Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žinia smulkiam verslui bei ūkininkams: 3 priežastys, kodėl verta pasinaudoti parama saulės elektrinėms

Smulkusis verslas netrukus sulauks kvietimo teikti paraiškas saulės elektrinėms įrengti. Įmonėms, svarstančioms apie nuosavos elektros energijos gamybą, vertėtų jau dabar ruoštis ir apgalvotai rinktis rangovą, kad įrengimo darbai vyktų sklandžiai ir laiku.

Pretenduoti į paramą galės labai mažos ir mažos įmonės bei ūkininkai, registruoti ne trumpiau kaip metus ir ketinantys įsirengti iki 500 kW galios saulės elektrinę. Nors tiksli kvietimo data nenurodoma, labiausiai tikėtina, kad paraiškas bus galima teikti birželį. Iš viso šiam finansavimo etapui skirta 67 mln. eurų.

„Įmonėms, galvojančioms apie saulės elektrinę, tai yra puiki proga susimažinti įrengimo išlaidas ir pagreitinti atsipirkimą. Verslo susidomėjimas saulės elektrinėmis tik didėja, todėl rinkoje jaučiamas pajėgumų bei įrangos stygius, dėl ko užsakovams tenka laukti ilgiau. „Enefit“ iš anksto pasiruošė paklausos šuoliui, tad esame tikri, kad net maksimalios – 500 kW – galios elektrines klientams įrengsime dar šiemet“, – sako Žana Klusovskienė, „Enefit“ valdybos narė ir Verslo klientų departamento vadovė.

Pirma priežastis – palankesnės paramos sąlygos

Pareiškėjams galės būti kompensuojama net 896,72 euro už 1 kW. Tai keliskart didesnė parama, nes paskutiniame etape galėjo būti kompensuojama ne daugiau kaip 246 eurai už elektrinės galios kilovatą. Padidėjo ir viso projekto kompensacijos dalis, anksčiau siekusi 30 proc., – dabar ji sudaro 35 proc.

Daugiau aiškumo atsiranda ir kalbant apie saulės elektrinės projekto įgyvendinimą, gavus paramą. Nurodoma, kad jis turi būti užbaigtas iki 2025 m. kovo 31 d.

„Žinoti galutinį terminą naudinga tiek įsigyjantiems elektrinę, tiek ir rangovams. Užsakovai galės sklandžiau susiplanuoti organizacinius, statybos procesus, o tiekėjai – aiškiau prognozuoti, kiek komponentų užsakyti, suplanuoti sandėliavimą bei rangos darbus“, – detalizuoja Ž.Klusovskienė.

Teikiant paraišką dėl paramos gavimo labai svarbu turėti ESO prisijungimo sąlygas. Todėl jau dabar rekomenduotina kreiptis dėl sąlygų gavimo ‒ tai paprasčiausia padaryti užpildant formą ESO savitarnos svetainėje.

Antra priežastis – saulė apsimoka

Pastaruoju metu energijos kainų pokyčiai įnešė šiek tiek sumaišties. Pasigirsta abejonių, ar verta „eiti į saulę“, kai elektros kaina nukritusi. Ekspertai pabrėžia, kad kainos sumažėjimas – laikinas.

 Ž.Klusovskienė: „Enefit“ iš anksto pasiruošė paklausos šuoliui, tad esame tikri, kad net maksimalios – 500 kW – galios elektrines klientams įrengsime dar šiemet.“

„Šiandien elektra pigi, nes tam susiklostė palankios aplinkybės: paklausa sumažėjo dėl šildymo sezono pabaigos, o namuose ir įmonėse dar neįjungti vėsinimo įrenginiai, tuo pat metu elektros pasiūla gerokai išaugo dėl padidėjusios saulės energijos gamybos, o dėl šiltos ir lietingos žiemos netrūksta ir vandens hidrorezervuaruose.

Deja, bet stabilių elektros kainų dar teks ilgokai palaukti. Per 10–15 metų matysime visko, tikėtina, kad elektros kainos bus ir labai aukštos, ir minusinės“, – aiškina Ž.Klusovskienė.

Skaičiuojama, kad įsirengus saulės elektrinę, elektros savikaina 25–30 metų bus 4 ct už kilovatvalandę. Tokia ji išliks nepaisant elektros kainų pokyčių. Saulės energija suteikia nepriklausomybę nuo svyravimų rinkoje, o pasibaigus elektrinės atsipirkimo laikotarpiui, elektra naudojamasi nemokamai. Kitaip tariant, investicija į elektrinę yra tarsi elektros kainos fiksavimas dviem dešimtmečiams už daugiau nei dvigubai mažesnę kainą, palyginti su dabartine.

Trečia priežastis – elektrinė galės veikti jau šiemet

Planuojant saulės elektrinę svarbu pasirinkti patikimą rangovą, kuris rūpinsis elektrinės montavimu ir kokybiška sertifikuota įranga. Kuo sklandžiau atlikti darbai, tuo greičiau galima pradėti naudotis savo gaminama elektra. Paramos teikimo sąlygose numatoma, kad paraišką teikianti įmonė privalo surengti konkursą – projekto pasiūlymus turi gauti bent iš 3 rangovų. Šiandien netrūksta tiekėjų, siūlančių įrengti saulės elektrinę, tad rinktis derėtų atidžiai.

„Saulės modulių gamintojai suteikia garantijas įrangai. Tačiau iš klientų girdime, kad ištikus problemai jie nenori ieškoti gamintojo atstovybės – daug patogiau kreiptis į rangovą ir visas paslaugas gauti iš vienų rankų.

Deja, smulkesni tiekėjai susiduria su didesne bankroto rizika, tad didesnė ir tikimybė, kad po dešimties metų rinkoje jų nebebus. Jei įmonės specializacija  – tik saulės energetika, ilgainiui darbo jai gerokai sumažės, o konkurencija – išaugs. Tad renkantis tiekėją verta atkreipti dėmesį ne tik į jo patirtį, stabilumą, bet ir į veiklos diversifikavimą“, – pataria „Enefit“ valdybos narė.

Verslas, nenorintis ar negalintis investuoti į saulės elektrinę, tačiau norintis turėti ją dabar, gali rinktis elektrinės nuomą. Įmonės teritorijoje arba ant pastatų stogų „Enefit“ gali įrengti saulės elektrinę, kurią įmonė per 10–20 metų išpirks, mokėdama mėnesinę įmoką.

„Šią galimybę sukūrėme matydami įmonių poreikių spektrą ir norėdami visiems sudaryti sąlygas turėti saulės elektrinę. Tai puikus sprendimas tiems, kurie nori sutaupyti ir išsivaduoti nuo elektros kainų nestabilumo, tačiau neketina tam skirti didelės pinigų sumos vienu metu. Nuoma leidžia pradėti naudotis energija greitai ir be rūpesčių, nes finansavimu, leidimais, įrengimu ir priežiūra pasirūpina įrengusi bendrovė“, – dar vieną galimybę įsigyti saulės elektrinę atskleidžia Ž.Klusovskienė.


VERSLO PUSRYČIAI:

Konsultacija dėl saulės elektrinės paramos

Labai mažoms ir mažoms įmonėms bei ūkininkams

Vieta: Vilnius, V.Gerulaičio g. 10.

Laikas: pasirinktinai – birželio 2, 8 arba 15 d.

Vietų skaičius ribotas.

Būtina registracija >>  www.enefit.lt/verslo-pusryciai

arba telefonu  8 688 17 460.

Rekomenduojami video