Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata
Atskirk pelus nuo grūdų
Konkursai
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Rubrika
Įvardytos labiausiai brangusios prekės ir paslaugos

Lietuvoje pernai infliaciją užfiksavę statistikai teigia, kad šalyje ir toliau brangsta paslaugos. Kartu jie pabrėžia, kad po euro įvedimo brango ne viskas.

Statistinius duomenis pirmadienį pristačiusi Statistikos departamento direktorė Vilija Lapėnienė teigia, kad 2016 metais Lietuvoje labiausiai augo būtent paslaugų kainos.

"Vartojimo prekės pabrango 1,5 proc., paslaugos - 2,4 proc. 2016 m. metinį kainų pokytį daugiausiai lėmė pagrindinės prekių ir paslaugų grupės: maisto ir nealkoholiniai gėrimai (per metus pabrango 3,7 proc.), transporto paslaugos (3,1 proc.), alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai (3,8 proc.), viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugos (6,2 proc.). Taip pat kainų pokytį lėmė atpigę drabužiai ir avalynė (0,5 proc.), ryšiai (6,2 proc.) ir būstas, vanduo, elektra ir kitas kuras (2,9 proc.)", - spaudos konferencijoje Vilniuje sakė V. Lapėnienė. Direktorė pridūrė, kad paslaugų kainų didėjimo tendencija stebima jau nuo 2011 metų.

Pasak V. Lapėnienės, lyginant 2016 metų gruodžio mėn. su 2014 metų gruodžiu (t. y. laikotarpiu iki euro įvedimo), daugiausiai augo viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugų kainos (12 proc.), poilsio ir kultūros paslaugų (9 proc.), švietimo (6,3 proc.), sveikatos priežiūros paslaugų (5,3 proc.). Tačiau lyginamuoju laikotarpiu atpigo transportas (3,1 proc.), ryšių paslaugos (5,5 proc.), taip pat būstas, vanduo, elektra ir kitas kuras (7,2 proc.).

Statistikų duomenimis, labiausiai per pastaruosius dvejus metus brango šaldytos krevetės (beveik 30 proc.), nemalti juodieji pipirai (28,8 proc.), grikių kruopos (27,6 proc.). Yra ir atpigusių produktų, pvz., viščiukų broilerių ketvirčiai (pigo 9 proc.), liesa varškė (8,5 proc.), pigo ir perlinės kruopos bei kitos prekės. Iš vaisių ir daržovių grupės labiausiai pabrango česnakai, ilgavaisiai agurkai, greipfrutai, kiviai, morkos. Atpigo melionai, bananai, baltagūžiai kopūstai.

Minėtu laikotarpiu iš ne maisto prekių labiausiai brango vaikiška ir kūdikių avalynė (22,8 proc.), laikraščiai ir periodiniai leidiniai (18,5 proc.); pigo įranga stovyklavimui ir poilsiui lauke, duomenų apdorojimo įrenginiai, nenauji lengvieji automobiliai.

Toliau lyginant 2016 metų gruodį su 2014 metų gruodžiu, iš paslaugų labiausiai brango būsto nuomos paslaugos (26,3 proc.), bet yra ir atpigusių paslaugų (atostogų, išvykų, keleivių vežimo oro transportu paslaugos, judrusis ir interneto ryšys). O energetinių prekių grupėje minėtu laikotarpiu atpigo iš esmės visos prekės: suskystintos dujos maistui gaminti (21 proc.), šilumos energija (20,8 proc.), elektra (12 proc.).

Pasak V. Lapėnienės, ši statistika rodo, kad po euro įvedimo brango ne viskas: būta prekių ir paslaugų, kurių kainos kilo, bet buvo ir tų, kurių kainos krito.

Lietuvoje po dvejus iš eilės metus fiksuotos metinės defliacijos, 2016 metais nustatyta metinė 1,7 proc. infliacija (2016 m. gruodžio mėn. lyginant su 2015 m. gruodžio mėn.).

Pagal suderintą vartotojų kainų indeksą apskaičiuota 2016 m. vidutinė metinė (2016 m., palyginti su 2015 m.) infliacija Europos Sąjungoje (ES) sudarė 0,3 proc., euro zonoje - 0,2, Lietuvoje - 0,7 proc. Be Lietuvos, vidutinė metinė infliacija fiksuota dar 14 ES šalių, nulinė - Danijoje, Graikijoje ir Liuksemburge, 10-yje ES šalių užfiksuota defliacija.

Rekomenduojami video