus ir atsakingas  darbas. Esame priklausomi nuo gamtos sąlygų, nuo rinkos pokyčių, todėl yra daug rizikos. Aš esu už santarvę ir už vienybę, noriu, kad visuomenėje nebūtų  supriešinimo,“ – sakė Rokas.

Gataučių seniūnijos ūkininkas Mindaugas Hurčinas stebėjosi, kad visai be reikalo puolami ūkininkai. Juk jie augina duoną, dirba sunkiai, daugelis yra paėmę paskolas iš bankų technikai įsigyti. Ūkininkai perka modernią techniką, nes nori pažangiai ir sėkmingai ūkininkauti: ši yra jų darbo priemonė.

ŽŪK ,,Joniškio aruodas“ valdybos pirmininkas, ūkininkas Alvydas Vizbickas  kalbėjo, jog jam rūpi Lietuvos ateitis, koks bus Lietuvos kaimas po daugelio metų. Jo noras, kad ūkininkai savo sukurtus ūkius perduotų savo vaikams, kad pastarieji savo gyvenimą kurtų gimtajame krašte, bet ne svetimoje šalyje.

Galingų traktorių kolona Joniškio gatvėmis apsuko du didelius ratus. Į protesto akciją atvyko ir meras Vitalijus Gailius. Jis pasakė ūkininkus palaikančią kalbą ir atsiprašė ,,už tą nestabilumą, kurį ūkininkams šiuo metu tenka patirti“.

Akcija pranoko lūkesčius

LŪS Radviliškio skyriaus pirmininkas, jaunasis ūkininkas, technologijos mokslų daktaras Ignas Hofmanas ŪP sakė, kad į taikią protesto akciją ,,Lietuva, tavo kaimas miršta“ suvažiavo dvigubai daugiau traktorių nei buvo planuota – net 137. Galingų traktorių kolona buvo viena įspūdingiausių visoje Lietuvoje surengtų protesto akcijų.

Važiavo ne „paraminiais“ traktoriais

Ties įvažiavimu į Prienus, kur atvykusius nuo Kauno sveikina ant pakylos užkeltas sklandytuvas, žvarbų ir ūkanotą antradienio rytą protesto akcijai rikiavosi jaunų ūkininkų atvairuoti būtinai ne „paraminiai“ traktoriai iš Pakuonio, Ašmintos, Išlaužo, Šilavoto, Veiverių, Naujosios Ūtos, Balbieriškio, Jiezno, Stakliškių seniūnijų, Birštono savivaldybės.

„Mūsų taikios akcijos tikslas – atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į žemdirbių problemas, – sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos Prienų skyriaus vadovas Martynas Butkevičius, – traktorių kolonai gavome visus Prienų ir Birštono savivaldybių leidimus, degalinėse į bakus prisipylėme nedažyto kuro.“

Pasak M. Butkevičiaus, protesto idėja kilo didžiausioje žemdirbių savivaldos organizacijoje – LŪS. Nacionalinė valdžia kitiems finansiniams metams rengia naują mokesčių paketą, kuris skaudžiausiai palies žemės ūkio ir kaimo verslą. „Prienų rajonas – šeimos ūkių kraštas, – kalba M. Butkevičius, – žemdirbio patirtis sako, jog šeimos ūkiai – tai valstybės stuburas. Neįsivaizduoju, kas atsitiks su kaimu, kai liks tik dvarai ir koncernai.“

Valdžia menkina žemdirbius

„Mes maitiname valstybę, bet ji nuo mūsų nusisukusi, – sako Stakliškių sen. ūkininkas Vaclovas Charašauskas, – valdžios vyrai viešojoje erdvėje švaistosi žemdirbius menkinančiais epitetais, abejoja kaimo gyvybingumo ir išlikimo galimybėmis.“

Ūkininkui pritaria kolegos iš kitų seniūnijų. Trijų paskutiniųjų agrarinio sektoriaus vadovų (Virginijos Baltraitienės, Broniaus Markausko ir Gedimino Surplio) kurtos strategijos žemės ūkį plukdė pasroviui, prioritetine paskelbta gyvulininkystė vertė ūkininkus atsisakyti pieno, mėsos gamybos, o paramos kooperacijai lėšomis sumaniai pasinaudojo verslo tarpininkai.

„Prie žemdirbį iškankinusių stichinių gamtos nelaimių šiemet prisidėjo ir politikai, – sakė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas, Pašventupio k. (Prienų r.) ūkininkas Jonas Vilionis, – mokesčiai ūkininkams didinami, europinės paramos likę tik trupiniai. Europa irgi bruzda. Tą pačią lapkričio 26-ąją penki tūkstančiai traktorių riedėjo Vokietijos miestų gatvėmis.“

Rodė iškeltus nykščius

Prienų r. savivaldybė buvo leidusi akcijoje važiuoti su 50-čia traktorių, tiek pat leido ir Birštono savivaldybė. Maršrutas numatytas nuo įvažiavimo į Prienus iki įvažiavimo į Birštoną. Kolonoje nuo Prienų iki Birštono važiavo 64 traktoriai. Taikiai ir tvarkingai, palydimi pritariančių pėsčių ir važiuotų prašalaičių iškeltų nykščių, traktorininkai susuko du ratus po tris dešimtis kilometrų. Policijos automobilių pakelėse buvo nemažai, tačiau darbo jiems nebuvo. Traktorių koloną vedė Birštono sav. Ūkininkas Jonas Gradeckas, kolonos gale važiavo Veiverių sen. ūkininkas ir LŪS Prienų sk. vadovas M. Butkevičius.

 

Irma DUBOVIČIENĖ, Stasys BIELSKIS, Juozas SKRIPKAUSKAS, Aldona SIREIKIENĖ, Justinas ADOMAITIS

logo,ūkininko

Rekomenduojami video