Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Fiksavus pažeidimus - sankcijos

Vasaros sezonu prekybininkai turgavietėse ar prekyvietėse siūlo įsigyti įvairių uogų, vaisių ar daržovių. Tiesa, neretai žmonės skundžiasi, kad parduodami produktai būna supuvę. Valstybinės maisto ir veterinarijos (VMVT) specialistai tikina, kad net ir tokiu atveju pirkėjai turi savų teisių, todėl verta neužmiršti svarbių patarimų. Be to, patys prekybininkai už pažeidimus gali sulaukti beveik 600 eurų siekiančių baudų.

VMVT vyriausioji specialistė–maisto produktų inspektorė Algintė Serapinaitė tikina, kad šiais metais dėl prekybininkų parduodamos sezoninės produkcijos iš viso buvo sulaukta 8 skundų.

„Šiemet dėl vaisių ir daržovių, parduodamų prekyvietėse ir turgavietėse, VMVT yra gauti 8 skundai, 6 iš jų dėl kokybės, likusieji 2 – dėl klaidinančio kilmės šalies nurodymo. Nurodyta, kad prekiauja lietuviškom braškėm, tačiau įtariama, kad uogos – lenkiškos. Dėl visų šių pranešimų pradėti tyrimai. Pernai per tą patį laikotarpį gauta 10 skundų, pusė iš jų dėl vaisių ir daržovių kokybės, kita dalis – dėl kilmės šalies klastojimo. Iš jų 7 pranešimai pripažinti pagrįstais“, – teigė specialistė.

  Baudos siekia ir 560 eurų

Dažniausi pažeidimai, pasak pašnekovės A. Serapinaitės, yra netinkamas parduodamų produktų ženklinimas, taip pat prasta kokybė. Būtent už tokios kategorijos pažeidimus prekybininkams gali grėsti baudos, siekiančios ir daugiau kaip 500 eurų. „Patikrinimų metu dažniausiai inspektorių užfiksuojami pažeidimai – daržovių, vaisių ir uogų kainų etiketėse pirkėjui nenurodyta būtina informacija apie jų kilmės šalį, kokybės klasę, veislę, arba ši informacija nurodyta neteisingai.

 Pasitaiko atvejų, kai prekiautojai negali pateikti braškių, arbūzų, trešnių, šilauogių ir kitų vaisių ar daržovių dokumentų, leidžiančių patvirtinti parduodamos produkcijos kiekius ir tiekėjus, ne visos produkcijos kokybė atitinka prekybos standartų reikalavimus.

Dažniausiai pirmą kartą dėl tokių pažeidimų taikoma administracinė nuobauda – įspėjimas, Tačiau, jei asmuo pažeidimų nepašalina, jie nustatomi pakartotinai, individualia veikla besiverčiantiems asmenims bauda gali siekti nuo 30 iki 140 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 560 eurų“, – paaiškino VMVT inspektorė.

Pirkėjai turi papildomų teisių

Susidūrus su jau minėtais pažeidimais, A. Serapinaitė priduria, kad kiekvienas vartotojas turi teisę sužinoti ne tik tikslią informaciją apie produktą, bet taip pat ir jį pakeisti į kokybišką. „Vartotojams turi būti parduodami tik tinkamos kokybės, saugūs maisto produktai, taip pat vartotojai turi teisę gauti teisingą ir visapusišką informaciją valstybine kalba apie produktus ar paslaugas bei savo teisių įgyvendinimo ar gynimo tvarką.

Todėl, įsigiję nekokybiškų, prekybos standartų reikalavimų neatitinkančių vaisų ar daržovių, pirkėjai gali kreiptis į pardavėją ir prašyti įsigytas prekes pakeisti kokybiškomis“, – pastebėjo specialistė.

VMVT atstovė primena, kad patys pardavėjai yra atsakingi už tinkamą produktų kokybę, o kiekvienas parduodamos produkcijos ženklinimas, turi būti lengvai įskaitomas ir informatyvus.

„Pardavėjai yra atsakingi už parduodamų produktų saugą, kokybę, taip pat ir už tinkamą informacijos pirkėjams pateikimą. Savo ūkiuose išaugintas uogas ar daržoves parduodantys prekeiviai turi juos prieš tai tinkamai paženklinti.

Ženklinimo informacija turi būti lengvai matoma ir aiškiai įskaitoma, jei produktai parduodami nefasuoti – pateikta šalia produkto, o jei produktai parduodami sufasuoti – ant kiekvienos pakuotės.

Privaloma nurodyti produkto pavadinimą, jo kilmės šalį, grynąjį kiekį, jei tai fasuotas produktas ir šių produktų kiekis nėra nustatomas pirkėjo akivaizdoje, taip pat pakuotoją arba siuntėją – pavadinimą, adresą, klasę, kuri privaloma ženklinant bulves, braškes ir žemuoges, kriaušes, obuolius, saldžiąsias paprikas, pomidorus, salotas, garbanotąsias ir plačialapes trūkažoles, išskyrus salotines trūkažoles, taip pat veislę ar prekinį tipą, kuris yra privalomas nurodyti ženklinant obuolius, salotas ir garbanotąsias bei plačialapes trūkažoles, kriaušes, pomidorus, bulves“, – paaiškino A. Serapinaitė.

VMVT praneša, kad pastarąjį mėnesį prekybininkų patikros buvo vykdytos Vilniaus regione. Patikrinus 36 prekiautojus ir daugiau kaip 3,6 tonos vartotojams siūlytų įsigyti šviežių braškių, šilauogių, trešnių, slyvų, agurkų,ridikėlių, pomidorų, bulvių ir vynuogių, konstatuota, kad kilmę patvirtinančių dokumentų neturėjo per 1,3 tonos produkcijos.

Kontrolės duomenimis, produkcijos tiekėjų nenurodė apie 80 proc.prekiautojų. Tai rodo, kad vartotojai kainų etiketėje neturėjo galimybės matyti, iš kokių šalių prekiaujama šviežiais vaisiais, daržovėmis iruogomis.

Apie 40 proc. jų nepateikė informacijos apie vaisių, uogų irdaržovių kokybės klasę, kurią.Taip pat patikrinimų metu VMVT specialistai nustatė, kad beveik ketvirtadalis prekiautojų kainų etiketėje galutiniam vartotojui nepateikė jokios ženklinimo informacijos,net nenurodė 1 kg kainos. Pranešimus dėl produktų saugos, kokybės, kilmės šalies galima pateikti VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403 arba užpildyti elektroninę skundo formą – anketą.

Rekomenduojami video