Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Narkotikų voratinklis raizgo muzikos festivalius

Ruduo – derliaus skaičiavimo metas. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai suskaičiavo, kiek vasaros sezono metu kurortinėse apskrities vietovėse sulaikė narkotikų vartotojų ir prekiautojų. Kvaišalų pardavėjų gausu ne tik kurortuose.

Atliekami tyrimai

Iš viso Klaipėdos apskrities VPK pareigūnai pradėjo ir atliko atskirus tyrimo veiksmus 22 baudžiamosiose bylose. Dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimo atliekami trys ikiteisminiai tyrimai.

Vieną ikiteisminį tyrimą dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimo Kretingoje bei Palangoje inicijavo ir atlieka uostamiesčio Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdyba (KPONTV). Šiame tyrime per tris etapus sulaikyti aštuoni neteisėtu disponavimu narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis įtariami asmenys, keturiems iš jų pareikšti įtarimai dėl narkotikų platinimo.

Vienas ikiteisminis tyrimas dėl kvaišalų platinimo pradėtas Neringos PK, dar vieną atlieka Palangos miesto PK tyrėjai.

Dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti Klaipėdos apskrities VPK struktūriniuose padaliniuose atliekama 19 ikiteisminių tyrimų: 9 – Neringos PK, 8 – Palangos miesto PK, 2 – Rietavo PK.

Du ikiteisminiai tyrimai pradėti, realizavus slaptų tyrimo veiksmų metu gautus duomenis. Nustatyti įtariamieji, kurie Kretingoje, Palangoje bei Neringoje platino narkotines ir psichotropines medžiagas.

Neringoje narkotikų ieškojo policijos pareigūnai ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinės kinologai su tarnybiniais šunimis.

Iš neteisėtos apyvartos paimta įvairių kvaišalų – kokaino, kanapių, kanapių dervos, metamfetamino, MDMA, LSD, psichotropinių vaistų, haliucinogeninių grybų.

Iš viso dėl neteisėtos narkotinių ar psichotropinių medžiagų apyvartos į policijos įstaigas buvo pristatyti 40 asmenų. Iš jų: po 7 – Kretingos, Neringos ir Vilniaus gyventojus, 4 – Palangos miesto gyventojai, 3 – Klaipėdos gyventojai, po 2 asmenis iš Kauno ir Elektrėnų, po vieną – iš Marijampolės, Mažeikių, Molėtų miestų, Kelmės, Kaišiadorių bei Šilutės rajonų, Čekijos ir Gruzijos. Trisdešimt dviems asmenims pareikšti įtarimai dėl nusikalstamų veikų padarymo.

Muzikos neužtenka

Patirtis byloja, kad beveik visuose jaunimo muzikos festivaliuose vartojami narkotikai. Šiemet neįvyko kasmet pareigūnams rūpesčių keliantis festivalis Karklėje, užtat giltinė apsilankė Rietavo savivaldybėje vykusio jaunimo muzikos festivalio „Arčiau žemės“ metu. Festivalis vyko rugpjūčio 19–21 dienomis šalia Ruškio ežero, prie šaltiniu bei piliakalniu garsėjančios Lopaičių vietovės.

Tai buvo šeštasis toks renginys. Kviesdami į jį žmones, rengėjai skelbė, jog narkotikų į festivalio vietą įsivežti draudžiama. Tačiau organizatoriai taip skelbia visuomet, tačiau vis tiek atsiranda tokių, kuriems vien muzikos neužtenka. Taip buvo ir šį kartą. Šeštadienį apie vidurdienį policijai buvo pranešta apie nusižudžiusį jaunuolį. Kai policininkai atvažiavo, vaikino kūnas jau gulėjo ant keliuko, jį radusieji bandė nelaimėlį atgaivinti.

Paaiškėjo, kad velionis – vilnietis (23 m.), gyvenęs Žirmūnuose. Apžiūrėdami jo daiktus bei kišenes, pareigūnai aptiko įvairių narkotikų. Buvo iškviestas kinologas su narkotikų ieškoti apmokytu tarnybiniu šunimi.

Keturkojis nuvedė pareigūnus į miškelį šalia automobilių stovėjimo aikštelės. Šuo aptiko nesupakuotų augalinės kilmės narkotinių medžiagų. Tikėtina, kad jaunuolis tiek narkotikų atsivežė ne vien sau.

Pareigūnai ketina kitais metais atidžiau analizuoti festivalių, kurių dabar vyksta devynios galybės, istoriją ir, galbūt, kai kurie jų bus uždrausti.

Atiduoda patys

Ir tai yra ne tik pajūryje. Štai po liepos 22-24 dienomis Molėtų rajone, Obuolių saloje, vykusio festivalio „Radistai Village 2016“ Utenos rajono apylinkės prokuratūra pradėjo 7 ikiteisminius tyrimus dėl narkotikų.

Kaip buvo rašoma prokuratūros pranešime, Molėtų rajone vykęs muzikinis festivalis patraukė ne tik norinčio pasilinksminti jaunimo dėmesį. Atvykstančius žiūrovus prie įvažiavimo į renginio vietą pasitiko Molėtų rajono policijos komisariato pareigūnai, pasitelkę kinologus su specialiai narkotikų ieškoti dresuotais tarnybiniais šunimis. Atliekant patikrinimą, buvo nustatyti 5 atvejai, kai atvykę į festivalį jaunuoliai turėjo galimai narkotinių arba psichotropinių medžiagų. Dar du jaunuoliai, turėję, kaip įtariama, narkotinių medžiagų, nustatyti per patį renginį. Visiems šiems jaunuoliams, atvykusiems iš įvairių Lietuvos miestų, pareikšti įtarimai dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.

Tokios prevencinio pobūdžio akcijos per daug žiūrovų sukviečiančius renginius vykdomos nebe pirmą kartą. „Dauguma iš įtariamųjų patys prisipažino, kad automobiliuose ar tarp asmeninių daiktų turi narkotinių medžiagų, kai policijos pareigūnai perspėjo, kad bus pasitelktas narkotikų paieškai apmokytas tarnybinis šuo“, – sakė Molėtų rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Arūnas Maigys.

Keli analogiški ikiteisminiai tyrimai atliekami ir Anykščių policijos komisariate. Įtarimai dėl disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti pareikšti 6 jaunuoliams, dalyvavusiems liepos 14-17 dieną Anykščiuose vykusiame muzikos festivalyje „Velnio akmuo“. Šie įtariamieji taip pat nustatyti per policijos pareigūnų vykdytą reidą festivalio prieigose.

Liepos 8-10 dienomis Sudeikiuose vykęs festivalis „Revolution“ net 4 asmenims pasibaigė nė neprasidėjęs. Jie su savimi turėjo draudžiamų medžiagų. Policijos pareigūnai pastarųjų rado trijuose automobiliuose.

Įtariamasis narkotikų platinimu sulaikytas ir festivalio „Granatos“ prieigose. Pareigūnai informavo, kad pas sulaikytąjį (21 m.) rastos 29 rusvos spalvos tabletės bei du polietileniniai užspaudžiami maišeliai su baltos spalvos milteliais, galimai, narkotine ar psichotropine medžiaga.

Sulaikytų narkotikų vartotojų, o kartais ir platintojų pasitaiko praktiškai visuose festivaliuose.

Perdozavo kokaino

Kartais, kaip šiemet buvo Rietave „Arčiau žemės“ ar pernai festivalyje „Sūpynės“, narkotikai prišaukia ir giltinę. Tiesa, tie atvejai skirtingi. Rietave jaunuolis nusižudė, o štai Švenčionyse vykusiame elektroninės muzikos festivalyje „Sūpynės“ viena dalyvė mirė perdozavusi kokaino.

Festivalio metu mergina rasta miške itin sunkios būklės – ji į aplinką nereagavo, pirminiais tyrimų duomenimis, jos smegenys galėjo būti mirusios. Medikai teigė, kad itin sunkios būklės mergina Švenčionių ligoninėje praleido dvi paras. Ji buvo atvežta ištikta klinikinės mirties, nekvėpavo. „Šiandien praradome nuostabų žmogų. Esame sukrėsti, šokiruoti ir nusiminę, reiškiame didžiausią užuojautą šeimai ir artimiesiems. Iki paskutinės minutės tikėjomės, kad tai tik blogas sapnas, ir mūsų draugė bei kolegė, protingas, kuriantis ir gražus žmogus, atsigaus. Esame pasiruošę padėti išsiaiškinti kiekvieną smulkiausią įvykusios nelaimės detalę, bendrauti ir būti kartu šią sunkią akimirką“, – po festivalio išplatiname pranešime rašė jo organizatoriai.

Festivalio atstovė spaudai Juliana Špundova komentuodama situaciją sakė: „Sūpynės“ yra pasaulyje pripažintas festivalis, jame lankosi daug užsieniečių – lankytojų ir atlikėjų, vienas svarbiausių elektroninės muzikos portalų „Resident Advisor“ jį išrikiavo ketvirtoje vietoje šalia tokių žinomų festivalių kaip „Sonar“ Ispanijoje ir „Glastonbury“ Junginėje Karalystėje.“

Nors šio ir kitų festivalių organizatoriai visomis įmanomomis priemonėmis ir savo elgesiu pasisako už natūralų domėjimąsi muzika, o ne svaiginamųjų medžiagų vartojimą, tačiau yra taip, kaip yra. Į festivalius traukia ir mėgėjai svaigintis.

Beje, dėl užsitęsusio tyrimo dėl festivalio dalyvės mirties „Sūpynių“ organizatoriai laiku negavo leidimų ir šiemet šis festivalis neįvyko.

Laboratorija po grindimis

Vasara baigėsi, festivaliai irgi, tačiau pareigūnams kova su narkotikų gamintojais, prekeiviais ir vartotojais nesibaigia niekada. Policija pranešė, kad Kauno Žaliakalnio policijos komisariato pareigūnai surengė sėkmingus reidus Jonavos ir Ukmergės rajonuose. Slaptose laboratorijose jie aptiko 16 kilogramų kanapių.

Jonavos rajone esančioje kanapių plantacijoje įkliuvo ir abu jos šeimininkai – su Panevėžio mafija sietas, garsiose žmogžudysčių bylose figūravęs Pavelas Darčianovas (56 m.) ir jo sūnus Vitalijus Darčianovas (26 m.). Kauno apylinkės teismas sūnų leido suimti dviems, o tėvą – vienam mėnesiui.

Jonavietis P. Darčianovas oficialiai vadovauja įmonei, kuri gamina tvoroms skirtus betoninius blokelius. Netoli nuo jo namų esančiame firmos pastate buvo įrengtos dvi kanapių auginimo laboratorijos. Viena laboratorija veikė paslėpta už spintos, o kita – po automatinėmis nusileidžiančiomis grindimis. Reido metu P. Darčianovas buvo Jonavos rajone esančioje kanapių plantacijoje. Netikėtai užkluptas pareigūnų jis iš nuostabos kurį laiką negalėjo pasakyti nė žodžio.

Ukmergės rajono sodyboje kanapės būdavo ne tik auginamos, bet ir džiovinamos. Ši sodyba priklauso Darčianovo pažįstamui, kuris joje negyveno, bet leido naudotis statiniais. Savininkas tvirtino nežinojęs, kas ten buvo daiginama. Laboratorijose buvo pajungta aukštos kokybės įranga, reikalinga kanapių priežiūrai.

Tėvui ir sūnui iškelta byla dėl disponavimo labai dideliu kiekiu narkotikų. Įtariama, jog jie buvo užmezgę ryšį su kvaišalų pirkėjais. Abiems šeimos nariams gresia nuo 8 iki 10 metų nelaisvės.

Nesiskaitė su veteranu

Įtariama, jog P. Darčianovas jaunystėje priklausė Panevėžio nusikalstamai grupuotei. Prieš du dešimtmečius jis pateko į teisėsaugos akiratį dėl šio miesto Tulpinių gaujos narių Romo Kavaliausko, pravarde Kavioras, ir Egidijaus Dvilevičiaus nužudymo. Pastarieji krito nuo iš Kalašnikovo automato paleistų kulkų.

1994 metais spalio pradžioje į laisvę buvo išleistas Tulpinių veteranas Romas Kavaliauskas-Kavioras. Grįžęs jis visiems pasiskelbė, kad padedamas Kauno Daškinių Panevėžyje įvesiąs tvarką. Kavioras griežė dantį ant buvusių draugelių, kurie jį buvo paprasčiausiai metę. Sėdėdamas kolonijoje iš saviškių jis negavo nei šiltesnių rūbų, nei skanesnio maisto. R. Kavaliauskas net įtarė, kad jo slaptavietės Maskvoje adresą policijos pareigūnams šnipštelėjo ne kas kitas, o Virginijus Baltušis.

Nors tik Kavioro dėka šį tuo metu jauną Tulpinį pripažino visi Lietuvos nusikalstamo pasaulio autoritetai, tačiau V. Baltušis savo globėjui jokių sentimentų ar dėkingumo nejautė. V. Baltušis išvis buvo labai pasipūtęs, konkurentus vadino driskiais ir net atsisakydavo dalyvauti gaujų susibūrimuose – „strielkose“.

Taigi suįžūlėję ir finansiškai sustiprėję Tulpiniai nebesiskaitė su niekuo ir pragyvenimo šaltinio buvusiam vadeivai pasiūlė pasiieškoti kitur.

Dvi mirtys

Beveik metus ieškojęs savo vietos ir niekur nepritapęs Kavioras pagaliau pareikalavo, kad jam kaip kompensacija už buvusius nuopelnus būtų perleista kelių nedidelių degalinių kontrolė. Nors pajamos, gaunamos iš šių degalinių, tebuvo menkutė išsikerojusio gaujos biznio dalelė, tačiau jaunieji Tulpiniai nepanoro skirtis ir su ja.

1995 metų gegužės 2-ąją, apie vienuoliktą ryto, automobilis BMW 528, kurį vairavo E. Dvilevičius, o šalia vairuotojo sėdėjo R. Kavaliauskas, sustojo prieš Klaipėdos ir Projektuotojų gatvių sankryžoje esantį šviesoforą. Šalia stovėjo tuščias maršrutinis autobusas, kurio salone buvo tik dvi pietauti važiavusios kontrolierės. Netikėtai dideliu greičiu atlėkė ir, išvažiavęs į priešpriešinio eismo juostą, šalia BMW sustojo baltas „Ford Sierra“. Pasak liudininkų, jame sėdėjo du vyriškiai, ant galvų užsimovę rudas megztas kaukes. Per „Ford‘o“ langą išlindo Kalašnikovo automato vamzdis ir nuaidėjo kelios šūvių serijos. Kaip jau įprasta, buvo šaudoma išcentruotomis kulkomis. Po to žudikų automobilis dideliu greičiu nurūko Šiaulių link.

Įvykio vietoje gausiai susibūrę žmonės apšaudytame automobilyje pamatė kruvinus R. Kavaliausko ir E. Dvilevičiaus kūnus. Pastarasis dar gargaliavo, tačiau tai jau buvo agonija. BMW salonas ir lubos buvo nutaškyti krauju ir Kavioro smegenimis.

Maždaug po pusantros valandos ties Ukmergės ir Jonavos rajonų riba miške buvo aptiktas degantis automobilis – tas pats baltas „Ford Sierra“. Kažkas dar matė nuo jo nubėgantį vyriškį. Anot ekspertų, automobilis buvo sportinis, sustiprintu rėmu, galingu šešių cilindrų ir daugiau kaip 200 arklio jėgų varikliu.

Kaltinimai nepateikti

O tuo metu teismo medicinos ekspertai skaičiavo žaizdas abiejų nužudytųjų kūnuose. Vyriškiams buvo peršautos širdys, plaučiai, galvos. Kiekvienas jų buvo pervertas 10–14 kulkų. Išcentruotos kulkos buvo įgrūdusios į žaizdas Kavioro ant kaklo nešiotos masyvos auksinės grandinėlės dalis. Tuoj po įvykio prie BMW iš kažkur atsiradęs Vitalijus Tuzovas-Psichas labai ieškojo ant tos grandinėlės kabojusio kryžiaus, bet policija jau buvo jį paėmusi kaip daiktinį įrodymą.

Po kurio laiko tuometinis Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka pasirašė sankciją suimti P. Darčianovą. Jis buvo vienas iš įtariamųjų Kavioro nužudymo byloje. Tuo metu net manyta, kad P. Darčianovas gali būti nužudytas arba slapstosi Rusijoje. Jis gerai pažinojo R. Kavaliausko reketuojamus verslininkus, turėjo su jais reikalų, tad galėjo reketininką ir nužudyti. Tuo labiau kad po nužudymo jis dingo lyg į vandenį.

Vėliau P. Darčianovas atsirado, tačiau jam jokie kaltinimai nebuvo pateikti.

 

Stasys ŠAULYS

 

Rekomenduojami video