Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kyšius – seną tradiciją – išguiti nelengva

Kyšiai policijos pareigūnams (beje, kaip ir medikams) – vis dar ne atgyvena. Visuomenės apklausų vykdytojai skelbia, kad vis dėlto yra viltis kada nors Lietuvoje gyventi išvis be šios populiariausios korupcijos formos, mat jauni žmonės, kuriems dabar 18–30 metų, esą nelinkę duoti kyšių. Tyrimų duomenys vis dar kartoja, kad neoficialiai atsiskaityti – kyšininkaudami – labiausiai linkę 50–70 metų žmonės. Panašiai atsispindi ir policijos įvykių suvestinėse.

Mažėjanti statistika

Bene 2006-aisiais Lietuvos policijos savo sistemoje pradėta aktyvi kova su kyšininkais, dažniausiai Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidėjais, duoda pastebimų rezultatų. Štai, žvelgiant į kelerių pastarųjų metų policijos duomenų statistiką, 2013 ir 2014 metais šalies policija užregistravo beveik po 900 atvejų per metus, kai policininkus bandyta papirkti kyšiu, o nuo 2015-ųjų ši statistika pradėjo mažėti. Pernai šalies policija užregistravo 393 kartus, kai pareigūnams buvo siūloma „tyliai susitarti“ už pinigus.

Kas vyksta šiemet? Šalies policijos įvykių suvestinės rodo, kad sausio mėnesį mūsų policininkai atsisakė kyšių 26 kartus ir tuos kyšininkus pasiuntė į teismą. Vasarį taip nutiko 25 kartus. Kovą, dar likus porai dienų iki mėnesio pabaigos, suvestinėse buvo užregistruoti jau 28 įtariami policininkų papirkimo atvejai. Taigi skaičiai rodo, kad šiemet kyšininkavimo atvejų vėl pamažu mažėja.

Tiesa, skeptikai tuoj pasakys, kad policininkai ne visus kyšininkavimo atvejus užregistruoja ir kyšį priima, bet taip juodinti – skeptikų reikalas. Jeigu jie tokių atvejų žino, turėtų konkrečiai viešinti, o jeigu tik spėlioja, geriau tylėtų.

Ekspolicininko taktika

Gali būti, kad visuomenės nuomonę apie policininkus, neva vis dar imančius kyšius, formuoja ir tokie įvykiai, koks neseniai Alytaus apylinkės teisme sulaukė verdikto: kyšį kolegei davė pats policininkas, tuo išsiduodamas, kad kyšininkavimas jam – norma.

Dar pernai spalį Alytaus policijos pareigūnams jų mieste įkliuvo labai girtas (net 3,40 promilės alkoholio kraujyje) lengvąjį automobilį vairuojantis alytiškis (50 m.). Šiam grėsė dideli nemalonumai (tarp jų – ir netekti automobilio), todėl sunkiai apgirtęs vyras sumanė viso to išvengti pasiūlytu kyšiu – bruko pareigūnams 70 eurų. Už tai girtas alytiškis buvo uždarytas į areštinę, jam pranešta, kad teks atsakyti ir už pažeistas KET, ir už bandymą papirkti pareigūnus.

Išėjęs iš areštinės alytiškis tuoj pat susitiko su savo geru kaimynu (42 m.) ir paprašė padėti išspręsti jo problemą kaip nors švelniau – esą kaimynas yra savas Alytaus policijoje, nes pats daug metų dirbęs policininku, tik dabar jau tarnybos pensininkas esąs.

Buvęs policininkas, matyt, prisimindamas ankstesnius laikus, kai iš tiesų „susitarti“ buvo dažnas reiškinys policijoje, nutarė įrodyti kaimynui savo ištikimą draugystę ir dar neišblėsusią policininko galią. Policijos veteranas apsilankė pas savo buvusią kolegę, tiriančią KET pažeidėjo reikalus, ir, draugiškai kalbėdamasis, pasiūlė jai susitarti taip, kad ji „pakoreguotų“ tam tikrus duomenis jos atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose jo kaimyno atžvilgiu. Kad „susitarimas“ būtų konkretesnis ir darytų didesnį įspūdį, policijos pensininkas perdavė tyrėjai kaimyno duotus 1000 eurų. Taip tikėtasi išsukti kaimyną nuo gresiančios atsakomybės.

Tačiau tyrėja buvo principinga, nekreipė dėmesio, kad kyšio davėjas – buvęs kolega, ir kreipėsi į Imuniteto skyriaus pareigūnus.

Taip buvęs policininkas pats prisidarė nemalonumų dėl papirkimo.

Neseniai teismas, išnagrinėjęs bylą, paskelbė įrodęs policijos veterano kaltę dėl kyšio davimo ir paskyrė bausmę. Už didelio kyšio davimą vyrui grėsė areštas arba bauda, arba net nelaisvė iki 5 metų. Tačiau teismas, įvertinęs, kad kaltinamasis anksčiau neteistas ir nebaustas, kad pripažino savo kaltę ir tikino, jog gailisi dėl savo poelgio, nutarė atleisti vyrą nuo baudžiamosios atsakomybės ir perduoti jį laiduotojo atsakomybėn pagal laidavimą vieniems metams. Tai reiškia, kad nauja tyčinė nusikalstama veika, įvykdyta policijos pensininko per metus, kainuotų jam dvigubą bausmę – ir už naują veiką, ir už duotą kyšį.

Vis dėlto laidavimas – ne vienintelė bausmės forma: Temidės „pabartas“ buvęs policininkas dar įpareigotas sumokėti 1129 eurus (30 MGL dydžio) įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Nuo 5 eurų iki 10 000

Minėtas alytiškių 1000 eurų dydžio kyšis – gana didelis kyšių policininkams siūlytojų statistikoje. Štai šiemet tokio dydžio kyšius policininkams dėl ko nors įkliuvę asmenys siūlė tik keletą kartų. Sausį vilnietė (41 m.) padavė sostinės policininkui voką su 1500 eurų, nes siekė, kad atsakomybės už disponavimą kvaišalais išvengtų jos sūnus (21 m.). Moteris įkliuvo pati. Lygiai taip pat sausį baigėsi vilniečiui (24 m.), įkliuvusiam dėl nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo – vyras bandė išsipirkti net 1000 eurų kyšiu. Kovą 1000 eurų kyšį Utenos policininkams siūlė uteniškis (59 m.), kurį pareigūnai sustabdė girtą prie vairo. O Rokiškio rajone vasarį įkliuvęs girtas vairuotojas (38 m.) šio rajono patruliams žadėjo sumokėti net 10 000 eurų už jų tylą! Neišdegė! Policininkai liko atsparūs net tokiai sumai.

Dažniausias šiemet policininkams siūlyto kyšio dydis – 50–100 eurų. Pareigūnai teigia šalies keliuose pastebėję, kad tokį banknotą dažnas vairuotojas turi įsidėjęs prie savo vairuotojo pažymėjimo ir tarsi laukia, kada galės jį atkišti kaip kyšį. Sena tradicija!

Nemažai KET pažeidėjų siūlo ir 200–400 eurų kyšį. Tokiais atvejais, anot policininkų, ne kartą buvę, kad kyšio dydis gerokai lenkia tam pažeidėjui gresiančios baudos dydį. Taigi neduotų (nesiūlytų) žmogus kyšio – išvengtų teistumo už jį ir oficialiai sumokėtų netgi mažesnę užsidirbtą baudą.

Na, o pagal kyšio mažumą šiemet užfiksuotas kyšis rekordininkas – 5 eurai. Tiek Marijampolės policininkams vasarį pasiūlė marijampolietis (44 m.), kai jų buvo pričiuptas besišlapinantis kone miesto centre. Dar 4 KET pažeidėjai siekė išsipirkti atkišę policininkams po 10 eurų.

„Akistata“ pagal šalies policijos įvykių suvestines paskaičiavo, kad šiais metais mūsų policininkai, būdami įvairiose tarnybos situacijoje, atsisakė net per 21 000 eurų, kuriuos jiems siūlė įkliuvę asmenys.

Vilioja ir kitu turtu

Būna, kad kyšis policininkams pasiūlomas ne pinigais, o daiktais ir paslaugomis.

Štai kovą Kelmės policijos kabinete vyras (56 m.), prašydamas tyrėjos suklastoti pažymą Darbo biržai apie jo nebūtą sulaikymą, žadėjo pareigūnei už tai suskaldyti malkas, atlikti kitus ūkio darbus, o rudenį prigrybauti jai grybų, tačiau visa tai tyrėja užfiksavo kaip jos papirkimą. O Vilniuje kovą įkliuvęs labai girtas vairuotojas (33 m.) patruliams, be 70 eurų kyšio, dar siūlė ir butelį brendžio. Taip pat Vilniuje vasarį įkliuvęs kitas girtas vairuotojas (57 m.) patruliams pasiūlė pasiimti jo mašinoje buvusius mėsos gaminius. Tai irgi pripažinta kaip kyšis.

Tik faktai:

Kyšius Lietuvos policininkams, siekdami išspręsti savo problemas, siūlo ir užsienio piliečiai, nors skelbiama, kad daugelyje užsienio šalių kyšininkavimas – seniai užmirštas reikalas.

Kovą Tauragėje vietos policininkams 200 eurų kyšį bruko Vokietijos pilietis (38 m.), kai įkliuvo girtas (vidutinis girtumo laipsnis) vairuojantis automobilį.

Vasarį Druskininkuose buvo sulaikytas Lenkijos pilietis (53 m.), vairavęs krovininį automobilį draudžiamoje zonoje, o kad KET pažeidimas nebūtų užfiksuotas, lenkas tarnybiniame automobilyje vienam iš patrulių padėjo ant kojų 200 eurų.

Dar vienas lenkas (27 m.) vasarį įkliuvo Lazdijų policininkams, kai vairavo netvarkingą automobilį, o „tyliai“ atsipirkti jis bandė paklodamas pareigūnams 200 Lenkijos zlotų (apie 47 eurus).

 

Irena ZUBRICKIENĖ

 

Rekomenduojami video