Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nors grikiai gražūs, nuotaikos prastos

Nelaukdami pirmųjų šalnų, Varėnos krašto žemdirbiai jau pradeda dairytis į nokstančių grikių laukus. Kai kurie jau pabandė kulti, bet savaitę kitą grikiai dar turėtų nokti.

Rinkoje perteklius

Varėnos rajono ūkininkas Vytautas Raulonis šiemet augina 62 ha grikių. Kol kas šios kultūros augintojas dar nedrįsta prognozuoti, kiek prikuls iš hektaro. „Grikių laukai šiemet puikiai atrodo. Gamtos sąlygos grikiams auginti mūsų krašte buvo tinkami“, – sakė V.Raulonis.

Raulonių šeimos ūkyje grikius puoselėja ne tik Vytautas. Tėvo pėdomis seka ir sūnus, tačiau nei vienas, nei kitas nesitiki, kad grikiai šiemet duos didelę grąžą. V.Raulonis prognozuoja, kad gali atsitikti taip, jog grikių niekas nesupirks, o jeigu ir supirks, tai už labai nedidelę kainą.

Grikių augintojams tai būtų didžiulė skriauda, nes kitų grūdinių kultūrų supirkimo kainos šiemet yra geros. Nepalankias tendencijas grikininkystei lemia rinkoje susidaręs grikių perteklius. Jeigu kaimyninėse Rusijoje, Ukrainoje grikiai uždera, kitais metais būna jų perteklius. Ūkininkai yra girdėję, kad dar nuo pernai gamyklų sandėliai beveik pilni.

V.Raulonio pastebėjimu, krizė grikių rinkoje jau pernai buvo juntama, o šiemet tik dar labiau pagilės. Taip, pasak jo, yra ir dėl to, kad pernai Lietuvoje padidėjo grikių plotai. Šiemet jie šiek tiek mažesni, bet vis tiek grikių dar auginama daug, todėl rinka vis dar užpildyta.

Raulonių šeimos ūkis specializuojasi daugiau augindami grikius ne kruopoms, bet sėklai. Tačiau kritus kainoms, net ir sėklai skirtų grikių nelabai perkama. „Viskas tarpusavyje susiję. Manau, kad jeigu kitais metais grikių laukai sumažės, šiemet nebus intensyvaus sėklinių grikių pirkimo. Lenkų supirkėjai bei perdirbėjai jau pripildę savo aruodus. Be lietuvių, pagrindiniai pirkėjai būna lenkai, dar pasitaiko išsivežančių toliau į Vakarus“, – teigė Varėnos rajono ūkininkas.

Varėnos rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus duomenimis, šiemet Varėnos rajone grikiais apsėta 4172 ha, 2017 metais grikių plotai siekė 4521 ha, o 2016 metais – 3421 ha. Tarp ūkininkų grikius vis dar augina Stanislovas Kurkulionis

(113 ha), Mantas Kieras ( 94 ha), Česlovas Petruškevičius (83 ha) ir kiti.

Dygo skirtingu laiku

Šiemet Varėnos krašte daugiausiai grikių augina žemės ūkio bendrovės „Tėviškė“ (265 ha) ir „Kibyšiai“ (125 ha). Ekologinius grikius auginanti ŽŪB „Kalnas“ grikiais apsėjusi 64,21 ha. 20 metų grikius ekologiškai auginančios bendrovės vadovas Juozas Čepulinskas neneigė, kad problemų grikininkystės srityje pastaraisiais metais tikrai yra nemažai. Jo manymu, ir šiemet derlius ir pelnai bus nelabai dideli.

„Buvo sausa, todėl pavasarį ne visi pasėti grikiai sudygo. Kurie sudygo laiku, atrodė lyg ir nieko, bet pasėti į sausesnes dirvas sudygo tiktai Joninėms, kai lietus pradėjo lyti. Pastarieji dabar dar tik žydi. Jų kulti kol kas negalime. Matome, kad jų ir derlius bus gerokai prastesnis“, – pasakojo J.Čepulinskas.

ŽŪB „Kalnas“ rugsėjo 9 dieną jau pradėjo kulti anksčiausiai sudygusius ir subrendusius grikius. J.Čepulinsko teigimu, bandomojo kūlimo grikių drėgnumas dar didokas – apie 17 procentų. Tarp sunokusių grikių yra ir žalių, bet jie ir nukulti sunoksta. Iš hektaro byrėjo apie nepilną toną. „Išvalius, sutvarkius liks apie 800 kg“, – skaičiavo J.Čepulinskas. Rugsėjo antroje pusėje bendrovė pradės intensyvią grikiapjūtę.

Ekologiškų grikių augintojai dar nežino, kur ir už kiek juos parduos. Pagrindinis grikių kuopų gamintojas Lietuvoje yra UAB „Galinta ir partneriai“. ŽŪB „Kalnas“ pirmininkas sakė dar nežinąs, ar „Galinta“ pirks jų grikius.

Apskritai augintojai palankių kainų šiemet nesitiki, supirkėjai šykštoki. „Kaip bus, taip bus. Jeigu nesulauksime tinkamų kainų, neturėsime rinkos, mažinsime plotus arba visai grikių neauginsime“, – svarstė ekologinio ūkio vadovas.

Anksčiau grikius auginti ekologiškai apsimokėdavo, nes jų kaina visada būdavo 100 eurų didesnė nei paprastų. „Mes nuo 1998 metų ūkininkaujame ekologiškai, nuo tada, kai dar net išmokų už tai nebuvo. Dvidešimt metų pragyvenome. Visada auginome maistinius grikius. Derlius paprastai beveik stabilus. Šiose žemėse, jeigu net ir piltume trąšų, manau, ne ką daugiau prikultume“, – kalbėjo ŽŪB pirmininkas.

Grikių augintojų kraštas

Varėnos rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vedėjas Irmantas Laniauskas pastebi, kad nors vasaros pradžioje, prieš sausras, grikiai tikrai liūdnai atrodė, po lietaus, atgaivinusio žemę, jie atsigavo ir dabar džiugina akį.

Vedėjo duomenimis, atskiri ūkiai, kurie grikius augina didžiausiuose smėlynuose, jau pabandė kulti šiemečius grikius, bet iš tiesų grikiapjūtei dar ankstoka. Kol kas sunku pasakyti, koks bus derlingumas, bet prognozuojama, kad varėniškiai iš 1 ha kuls iki 1 tonos grikių. Žemės nėra derlingos, todėl ir derliai gana kuklūs. Beveik dauguma Varėnos krašto ūkininkų grikius augina ekologiškai.

Nors grikių laukai džiugina, bet jų augintojus liūdina šiemet žadamos itin žemos grikių supirkimo kainos. Kalbama, kad pradžioje jos gali siekti 200 eurų už toną. Girdisi kalbos, kad Lenkijos grikių supirkėjai šiemet nežada mokėti daugiau – siūlo 190 eurų už toną grikių.

Tad varėniškiai daug vilčių dėjo į vietinius grikių supirkėjus: Varėnoje įsikūrusius „Galintos grūdus“ („Galinta ir partneriai“ filialas) bei Prienų rajone veikiančią „Ekofrisą“. O kaip bus iš tikrųjų – neaišku.

„Grikių kruopos brangesnės už kitas kruopas ir lietuviai jas mėgsta, bet iš Ukrainos, Rusijos įsivežama daug pigiau. Mūsų ūkiams neapsimoka jų daug auginti. Paskaičiavus, kiek į juos tenka investuoti: arimas, sėjimas, nuėmimas, kuro sąnaudos, džiovinimas – susidaro dideli kaštai, tad iš 1 ha gauti 200 eurų yra per mažai“, – aiškino I.Laniauskas.

Anot vedėjo, yra juntama didžiulė pigesnių grikių konkurencija iš Ukrainos, Rusijos. Dvejus, trejus metus yra buvę, kai lietuviškus grikius intensyviai pirko ir apie 250 eurų už toną mokėjo lenkai. Bet šiemet lenkai daug grikių įsivežė iš Ukrainos ir mokėjo, esą, po 150 eurų. Todėl lietuviški grikiai šiuo momentu jų itin nedomina.

„Mūsų augintojai galvojo, kad gal augindami grikius atsigaus, bet, pasirodo, rinka yra užpildyta. Lietuvai mažai reikia. Juolab ne vien dzūkai grikius augina. Prienų rajone, Utenoje, Rytų Lietuvoje augina grikius, ten ir derlių gauna kitokį“, – pabrėžė smėlingų žemių krašte dirbantis I.Laniauskas, pridurdamas, kad pas juos ir derliai „liesesni“, užtai ir pajamos – skurdesnės. Tad tam, kad išgyventų, grikių augintojai dar užsiima kitais verslais.

Šiemet dėl sausrų Varėnos krašte žieminių kultūrų derlingumas buvo mažesnis30–40 proc., o iš vasarinių kultūrų apie 60 proc. buvo pažeistos.Todėl ūkininkai stengiasi sėti visko. „Manau, kad Varėnos ūkininkams grikių nors truputį reikia sėti, nes nežinai, gal tau nederės rugiai, avižos ar žirniai. Pas mus šiemet žirnius daug kas sulėkščiavo, net nebuvo ko kulti, o grikiai atrodo tikrai įspūdingai. Derlingumas turėtų būti neblogas, tik štai – kaina, apie kurią Lietuvos supirkėjai kol kas net nešneka“, – tikino Varėnos rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vedėjas.

 

Rekomenduojami video