Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gyvūnai kelyje: kaip išvengti nelaimės?

Aplinkosaugininkai įspėja, kad iki liepos pradžios vairuotojai turėtų būti itin dėmesingi važiuodami miškingomis šalies vietovėmis, ten, kur egzistuoja didesnė tikimybė kelyje susidurti su laukiniais žvėrimis ir kitais gyvūnais. Ne mažiau atsargūs turėtų būti ir miestuose, į kuriuos vis dažniau nieko nebodami užklysta briedžiai ar stirnos, lapės. Ta pati taisyklė galioja ir rudenį.

Atkeliauja ir į miestus

Jau nėra jokia naujiena, kad miesto gatvėmis galime išvysti žingsniuojančius briedį ar stirną, sliūkinančią lapę ar liuoksintį kiškį. Aktyviausiai šie gyvūnai migruoja temstant ir paryčiais, ypač, jei teritorija – miškinga. Mažieji mūsų miško draugai – nepavojingi, na nebent į jūsų kiemą užsuktų keistai besielgianti lapė. Nederėtų bandyti tokį žvėrelį šerti ar eiti artyn – vertėtų kviesti gamtosaugininkus, nes gyvūnas gali būti pasiutęs.

Jeigu mieste sutiksite briedį – taip pat nepatartina eiti arti žvėries, spausti jį į kampą ar sudaryti jam situaciją, kurioje jis imtų elgtis neprognozuojamai. Briedis – laukinis žvėris, todėl geriau jam netrukdyti pačiam sugrįžti į mišką.

Gamtosaugininkai perspėja, kad briedžiai gali būti ir agresyvūs – ypatingai patinai, taip pat patelės, ginančios jauniklius, tačiau taip būna tik rudenį, kai gimsta briedžiukai.

Pavasarį briedžiai nebūna agresyvūs, tik baikštūs.

Įkrito į tvenkinį

Neseniai briedžių apsilankymas Babtuose (Kauno r.) baigėsi nelaime patiems gyvūnams. Apie 9 valandą ryto vietiniuose tvenkiniuose netoli Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto sodų žvejojusio vyro akyse, iš kažkur atsibasčiusi briedžių pora trenkėsi į tvorą ir vienas jų įkrito į vandenį. Žvejys, supratęs, kad gyvūnas pats nesugebės išsikapanoti, skubiai iškvietė ugniagesius gelbėtojus iš Babtų bei Šilainiuose įsikūrusios Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos narus.

Jiems atvykus briedis jau buvo pusiau paniręs į apie pusės metro gylio melioracijos griovį, bet buvo dar gyvas. Ugniagesiai gelbėtojai dar bandė rankomis laikyti virš vandens gyvūno galvą, tačiau ištraukus jį gelbėjimo virvėmis, briedis netrukus nugaišo.

Pasak tuoj pat atskubėjusių Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistų, žuvo apie 150 kilogramų svėręs, maždaug dviejų metų patinas. Manoma, kad briedis galėjo nugaišti dėl patirtų vidaus organų ar stuburo traumų, kai atsitrenkė į tvorą. Kartu su juo buvusi, kaip įtariama, patelė – pabėgo. Neatmetama galimybė, jog gyvūnus galėjo išgąsdinti žolę soduose pradėjęs pjauti traktorius.

Spėjama, kad minėta briedžių pora galėjo atklysti iš kitoje Nevėžio upėje, kurią perplaukė, esančio Padauguvos ar Naujatrobio miško. Šalia Babtų jie laikėsi, nes šiose vietose gausu maisto.

Pavojai greitkelyje

Daugėjant laukinių gyvūnų intensyvėja jų migracija, tad į kelius išbėgantys žvėrys vis dažniau sukelią avarijas.

Gegužės viduryje Trakų rajone, už Grigiškių, į greitkelį išbėgęs briedis sudaužė du automobilius. Apie dvigubą eismo nelaimę policijai ir medikams buvo pranešta maždaug 23 valandą. Iš pradžių buvo manoma, kad į avariją pakliuvo du žvėrys: pranešta, kad vienoje kelio pusėje partrenkta stirna, o kitoje – briedis.

Tačiau atvažiavus tarnyboms paaiškėjo, kad automobiliai partrenkė vieną ir tą patį briedį, kuris pirmiausiai išbėgo priešais į Kauno pusę važiuojantį automobilį „Honda Civic“. Persivertęs per šio automobilio priekį sužeistas žvėris nurūko į kitą greitkelio pusę – sugebėjo peršokti aukštus skiriamuosius atitvarus ir atsitrenkti į kitoje magistralės pusėje važiavusį autobusiuką „VW Multivan“. Šio automobilio vairuotojui (40 m.) tebuvo sumušta ranka. O hondos vairuotojui (60 m.) teko vykti į ligoninę – jam buvo smarkiai sužalota ranka.

Po susidūrimo su tokiu galingu gyvūnų abiejų automobilių veikiausiai nebeapsimokės remontuoti. Į greitkelį įskriejęs briedis – nugaišo.

Stumbrai ant bėgių

Apie smarkiai pagausėjusią stumbrų – didžiausių šiuo metu Lietuvoje gyvenančių žvėrių –  populiaciją esame ne kartą rašę. Šiuo metu jų yra tiek, kad ne tik ūkininkai neturi ramybės dėl šių gyvūnų pridaromos žalos – ištryptų pasėlių, nutryptų pievų. Ten, kur jų bandos itin didelės, nesaugu darosi ir keliuose, ir net ant bėgių.

Birželio pradžioje, vidurnaktį Kėdainių rajone, Šilainių kaime, krovininis traukinys partrenkė per bėgius ėjusius tris stumbrus. Kaip paskelbė Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyrius, stumbrų banda keliavo per geležinkelio bėgius netoli trąšas ir priedus pašarams gaminančios „Lifosos“ bendrovės, geležinkelio atkarpoje tarp Šilainių geležinkelio stoties ir viaduko į „Via Baltica“ magistralę. Krovininis traukinys Vilnius–Klaipėda rėžėsi į stumbrų bandą. Vietoje žuvo trys stumbrai. Paaiškėjo, kad tai dvi maždaug 8 ir 2 metų amžiaus patelės ir 4 metų amžiaus patinas.

Dėl įvykio šioje geležinkelio atkarpoje 4 valandoms buvo sutrikęs traukinių eismas. Paryčiais stumbrai nuo bėgių galiausiai perkelti į pakelę.

Žuvę stumbrai perduoti Lietuvos zoologijos sodui. Pagal sutartį Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas Lietuvos zoologijos sodui perduoda iš brakonierių paimtus neteisėtai sumedžiotus laukinius gyvūnus arba sugautas žuvis, taip pat keliuose partrenktus nemedžiojamuosius saugomų rūšių gyvūnus ar jų dalis.

Pavojingas kelias

Itin dėmesingi turėtų būti vairuotojai, kurie renkasi kelią Kėdainiai-Krekenava-Upytė-Panevėžys. Šiame rajone itin gausi ne tik stumbrų banda, bet šalia miškų esančiose pievose mielai ganosi stirnaitės ir stirninai, šmurkšteli lapės ar nuliuoksi kiškiai.

Skaudi avarija šiame kelyje įvyko pernai lapkričio pabaigoje, kai automobilis „Audi A4“ ankstų rytą susidūrė su į kelią išėjusia stumbrų banda. Nelaimė įvyko už Upytės pavažiavus apie 4 km, netoli Levaniškio kaimo (Panevėžio r.). Susidūrusi su gyvūnais audinė nuskriejo nuo kelio ir vertėsi. Automobiliu važiavo du žmonės. Vairuotojas (26 m.) nenukentėjo, o keleivė, vairuotojo žmona (24 m.), patyrė sužalojimus. Avariją sukėlę trys stumbrai nugaišo.

Draudikų pastebėjimai

Kaip rodo „Lietuvos draudimas“ draudimo bendrovės duomenys, pavasarį susidūrimų su gyvūnais keliuose skaičius ima didėti ir piką pasiekia gegužės mėnesį, o brangiausiai atsieinančios nelaimės įvyksta birželį. Bendrovė skaičiuoja, kad gegužės mėnesį gyvūnų sukeltų eismo įvykių skaičius, palyginti su metiniu vidurkiu, išauga apie pusantro karto.

Pasak draudikų, šių metų gegužę „Lietuvos draudimas“ užregistravo daugiau nei 200 atvejų, kai automobilis susidūrė su gyvūnu. Ypatingai daug susidūrimų buvo fiksuota gegužės pradžioje – vidutiniškai net po 13 įvykių kasdien.

Brangiausiai automobilių savininkams atsieina susidūrimai su stambiais gyvūnais. Praėjusiais metais didžiausią žalą, kuri vidutiniškai sudarė 3090 eurų, vairuotojai patirdavo susidūrę su briedžiais, antroje vietoje pagal vidutinės žalos dydį buvo susidūrimas su elniu (2140 eurų), trečioje vietoje – su šernu (1751 euras). Tuo metu dažniausiai transporto priemonių susidūrimai įvykdavo su stirnomis – šie gyvūnai po automobiliais papuolė daugiau nei 700 kartų per metus, vadinasi, po 2 per dieną.

Draudikų duomenimis, per šiuos metus daugiausia susidūrimų su gyvūnais užfiksuota Vilniaus, Utenos, Trakų ir Rokiškio rajonuose, praėjusiais metais – Vilniaus mieste ir rajone, Kauno bei Klaipėdos rajonuose.

Patarimai vairuotojams

Savo ruožtu, Lietuvos kelių policijos tarnyba (LKPT) informuoja, kad šiais metais dėl susidūrimų su laukiniais gyvūnais buvo sužeista 12 žmonių, beveik visi šie eismo įvykiai įvyko tamsiuoju paros metu.

Apie didelę tikimybę, kad per kelią gali judėti laukiniai gyvūnai, įspėja  kelio ženklai „Laukiniai gyvūnai“, įrengti pavojingose vietose esančiuose kelio ruožuose. Tokiose vietose patariama sulėtinti greitį, kad atsiradus kliūčiai, bet kuriuo momentu būtų galima tinkamai reaguoti, suvaldyti automobilį, prireikus – sustoti. Būtina stebėti kelkraščius – dažniausiai gyvūnai į važiuojamąją kelio dalį įbėga būtent nuo krūmais ar medžiais apaugusio kelio krašto. „Jeigu pastebite kelkraštyje stovintį gyvūną, važiuokite pro jį itin lėtai ir atsargiai, nemirksėkite tolimosiomis žibintų šviesomis, jokiu būdu nenaudokite garsinio signalo – apakinto ir išgąsdinto gyvūno elgesys gali būti labai pavojingas ir nenuspėjamas“, – rašoma LKPT pranešime .

Tarnyba primena ir Kelių eismo taisyklių reikalavimus, taikomus susidūrus su laukiniu gyvūnu. Susidūrimas su laukiniu gyvūnu kelyje – tai eismo įvykis, jeigu tokio įvykio dalyvio veiksmai nulemia kitiems asmenims priklausančių transporto priemonių, krovinių, kelio ir kitų įrenginių arba kitokio turto sugadinimą (apgadinimą). Jeigu apgadinti kelio ženklai, atitvarai arba kitokie kelio elementai, jeigu buvo sužeistas arba nugaišo gyvūnas, vairuotojas privalo telefonu pranešti policijai apie eismo įvykį ir vykdyti pareigūnų nurodymus. Nugaišusiu gyvūnu pasirūpina aplinkosaugininkai ir medžiotojai.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Rekomenduojami video