Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prasidedant sezono darbams – nuo inovacijų ūkyje iki ūkininkavimo iš kartos į kartą

Traukiantis šalies kaimams ir vyraujant jaunų, kvalifikuotų ūkininkų stygiui, neretai žemės ūkio sektoriui prognozuojama miglota ateitis. LKU grupės kredito unijos jau daugiau nei 20 metų remia šalies ūkininkus ir aktyviai finansuoja smulkaus bei vidutinio ūkio plėtrą visoje Lietuvoje. Tarp kredito unijų klientų – jaunieji ūkininkai, inovacijos ir ūkininkavimo iš kartos į kartą pavyzdžiai.

Informacinės technologijos ir žemės ūkis – misija įmanoma

Tėvų namus palikę trys Inčiūrų šeimos sūnūs pasuko jau pramintu ūkininkavimo keliu. Vienas jų – Aurimas Inčiūra – 13 metų puoselėja 200 ha augalininkystės ūkį Širvintų rajone. „Auginu rapsus, kviečius, miežius ir avižas, o didžiąją dalį derliaus superka ir realizuoja viena stambiausių grūdų perdirbimo pramonės įmonių Lietuvoje“, – pasakojimą pradeda A.Inčiūra.

Nuo vaikystės A.Inčiūra sukosi tėvų ūkyje ir domėjosi informacinėmis technologijomis (IT). Kiek vėliau ūkininkas rado būdų, kaip pastarąjį pomėgį suderinti su pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu – ūkininkyste. „Kol mokykloje klasės draugai mokėsi IT pradmenų, aš jau taisiau kompiuterius, – su šypsena prisimena ūkininkas. – Vėliau įgijau IT srities išsilavinimą ir šiandien šias žinias taikau savo paties ūkyje, todėl užgimė verslo idėja.“

Prieš kelerius metus A.Inčiūra kartu su bendražygiu Marijumi Šauliu sugalvojo išmanųjį sprendimą, leidžiantį stebėti sandėliuojamų grūdų temperatūrą mobiliajame telefone. „Pats patyriau didelių nuostolių dėl sukaitusių grūdų. Asmeninė patirtis tapo priežastimi ieškoti būdų, kaip automatizuoti šį procesą, – teigia A.Inčiūra, vienas iš bendrovės „Eltrum Systems“ įkūrėjų. – Su sistemos, kurią patys sukūrėme nuo pradžios iki galo, pagalba ūkininkai gali apsaugoti savo derlių nuo drėgmės, kenkėjų ir kitų biologinių procesų keliamos žalos.“

A.Inčiūra prisimena, kad ūkinę veiklą pradėjus 2008 m., nuo to laiko ne kartą prireikė papildomo finansavimo sprendimų: „Kreipiausi dėl kredito ūkio pradžiai, vėliau – žemės pirkimui ir apyvartinėms lėšoms. Savo ūkyje, kiek leidžia galimybės, taikau naująsias technologijas ir išmaniąją techniką, tad ilgametė draugystė su Širvintų kredito unija man padėjo įgyvendinti planus ir greičiau išplėsti ūkį“, – sako širvintiškis.

"LKU grupei priklausančios 45 kredito unijos artimai bendradarbiauja su žemės ūkio sektoriumi, teikia kreditus tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems ūkininkams, žemės ūkio kooperatyvams ir bendrovėms visoje Lietuvoje."

Darbą sostinės biure iškeitė į šparagų ūkį

Simonas Klinavičius baigęs studijas liko sostinėje ir kelerius metus dirbo čia įsikūrusioje transporto kompanijoje. Atsiradus šeimai ir vaikams, S.Klinavičius su šeima persikėlė gyventi į gimtąjį miestą, Uteną. „Utenoje dar kurį laiką dirbau vienoje iš transporto įmonių, tačiau jaučiausi esantis ne ten, kur turėčiau būti, ir mintys sukosi apie tėvų sodybą Molėtų rajone. Galiausiai su šeima pasiryžome, surizikavome ir dar kartą pakeitėme gyvenamąją vietą“, – pasakoja S.Klinavičius, ūkio „Geras šparagas“ savininkas.

„2014 m. pirmą kartą šparagais apsodinome pusę hektaro žemės, viską atlikome rankomis. Netrukus su Europos Sąjungos jaunojo ūkininko parama ir Utenos kredito unijos finansavimu įsigijome naują traktorių ir tris agregatus, šparagų fasavimo liniją bei atvėsinimo spintą“, – ūkio pradžią prisimena Utenos kredito unijos, priklausančios LKU kredito unijų grupei, narys.

Nuo tos dienos plėtęsis ir augęs ūkis „Geras šparagas“ šiandien apima 5 ha šparagų ir 1 ha braškių, o tarp nuolatinių klientų – per 20 sostinės restoranų ir didieji prekybos tinklai: „Į užsienį savo derliaus neeksportuojame, nes paklausos pakanka ir Lietuvoje, – pastebi ūkininkas. – Kartais per dieną nuskiname pusę tonos, o per visą sezoną – 5–10 tonų šparagų. Taip pat pernai buvo itin geri metai braškėms – surinkome iš viso 12 tonų uogų.“

S.Klinavičius pirmuoju sezono derliumi – po priedangomis auginamais baltaisiais šparagais – savo klientus džiugins jau balandžio viduryje, o pagrindinį derlių rinks gegužės–birželio mėnesiais. Nors ūkininkas naudoja tik ekologiškas trąšas, neslepia, kad šiuo metu svarsto apie perėjimą prie visiškai ekologinio ūkininkavimo.

„Kai nori ir esi užsidegęs savo idėja, viskas įmanoma. Ūkis man nėra darbas – tai mano gyvenimo dalis“, – sako S.Klinavičius.

Įsigijo vieną didžiausių bulvių sėklininkystės bendrovių Suvalkijoje

Žemės ūkis Lietuvoje turi ilgametes tradicijas. Tai patvirtina nuo 1993 m. veikianti UAB „Šaka“ – didžiausia bulvių augintoja Suvalkijoje, Vokietijos selekcijos įmonės „Europlant“ atstovė Lietuvoje. Nors bulvės lietuviams – lyg antroji duona, „Šaka“ yra tik viena iš dviejų Lietuvoje veikiančių bendrovių, auginančių ir rinkai tiekiančių sertifikuotą bulvių sėklą.

Trečią dešimtmetį veikiančios bendrovės vairą Darius Matijošaitis perėmė prieš metus. „Pats ūkininkauju nuo 2004-ųjų, tad žemės ūkis man jokia naujiena. Prieš kurį laiką nusprendžiau įsigyti UAB „Šaka“ ir su turėta vizija kreipiausi į Kauno regiono kredito uniją. Ten sulaukiau pasitikėjimo, greito ir patrauklaus kredito pasiūlymo bei netrukus įgyvendinau savo planą“, – pasakoja D.Matijošaitis, šiandien 35 darbuotojus turinčios bendrovės vadovas.

Praėjusiais metais bendrovė užaugino apie 20 veislių bulvių daugiau nei pustrečio šimto hektaro žemės plote, o dar dvigubai didesniame derėjo grūdinės kultūros. UAB „Šaka“ bulves ne tik tiekia Lietuvos rinkai ir didiesiems prekybos centrams, bet ir aktyviai eksportuoja į tokias šalis kaip Italija, Ukraina ir Anglija. Visgi Lietuvą ir visą pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija neaplenkė ir UAB „Šaka“.

„Prasidėjus pirmai pandemijos bangai, mūsų užsakovai atšaukė tiek maistinių, tiek sėklinių bulvių rezervacijas, todėl turėjome sunaikinti tonas sandėliuotų bulvių. Visi jautėsi pasimetę ir nors per metus epidemiologinė situacija iš esmės nepasikeitė, šiandien tiek mes, tiek mūsų klientai prisitaikėme prie esamų sąlygų, veikla pamažu grįžta į vėžes.

Vis dėlto į ateities planus žvelgiame atsargiai ir dirbame, kad išlaikytume tai, ką jau esame sukūrę“, – prasidedant naujiems sezono darbams lūkesčiais dalijasi D.Matijošaitis.

Mūsų kreditas Jūsų ūkio augimui

Lietuvoje pradėjus kurtis kredito unijoms, pirmieji ir pagrindiniai klientai buvo ūkininkai. Sukaupusios ilgametę patirtį, LKU grupei priklausančios 45 kredito unijos artimai bendradarbiauja su žemės ūkio sektoriumi, teikia kreditus tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems ūkininkams, žemės ūkio kooperatyvams ir bendrovėms visoje Lietuvoje. Taip pat kreditai teikiami su parama iš Nacionalinės mokėjimų agentūros arba garantijomis iš UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo.

„Kredito unijos puoselėja glaudų ryšį su kiekvienu klientu, todėl stengiamasi atsižvelgti į besikreipiančiojo individualią situaciją ir rasti abipusiai geriausią finansavimo sprendimą. Taip pat, palaikydamos šalies žemės ūkio sektoriaus plėtrą, kredito unijos pasirengusios pasiūlyti lanksčias kredito sąlygas jauniesiems ūkininkams“, – teigia Ingrida Kedytė, LCKU Kredito rizikos skyriaus vadovė.

Dėl kredito galima kreiptis planuojant investicijas žemės ar komercinio turto įsigijimui, fermų ar kitų ūkinių pastatų statybai, technikos ar įrangos pirkimui. Išimtiniais atvejais, atliekant reikšmingas investicijas, pavyzdžiui, įsigyjant žemę, grąžinimo terminas gali siekti iki 15 metų. Taip pat kredito unijos teikia kreditus apyvartinio kapitalo palaikymui su individualiai pritaikytu grąžinimo grafiku arba kredito linija, kurios terminas – iki 5 metų.

„Atsiradus finansavimo poreikiui, ūkininkai gali užpildyti paraišką kreditui gauti LKU grupės interneto svetainėje arba kreiptis į artimiausią mūsų kredito uniją. Svarbu turėti reikalingus dokumentus – finansines ataskaitas, kredito paskirtį pagrindžiančius ir kitus analizei reikalingus dokumentus. Atsakingi darbuotojai, įvertinę projektą ir finansavimo galimybes, operatyviai pateiks kredito pasiūlymą“, – detalizuoja I.Kedytė.

Rekomenduojami video