Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Naujas būdas užsidirbti iš turimos žemės – išnuomoti saulės jėgainių įrengimui

Nenaudojamos žemės savininkai nuo šiol gali ją įdarbinti geram tikslui – švarios, iš saulės gaunamos energijos gamybai. Toks modelis, kai gyventojai savo turimą žemę išnuomoja saulės jėgainių parko įrengimui, populiarus kitose Europos valstybėse, nes neša finansinę naudą žemės savininkams bei leidžia prisidėti prie žaliosios energetikos plėtros. Nuo šiol tokia galimybe gali pasinaudotiir Lietuvos gyventojai.

Papildomos pajamos iš nenaudojamo sklypo

Atsinaujinančių išteklių energetikos bendrovės „Green Genius“ plėtros vadovas Laimonas Dapšys sako, kad saulės jėgainių parkai yra kone idealus variantas siekiantiems ramios, saugios ir prie aplinkos išsaugojimo prisidedančios kaimynystės. Tam puikiai tinka nenaudojami žemės sklypai, kuriuos išnuomojus saulės jėgainių įrengimui,jie gali tapti stabiliu papildomų pajamų šaltiniu.

„Saulės energetika – viena perspektyviausių energetikos rūšių. Ji padeda mažinti pasaulio priklausomybę nuo klimato kaitą skatinančio iškastinio kuro. Vien mūsų bendrovė Lietuvoje yra įrengusi 13 saulės jėgainių parkų, kurių bendra galia siekia5,5 MW. Dėl jų į atmosferą kasmet išmetama 4 tūkst. tonų mažiau anglies dioksido. Toliau siekiame didinti šiuos pajėgumus, o tam pasitelkiame įvairius modelius, tarp kurių – žemės sklypų, skirtų naujų saulės jėgainių įrengimui, nuoma iš privačių savininkų“, – sako L.Dapšys.

Netrukdo nei žmonėms, nei gyvūnams

Anot L.Dapšio, saulės jėgainių parkams išnuomota žemė gyventojams gali tapti papildomu pajamų šaltiniu, kuriam nereikia papildomo laiko investicijų. Tam puikiai tinka nedirbama ar nederlinga ūkinės paskirties ir kita žemė. Joje įrengtos saulės jėgainės nekelia triukšmo ar grėsmės žmonių ir gyvūnų sveikatai.

„Saulės jėgainės yra tokios saugios, kad pasaulyje vis labiau įprasta tarp jų apgyvendinti aplinkos sąlygoms itin išrankias bites ar teritorijoje leisti ganytis avims. Lietuvoje pirmąjį saulės jėgainių parką su bičių aviliais esame įrengę Utenoje. Aplink jėgaines esančios laukinių gėlių pievos bitėms, kurių populiacija pasaulyje sparčiai mažėja, tampa puikia ekosistema. Taip pat išbandėme užsienio šalių patirtį–vieną vasarą saulės elektrinės teritorijoje ganėsi šalia gyvenančio ūkininko avys. Dėl to 160 kilovatų galios saulės elektrinių parke,įsikūrusiame Mockėnų kaime (Utenos r.),visą vasarą nereikėjo papildomai pjauti žolės“, – pasakoja L.Dapšys.

Didelių reikalavimų nuomojamai žemei nėra

Taigi, saulės jėgainėms žmonių ar naminių gyvūnų kaimynystė nėra problema, ji net gali būti abipusiai naudinga. Saulės jėgainių parkų įrengimui gali būti tinkami didesni nei 1 ha ploto žemės sklypai, prie kurių ne mažesniu nei 500 m atstumu yra nutiestos vidutinės įtampos elektros linijos ar įrengtos pastotės. Taip pat svarbu, kad šešėlio ant sklypo nemestų aukšti medžiai, pastatai ar kitos konstrukcijos. Pageidautina, kad žemės paviršius būtų lygus, o nuomojamame sklype nebūtų vandens telkinių – tokiomis sąlygomis lengviau įrengti antžemines saulės jėgaines. Elektrinės statymas priklauso ir nuo vietinių teritorijos planavimo dokumentų.

„Mūsų ekspertai kiekvienu konkrečiu atveju įvertina sklypo tinkamumą ir parengia visą reikiamą dokumentaciją, techninį projektą, galiausiai įrengia saulės jėgaines. Žemės sklypus nuomojamės ne trumpesniam nei 29 metų laikotarpiui.Tokiu būdu galima užsitikrinti ilgalaikį papildomų pajamų šaltinį, o svarbiausia – prisidėti prie žaliosios energetikos plėtros“, – sako L.Dapšys.

Lenkijoje žemės nuomos modelis itin pasiteisino

L.Dapšio teigimu, žaliosios energetikos plėtra labai svarbi Lietuvai ir visai Europos Sąjungai siekiant iki 2050 metų tapti neutraliomis anglies dvideginio emisijų požiūriu bei pilnai remtis tik iš atsinaujinančių išteklių gaunama energija.

UAB „Green Genius“ atstovas pažymi, kad Lietuvoje žemės sklypų nuoma saulės jėgainių parkų įrengimui dar yra naujovė, nors kaimyninėje Lenkijoje tai jau tapo populiaria ir sėkminga praktika. Ūkininkų ir kitų gyventojų išnuomotuose sklypuose Lenkijoje UAB „Green Genius“ jau yra įrengusi beveik 150 saulės jėgainių, kurių bendras plotas – apie 230 ha.

Jei svarstote apie galimybę išnuomoti savo žemės sklypą saulės jėgainių įrengimui, tokiu būdu įdarbinti nenaudojamą ar nederlingą žemę ir kartu prisidėti prie žaliosios energetikos plėtros šalyje, daugiau informacijos galite rasti svetainėje www.greengenius.lt, skiltyje „Bendradarbiavimo galimybės“, ar kreipdamiesi el. paštu pletra@greengenius.eu.

Rekomenduojami video