Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Karantino kontrolė ir judėjimo patikros suintensyvintos 10 Lietuvos savivaldybių

Patikros suintensyvintos Visagino savivaldybėje, kurioje sergamumo rodiklis, per pastarąsias dvi savaites fiksuojamas 100 tūkst. gyventojų, šiuo metu yra didžiausias Lietuvoje ir siekia 888. Rokiškio rajono (858,5), Molėtų rajono (647,1), Utenos rajono (476), Biržų rajono (699,9), Kazlų Rūdos (476,2), Trakų rajono (494,8), Ukmergės rajono (531,6), Vilniaus rajono (462,3) ir Šalčininkų rajono (376,8) savivaldybėse.

Policija, užtikrindama LRV sprendimų vykdymą, organizuoja stacionarius ar mobilius kontrolės postus visų šalies savivaldybių centrų prieigose, kuriuose bus kontroliuojamos įvažiuojančios/išvažiuojančios į miestus/iš miestų transporto priemonės. Dalis įvažiavimų bus užtverta techninėmis priemonėmis, bus įrengiamos stebėjimo kameros ar statomi draudžiamieji ženklai. Kiekviename poste dirbs mažiausiai du pareigūnai, didelio eismo intensyvumo postuose bus pasitelkiami policijos rėmėjai, šauliai ir pan. 

Jei žmonėms kyla klausimų, jie gali pasiskambinti policijos informacijos telefonu 8 700 60 000, pirmadieniais-ketvirtadieniais – nuo 7 val. ryto iki 20 val. vakaro, penktadieniais - nuo 7 val. ryto iki 18:45 val. vakaro.

DĖMESIO - kiekviename kontrolės poste yra paskirtas posto vyresnysis, kuris sprendžia visus klausimus. Kilus nesutarimams dėl vykimo per postą, ar esant ypatingiems atvejams, vykstantys žmonės gali prašyti sprendimus (nepraleisti ar pan.) išspręsti dalyvaujant posto vyresniajam pareigūnui.


Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus:

Vykimas į aptarnaujančius tarptautinius keleivių maršrutus oro, jūrų uostus, autobusų stotis ar iš jų galimas (taip pat ir tais atvejais, kai minėti objektai yra kitose savivaldybėse). Tokiu atveju vykstantis asmuo turi turėti tarptautinį keliavimą pagrindžiančius dokumentus, pvz. lėktuvo bilietus.

Iš užsienio šalies grįžęs asmuo, jei jam netaikoma saviizoliacija ir jis:
- turi nekilnojamo turto Lietuvoje, gali vykti ir apsistoti tik ten (su kitomis šeimomis ir (ar) namų ūkiais bendrauti negalima).
- nekilnojamojo turto Lietuvoje neturi, gali vykti pas giminaičius, su kuriais bus: pvz. tėvus, seseris, brolius, sutuoktinius, vaikus, sutuoktinių vaikus. Tais atvejais, kai santykiai tarp asmenų nėra teisiškai įforminti, pareigūnai situaciją vertins individuliai. Abiem atvejais, grįžęs asmuo gali bendrauti tik su šeimos ar namų ūkio, su kuriuo apsistojo, nariais.
Parsivežti grįžusius iš užsienio asmenis, kuriems netaikoma saviizoliacija,   iš aptarnaujančių tarptautinius keleivių maršrutus oro, jūrų uostų, autobusų stočių, gali tik tos šeimos ir (ar) namų ūkio, su kuriais grįžusysis apsistos, nariai. Analogiška sąlyga taikoma ir nuvežant asmenis į minėtus objektus. Išimtis taikoma tik nepilnamečiams vaikams ir asmenims, kurie negali savimi pasirūpinti patys - juos iš minėtų objektų parvežti ar į juos nuvežti, gali bet kuris tos savivaldybės, kurioje grįžusysis apsistos, asmuo.
Užsienio valstybių piliečiams, kurie yra Lietuvos Respublikos piliečių šeimos nariai arba su jais sudaro vieną namų ūkį užsienio valstybėje, atvykstant į Lietuvą taikomos aukščiau nurodytos sąlygos.

Kai asmenys parvyksta iš užsienio viena transporto priemone, jie gali vykti į savo gyvenamųjų vietų savivaldybes kartu. Atkreiptinas dėmesys, kad tokie asmenys turi turėti parvykimo iš užsienio valstybės faktą ir maršrutą Lietuvoje pagrindžiančius dokumentus.

Transporto priemonėje, išskyrus miesto, tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto priemones ar transporto priemones, kuriomis vykstama į darbo vietą ar iš jos, vienu metu leidžiama būti ne daugiau kaip 2 asmenų arba vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narių grupėmis.

Bendradarbių vykimas vienu automobiliu galimas, skaičius ribojamas tik pagal transporto priemonėje įrengtą maksimalų vietų skaičių. Tokiu atveju asmenys turi pagrįsti, kad dirba kartu (pvz. darbo sutartys, darbuotojų pažymėjimai ir pan.). Kartu būtina laikytis visų valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytų reikalavimų, keliamų darbo metu. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad šauktiniai, kariai, kariai savanoriai, Šaulių sąjungos nariai, vykstantys į tą pačią tarnybos vietą ar iš jos yra prilyginami bendradarbiams ir tais atvejais, kai su minėtomis organizacijomis jų nesieja oficialūs darbiniai santykiai (tokiais atvejais būtina su savimi turėti šioms asmenų grupėms nurodytus dokumentus, žr. apačioje).

Tolimųjų reisų vairuotojai, grįžtantys iš reisų užsienyje, vykti į gyvenamosios vietos savivaldybę turi patys (pvz. asmeniniu transporto, viešuoju transportu, taksi ir pan.), t. y. tos pačios šeimos ir (ar) namų ūkio nariai vykti į ne savo gyvenamosios vietos savivaldybę su tikslu parsivežti tolimųjų reisų vairuotoją negali.

Vežti tos pačios šeimos ir (ar) namų ūkio narius į darbą į kitą savivaldybę negalima. Asmuo, dirbantis kitoje savivaldybėje, turi vykti pats (pvz. viešuoju transportu, su bendradarbiais ar kt.).

Vaikų judėjimas – vežti vaikų į kitas savivaldybes negalima (pvz. pas senelius), taip pat negalima jų palikti pas giminaičius toje pačioje savivaldybėje.

Parsivežti vaikus iš kitos savivaldybės galima, tačiau pareigūnai kiekvieną situaciją vertins individualiai ir galės imtis papildomų priemonių situacijai įvertinti. Pažymėtina, kad net ir leidus pasiimti vaikus, su giminaičiais kontaktuoti negalima.

Vaikai, net ir išsituokus tėvams (ir gyvenant atskirai) – laikomi kiekvieno iš išsituokusių tėvų šeimos nariais. Todėl jiems nėra taikomas Vyriausybės nutarimu priimtas draudimas dėl artimų kontaktų ir vaikas gali susitikti tiek su santuoką nutraukusiu tėčiu, tiek mama (o pastarasis gali vykti į kitą savivaldybę susitikti su vaiku), išskyrus atvejus, kai susitikimai yra uždrausti teismo sprendimu.

Dėl ugdymo paslaugų vežti vaikus į kitą savivaldybę leidžiama (tik dėl ugdymo paslaugų, kurios vyksta ne per nuotolį, pvz. į darželį), tokiu atveju būtina turėti ugdymo paslaugų sutartį.

Globos (rūpybos) organizavimo procesas nėra sustabdytas karantino laikotarpiu. Vaikai, esantys globos namuose, gali būti vežami susipažinti su nauja aplinka (jei vaikas perkeliamas į kitą globos (rūpybos) įstaigą) ar su būsimais globėjais. Visi šie veiksmai, įskaitant vaiko supažindinimą su jam parinkta šeima, turi būti atliekami atsakingai laikantis Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytų taisyklių, pavyzdžiui, vykti atviroje ardvėje, trukti ne ilgesnį nei nustatytą galimą ilgiausią laiką ir kt.

Rūpinimasis asmenimis, kurie serga ar negali pasirūpinti savimi patys – tai yra leidžiama, tačiau, atsižvelgiant į itin didelę tokių atvejų įvairovę, tokius atvejus pareigūnai vertins individualiai. Vykstantiems asmenims rekomenduojama turėti pagrindžiančius dokumentus (pvz. apie prižiūrimo asmens sveikatos būklę), kai tokia galimybė yra.

Vykimas į kitas savivaldybes asmeniniais tikslais:
- rekomenduojame nevykti niekur, kur negalėsite savo vykimo ir buvimo teisėtumo pagrįsti dokumentais;
- jei išvyksite į kitą savivaldybę, o vėliau norėsite grįžti, tą padaryti bus galima tik turint Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime Nr. 1418 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ numatytą teisėtą vykimo tikslą pagrindžiančius dokumentus (pvz. būsto nuomos sutartis, nekilnojamo turto nuosavybės dokumentus, darbo santykius įrodančius dokumentus (kai vykstama darbo reikalais). Jei minėtų ar kitų teisėtą tikslą pagrindžiančių dokumentų pateikti negalėsite, iki judėjimo ribojimų pabaigos (2021 m. sausio 3 d. imtinai) grįžti negalėsite;
- jei ne savo gyvenamosios vietos savivaldybėje turite nekilnojamojo turto arba esate ten registruotas, Jūs turite teisę vykti, tačiau Jums galioja ir kiti apribojimai – pvz. bendravimas tik vieno namų ūkio ribose (pavyzdžiui, grįžimas pas tėvus, senelius ir (ar) kitus giminaičius šį reikalavimą pažeistų);
- persikraustyti galima ir tarp skirtingų savivaldybių, tačiau tokiu atveju vykti būtina su visais asmeniniais daiktais, o pareigūnas situaciją vertintų individualiai (pvz. vykimas su keliais asmeniniais daiktais netraktuojamas kaip persikraustymas);
- vykstant į savo tikslą, galima kirsti ir kelias savivaldybes, bet jos turi būti pakeliui Jūsų teisėtam vykimo tikslui;
- vykti perduoti maisto ir kitų dalykų į kitas savivaldybes (taip pat ir bekontakčiu būdu) negalima (išskyrus atvejus, kai rūpinamasi asmenimis, kurie serga ar negali savimi pasirūpinti patys).

Vykti į kitą savivaldybę sudaryti santuoką galima, tačiau vykti gali tik santuoką sudarantys asmenys ir šį faktą teisiškai liudijantys asmenys (jei tai nėra vieno namų ūkio atstovai, jie vykti turi atskirai). Kartu su savimi visiems reikia turėti vykimo tikslą pagrindžiančius dokumentus.

Vykimas į kitas savivaldybes dėl (planinių) sveikatos priežiūros paslaugų galimas, būtina turėti vykimo tikslą pagrindžiančius dokumentus (pvz. el. patvirtinimą iš sveikatos priežiūros įstaigos). Nesant kitų galimybių, Jus nuvežti leidžiama Jūsų šeimos ir (ar) namų ūkio nariui. Išimtiniais atvejais (pvz., nesant vairavimo pažymėjimą turinčių šeimos ar namų ūkio narių) Jus leidžiama nuvežti kitam asmeniui. Visais atvejais būtina užtikrinti, kad būtų išlaikyta sąlyga dėl tik 2 asmenų transporto priemonėje. Vairuojantis asmuo negali lankytis su pagrindiniu kelionės tikslu nesusijusiose vietose.

Studentai, atsižvelgiant į tai, kad studijos vykdomos nuotoliniu būdu, išvykę iš miesto, kuriame studijuoja, grįžti į jį negalės (nebent turi bendrabučio ar kitos gyvenamosios vietos nuomos sutartį, nekilnojamojo turto ar yra registruoti toje savivaldybėje).

Apgyvendinimo paslaugų teikimas leidžiamas, tačiau jomis naudotis galima tik gyvenamosios vietos savivaldybės ribose (nepriklausomai nuo to, kada sudaryta apgyvendinimo paslaugų sutartis).

Prekių pristatymas į kitas savivaldybes galimas, atsiėmimas – tik toje pačioje savivaldybėje.

Šauktiniai, išleidžiami iš karinių dalinių įstatymų nustatyta tvarka atostogų, gali vykti į gyvenamosios vietos savivaldybę. Nesant kitų galimybių, juos parvežti (ir vėliau – parvežti atgal į karinį dalinį) leidžiama šauktinio šeimos ir (ar) namų ūkio nariui (vienam vairuojančiam asmeniui, kuris kitos savivaldybės teritorijoje negali išlipti iš savo transporto priemonės). Tokiu atveju šauktinis turi su savimi turėti išleidimo raštelį, kuriame taip pat būtų nurodyta ir išvykimo vieta (dalinys), data, nuvykimo vieta, parvykimo vieta (dalinys) ir data (vykti ir vežti galima tik nurodytomis datomis).

Kariai, kariai savanoriai, Šaulių sąjungos nariai, gali vykti į tarnybos vietą ir grįžti iš jos į gyvenamosios vietos savivaldybę. Tokiu atveju jie turi su savimi turėti dokumentus, nurodančius jų tarnybos vietą, taip pat – įrodymus, būtinus grįžtant į gyvenamosios vietos savivaldybę.

Medžioklė ir žvejyba, kai ja užsiima ne daugiau kaip 2 asmenų arba vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narių grupės atviroje vietoje savo gyvenamojoje savivaldybėje, yra leidžiama.

Vykimas pas notarą ar dėl finansinių paslaugų į banką kitoje savivaldybėje yra leidžiamas, kai vykstama jų darbo metu ir pateikiama tai patvirtinanti laiko rezervacija.

Laidotuvėse gali dalyvauti ne daugiau kaip 10 asmenų, į šį skaičių neįtraukiant dalyvaujančių asmenų šeimos ir (ar) namų ūkio narių, ritualines paslaugas teikiančių asmenų.

Pažymėtina, kad šią nuostatą varžo įvesti judėjimai tarp savivaldybių – vykti į laidotuves kitoje savivaldybėje galima tik mirus artimiesiems giminaičiams. Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas numato, kad artimaisiais giminaičiais pripažįstami tiesiosios linijos giminaičiai iki antrojo laipsnio imtinai (tėvai ir vaikai, seneliai ir vaikaičiai) ir šoninės linijos antrojo laipsnio giminaičiai (broliai ir seserys).

Siekdami aiškumo, pateikiame kelis pavyzdžius:
1) mirus Vardenio Pavardenio mamai ar močiutei ir laidotuvėms vykstant kitoje savivaldybėje, jis vykti gali, o jo sutuoktinė ir (ar) vaikai – ne;
2) mirus Vardenio Pavardenio mamai ar močiutei ir laidotuvėms vykstant jo gyvenamojoje savivaldybėje, dalyvauti gali ir jis, ir jo sutuoktinė, vaikai;
3) mirus Vardenio Pavardenio artimam bičiuliui (ne artimajam giminaičiui), vykti į laidotuves kitoje savivaldybėje jis negali, toje pačioje savivaldybėje – gali (tokiu atveju gali dalyvauti ir jo sutuoktinė, vaikai);
4) mirus Vardenio Pavardenio draugui, dalyvauti laidotuvėse savo gyvenamojoje savivaldybėje jis gali, taip pat - ir asmenys, su kuriais jis sudaro vieną namų ūkį.

Vykstant į laidotuves rekomenduojame su savimi turėti mirties liudijimo kopiją ir (ar) patvirtinimą iš laidojimo paslaugas teikiančios įstaigos apie laidotuvių datą. Jei vykstate kartu su savo šeimos ir (ar) namų ūkio nariais, būtina turėti šiuos ryšius įrodančius dokumentus.

Užjausdami Jus dėl netekties, vis dėlto, prašome atsižvelgti į šalyje susiklosčiusią epidemiologinę situaciją ir pagal galimybes maksimaliai apriboti laidotuvėse dalyvaujančių asmenų skaičių (net jei jis ir neviršija nustatytų leistinų ribų) bei primename, kad bet kokie susibūrimai, kuriuose dalyvauja daugiau kaip vienos šeimos ir (ar) namų ūkio nariai, po laidotuvių ceremonijos yra draudžiami.

Aukšto meistriškumo sportininkų vykimas į kitą savivaldybę dėl sporto pratybų yra galimas, tačiau būtina turėti atitinkamos sporto federacijos raštą, kuriame nurodyta, kad asmuo yra aukšto meistriškumo sportininkas, kurio vykimo į kitą savivaldybę tikslas yra aukšto meistriškumo sporto pratybos ir patvirtinta, kad tik savivaldybėje, į kurią vyksta aukšto meistriškumo sportininkas, yra jo atstovaujamos sporto šakos pratyboms pritaikyta infrastruktūra (jeigu tokių yra ne viena - nurodant tokių savivaldybių sąrašą; tokiu atveju, leidžiama vykti į savivaldybę, kuri yra artimiausia aukšto meistriškumo sportininko gyvenamajai savivaldybei).

Leidžiami dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių artimi kontaktai, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo arba ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo ir jo nepilnamečiai vaikai (įvaikiai, globotiniai (rūpintiniai)), arba nuolatinės priežiūros ir slaugos reikalaujantis asmuo. Šiuo tikslu galima vykti ir į kitą savivaldybę. Tokiems artimų kontaktų turintiems šeimų ir (ar) namų ūkio nariams draudžiama turėti artimų kontaktų su kitais asmenimis darbo ir kitose vietose. Taip pat pažymėtina, kad minimų artimų kontaktų metu jų dalyviai gali būti viešose vietose ar transporto priemonėse, net jei dalyvių yra daugiau kaip 2.

Siekiant pagrįsti savo teisę tokiems artimiems kontaktams, dokumentai nebūtini - tikrinantiems pareigūnams reikės žodžiu pateikti jų prašomas detales (vardą, pavardę, gyvenamąją vietą ir pan.) apie save ir (ar) kitą artimo kontakto dalyvį. Tuo atveju, jei Jūsų pateikti faktai ir argumentai pareigūnų neįtikins, Jums gali būti neleidžiama vykti toliau (arba liepta nutraukti artimą kontaktą) ir, įvertinus aplinkybes, pradėta administracinio nusižengimo teisena. Atkreipiame dėmesį, kad išvykus į kitą savivaldybę dėl čia nurodyto artimo kontakto, grįžtant į savo gyvenamosios vietos savivaldybę, Jums bus taikomi bendri reikalavimai, nurodyti dalyje "Vykimas į kitas savivaldybes asmeniniais tikslais".

Policijos departamento inf.

Rekomenduojami video