Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Medų kopinėti leidžiama tik suaugusiems

 Nors mokyklos turėtų ugdyti moksleivius nesiekti lytinių santykių paauglystėje, tačiau gyvenimas liudija, kad kuo toliau, tuo anksčiau jaunimas įžengia į suaugusiųjų pasaulį. Kartais tokio žingsnio pasekmės gan skaudžios.

Viešas seksas

Vieną rugsėjo dieną policijos įvykių suvestinėje pasirodė toks pranešimas: „Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, 17 valanadą 10 minučių Raseiniuose, Turgaus gatvėje, prie daugiabučio namo, mergina, gimusi 2001 metais, lytiškai santykiavo su neblaiviu (2,15 prom.) vaikinu, gimusiu 1996 metais, neblaiviu (2,03 prom.) vaikinu, gimusiu 1995 metais, neblaiviu (0,87 prom.) vaikinu, gimusiu 2001 metais, ir neblaiviu (1,30 prom.) vaikinu, gimusiu 2000 metais. Visi minėti asmenys uždaryti į areštinę“.

Tas įvykis sukėlė apkalbų laviną ne tik Raseiniuose. Nors lytinis aktas viešoje vietoje nėra labai didelė retenybė, tačiau, kad šešiolikmetė lytiškai santykiautų su keturiais vyrukais po daugiabučio langais – tikrai retas atvejis ne tik Raseiniuose.

Šį pavasarį socialiniuose tinkluose buvo išplatintas vaizdelis, kuriame matyti, kaip Vilniaus stoties rajone prie nuomojamo automobilio mylisi porelė. Jų pasismaginimą nutraukė atvažiavę policijos pareigūnai. Įraše matyti, kaip policijos išsigandusi porelė skubiai maunasi kelnes ir bando sprukti, tačiau pareigūnai juos abu sulaiko.

Prieš keletą metų Utenos rajone Užpalių miestelyje, prie Šventosios upės, netoli vadinamojo „beždžionių“ tilto, alų gėrusi porelė, pašildyta rudeninės saulės irgi užsinorėjo sekso ir čia pat ėmė tenkinti savo norus. Netoliese esančio namo gyventojai pasipiktino, kad tokį suaugusiųjų elgesį mato ir vaikai, gėdino jausmų netramdančius to paties miestelio gyventojus, tačiau šie nekreipė dėmesio ir kaip teatro scenoje linksminosi toliau. Žiūrovų susirinko ne tiek mažai, tačiau jų replikos netrukdė porelei. Sutrukdė tik policijos pareigūnai. Kadangi atsikvošėjusi porelė gailėjosi savo poelgio, tai seksas viešoje vietoje jiems kainavo po 226 eurus.

Baudos ar areštas

Taigi, seksas viešai dažniausiai susilaukia aplinkinių pasmerkimo ir baudos. Pagal dabar galiojančio Administracinių nusižengimų kodekso 481 straipsnį (Nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas) tokios linksmybės viešoje vietoje pažeidėjams gali užtraukti baudą nuo 30 iki 140 eurų. Jei nusižengiama pakartotinai, už viešosios tvarkos pažeidimą gresia bauda nuo 140 iki 240 eurų. Dar visus galima nubausti ir už pasirodymą viešojoje vietoje neblaiviems.

Tačiau pareigūnai tokias linksmybes gali įvertinti ir pagal Baudžiamąjį kodeksą. O jame numatyta, kad tas, kas viešoje vietoje įžūliu elgesiu, grasinimais, piktybiškai tyčiodamasis arba vandališkais veiksmais demonstravo nepagarbą aplinkiniams ar aplinkai ir sutrikdė visuomenės rimtį ar tvarką, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Sulaužo jaunystę

Raseinių atvejis skiriasi nuo kitų, nes čia vyko ne spontaniškas seksas, o orgija. Nors šiaip „orgija“ yra graikiškas žodis ir reiškia šventas apeigas, tačiau nieko švento po daugiabučio langais nevyko. Juolab, kad net trys šios orgijos dalyviai – nepilnamečiai. Visi keturi vaikinai neblaivūs, o štai jų sekso partnerė tai darė blaivi. Kitas klausimas, ar ir būdama blaivi ji suvokė, ką daro?

Kaip pavyko sužinoti, nepilnametė jau yra turėjusi panašių problemų kitame mieste, tad ją būtina ne bausti, o gydyti. Močiutė, matyt, nėra pajėgi auklėti merginą, kuri per anksti susidomėjo suaugusiųjų gyvenimu. Tai ne tik šios mergaitės, tačiau ir šio laikmečio problema, nes kai kuriose šeimose nebeliko moralinių vertybių, o tai mato ir vaikai. Paauglėms dar su lėlėmis reikėtų žaisti, o jos jau tampa moterimis.

Tai lemia susvetimėjimas šeimose, tėvų bendravimo su vaikais stoka. Jeigu mergaitė namuose mato išgėrinėjančią motiną (čia kalbama ne apie Raseinius, o apskritai apie Lietuvą), pas ją besilankančius vis kitus vyrus, tai dažnai ir pati paseka motinos pėdomis. Tuomet  ir vyksta seksas be meilės (dažniausiai – nesaugus), su vyresniu partneriu, kuriam tai – tik žaidimas.

Kaip teigia psichologai, ankstyvi lytiniai santykiai paaugliams yra didžiuliai gyvenimo pokyčiai. Toks emocinis ir fizinis išbandymas dažniausiai ne užgrūdina ar subrandina, o sustabdo ar sulaužo asmenybę – veda ir prie sunkumų kuriant ir palaikant santykius su kitais, stumia į depresiškumą, hiperjautrumą.

Nustatyta, kad Lietuvoje 30 procentų merginų aktyvų lytinį gyvenimą pradeda vos sulaukusios 15 metų, o vidutinis pirmųjų lytinių santykių amžius – 16 metų. Kiekviena jaunesnė karta vidutiniškai vieneriais metais anksčiau pradeda lytinį gyvenimą, palyginus su vyresniąja.

Uždraustas medus

Nedaug trūko ir Raseinių atvejis galėjo virsti baužiamąja byla jaunuoliams pagal daug griežtesnį baudžiamojo kodekso straipsnį. Už lytinius santykius su paauglėmis – net savanoriškus – galima susilaukti panašios bausmės, kaip už nužudymą. Kad taip yra iš tikrųjų savo kailiu įsitikino jau ne vienas vyras. Baudžiamajame kodekse numatyta, kad tas, kas lytiškai santykiavo ar kitaip tenkino lytinę aistrą su jaunesniu negu 16 metų asmeniu, jeigu nebuvo išžaginimo, seksualinio prievartavimo ar privertimo lytiškai santykiauti požymių, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

Štai keli tokie atvejai. Už lytinius santykius su mažamete ir nepilnamete Klaipėdos apygardos teismas nuteisė Šilalės gyventoją Petrą P. (23 m.). Abi mergaitės pripažino, kad vaikinas nenaudojo prievartos, jos pačios sutikusios mylėtis. Kaip tik dėl to, o ir tai, kad teisiamasis dirba, nebuvo teistas, pripažino kaltę, stengėsi atlyginti neturtinę žalą, teismas skyrė palyginti nedidelę bausmę – dvejus metus laisvės atėmimo

Su trylikamete Petras draugavo 4 metus. Jis apsigyveno tada dar mažametės namuose, padėdavo jos tėvams ūkio darbuose. Kaip sako jie patys, mylėtis pradėjo tik po 14-ojo gimtadienio. Tada puoselėjo planus kartu gyventi, kurti šeimą, tačiau taip neįvyko – pora išsiskyrė.

Kadangi mergina jokių pretenzijų Petrui neturėjo ir neturi, tas įstatymu neleistinas meilės romanėlis ir būtų išlikęs paslaptyje, tačiau vyrukas prikišo nagus ir prie dar jaunesnės kaimynės. Ši, kartu su broliais, ateidavo pas kaimynus, o kartą, pasižiūrėjusi filmą, mergaitė liko nakvoti. Ar tai filmas buvo apie meilę, ar kitokios fantazijos lindo į galvą, kad mažametė atsigulė į lovą pas Petrą, pradėjo bučiuotis ir viskas baigėsi nekaltybės praradimu.

Kai mergaitė negrįžo namo, jos mama kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojus. Tuomet ir paaiškėjo, kokį medų su dviem merginomis kopinėjo jau suaugęs vyras.

Galvojo, kad pilnametė

Kiek anksčiau Vilniaus apygardos teismas (VAT) už grupinį seksą su trylikamete, nors ir su pastarosios sutikimu, Kristinai S. (tuo metu buvo 20-metė) paskyrė 9 su puse, o Rolandui V. (tuo metu 28 metų) – 10 metų laisvės atėmimo bausmes.

Kristina viename pažinčių portale susipažino su 13 metų mergaite. Su ja susirašinėdama, klausinėjo apie jos seksualinę patirtį, pasidomėjo, ar jos nedomintų grupinis seksas. Kai trylikmetė prisipažino, jog daug ką gyvenime norėtų išbandyti, Kristina jai pasiūlė susitikti. Susitiko motelyje už Vilniaus. Viename kambaryje apsigyvenusi trijulė surengė orgiją. Per tą vakarą ir naktį visi pasimylėjo keletą kartų, o rytą kompanija išsiskirstė.

Po kiek laiko trylikametė apie savo nuotykius papasakojo pusseserei, o ši apie tai pranešė policijai. Po Aukščiausiojo Teismo (AT) sprendimo Kristina pataisos namuose turėjo praleisti vos 2 metus, Rolandas – tik 2 su puse metų.

AT nutarė, jog šioje byloje esminis dalykas yra tai, kad teismas nerado neabejotinų įrodymų, jog nuteistieji būtų žinoję, kad įsitempė į lovą mažametę. Jei būtų buvę neginčijamai nustatyta, kad kaltinamieji suvokė lytiškai santykiaujantys su asmeniu, kuriam dar nėra 14 metų, tai būtų buvę traktuojama kaip išžaginimas, nepriklausomai nuo to, ar viskas vyko vaikui neprieštaraujant, ar per prievartą.

Nuteisė kaip už nužudymą

Taip atsitiko dviems vyrams iš vieno Žemaitijos miesto. Pas ponią Nijolę, kuri augino gražią dukrą, pradėjo lankytis Vaclovas Ž. (40 m.) bei truputį jaunesnis Darius K. (30 m.).

Nepraėjo nė pora mėnesių, kai kartą Nijolės duktė, kuriai tuo metu buvo 13 metų, motinai pasiskundė, kad šios kavalieriai lendantys ir prie jos. Iš pradžių ją mylavęs vienas, po to – antras. Motina apšaukė mergaitę ir paliepė laikytis atokiau nuo užeinančių vyriškių, girdi, nelįsti jiems į akis.

Po keleto mėnesių mergaitė pasiskundė savo mokytojai. Pedagogė mokinės žodžius nedelsdama perdavė policijai. Ekspertai nustatė, kad seksualinę prievartą patyrusi paauglė pagal savo psichinį ir fizinį išsivystymą bei socialinę brandą negalėjo visapusiškai suprasti jai daromų veiksmų esmės ir pasipriešinti. Taigi, teismas konstatavo, kad abu kaltinamieji pasinaudojo dėl mažametystės ir dėl amžiaus neatitinkančio protinio išsivystymo bejėgiška nukentėjusiosios būkle ir skyrė vyrams po 9 metus nelaisvės.

 

Stasys ŠAULYS

Rekomenduojami video