Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bankrotų priešaušris: ar Lietuvai nebereikia lietuviškos kiaulienos?

Kiaulių augintojų padangėje – niūrios nuotaikos ir kalbos apie gresiančius bankrotus, jei valstybė nesiims reguliuoti iš užsienio įvežamos kiaulienos kiekių. Jei padėtis nesikeis, nepalanki situacija paklupdys ir UAB „Žiobiškio kompleksas“.

Už parduotą kiaulę – kelios dešimtys nuostolių

„Krizė nesibaigia, tik gilėja“, – taip Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas apibūdino susiklosčiusią padėtį kiaulininkystės sektoriuje.

Pasak A. Baravyko, nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms COVID-19 pasekmėms amortizuoti, situacija išlieka labai įtempta: laikosi aukštos pašarinių grūdų, pašarinės sojos, energetikos kainos, o kiaulių supirkimo kaina yra žemesnė už praėjusių metų tuo pačiu periodu ir netgi žemesnė už paskutiniųjų 5 metų vidutinę kainą. Pastaruoju metu kiaulių gyvo svorio kaina dar buvo 1,03–1,05 Eur už 1 kg, tačiau dabar nėrė žemiau 1 Eur. „Šitokia kaina nedengia auginimo kaštų ir augintojai, realizuodami kiaules, patiria didžiulių nuostolių – 30–40 Eur už kiaulę“, – apie finansinius praradimus kalbėjo A. Baravykas.

Užsivėrė didelė rinka

„Ši sunki situacija susiformavo dėl kiaulienos pertekliaus ES rinkoje, kai užsivėrė kai kurių didžiausių ES kiaulininkystės šalių (Vokietijos, Ispanijos) kiaulienos eksportas į Kiniją, – teigia asociacijos pirmininkas. – Afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkiai ir jo zonose susidaranti itin pigi produkcija Lenkijoje taip pat netiesiogiai lemia spaudimą kiaulių kainoms Lietuvoje. Sektoriaus padėtį sunkina ir stiprėjantis spaudimas dėl aukštesnių gyvūnų gerovės reikalavimų diegimo ir aplinkos sąlygų gerinimo pačiu sudėtingiausiu metu. Sudėtinga investuoti, kai tuo pat metu esi ištiesęs ranką ir prašai pagalbos.“

Pasigaminame tik pusę to, ką suvartojame

Asociacijos žiniomis, dėl krizės kiaulininkystės sektoriuje Vokietijoje, Latvijoje, Estijoje jau organizuojami pasitarimai, kaip gelbėti situaciją.

Prognozės irgi nežada pagėrėjimo, todėl Lietuvos žemės ūkio ministerijos prašoma stebėti tarptautinę situaciją, kalbėtis su Europos Komisija ir ieškoti būdų Lietuvos kiaulininkystės sektoriaus krizei įveikti. „Suprantame, kad to paties siekia visų ES šalių augintojai, tačiau mūsų padėtis išskirtinė tuo, kad Lietuvoje patys sau užsiauginame ir pasigaminame vos 50 proc. šalyje suvartojamos kiaulienos. Nesame prastesni pagal kiaulių vislumo, auginimo spartos ir pašarų konversijos rodiklius, tačiau tokiomis nenormaliai žemomis kainomis, kuriomis plūsta kiauliena iš užsienio, negali auginti niekas. Tai situacija, kai laikinai laimi kiaulių pirkėjas, tačiau visam laikui pralaimi augintojas“, – pabrėžė vadovas.

Rekomenduojami video