Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žemės ūkio technikos nuoma jau tampa prabanga

Traktorių, kombainų nuomos rinka Lietuvoje kiekvienais metais plečiasi ir nuomotis, o ne pirkti nuosavą techniką linksta vis daugiau žemdirbių. Nors šiais metais technikos nuomos kainos kilo, įmonių atstovai sako, kad praktiškai visi kombainai šiam sezonui jau užsakyti, ypač populiarėja technikos nuoma su operatoriais. Kylančias nuomos kainas stebintys žemdirbiai kruopščiai skaičiuoja ir sako, kad jei kainos ir toliau kils – geriau pirkti ir turėti savo techniką.

Pamatė verslo nišą

Raseinių krašto ūkininkas Airidas Mongirdas – augalininkystės ūkio šeimininkas ir diplomuotas Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) agronomijos mokslų absolventas. Žemdirbys sako, kad dar auditorijos suoluose jam ir jo kursiokams dėstytojai kalė į galvą auksinę taisyklę – dirvas būtina kalkinti ir pamaitinti organinėmis trąšomis. Tuo jis nuo pat pirmos savarankiško ūkininkavimo dienos ir vadovavosi. Įsigijęs visą tam reikalingą techniką, turėdamas agronominių žinių, Airidas pastebėjo, kad kalkinti dirvas nori ir kiti ūkiai, tačiau jiems patiems pirkti barstytuvą buvo per brangu, o tokią paslaugą teikiančiųjų nebuvo. Dėl to jis vienas pirmųjų ūkininkams pradėjo kalkinti laukus, taip pat pasiūlė visų rūšių paukščių mėšlo barstymą pastovia arba kintama norma, padeda atlikti ir dirvožemio tyrimus.

Šiandieną barstymo paslaugų kaina priklauso nuo normos (kiek tonų bus išberiama į vieną hektarą), bendro kalkių, mėšlo kiekio ir atstumo. Tačiau kainos intervalas yra 5–10 Eur/t, plius PVM. Didžiausias darbymetis jaunajam ūkininkui prieš pavasarinę ir rudeninę sėją. Jis džiaugiasi, kad vis daugiau ūkininkų supranta, jog būtina reguliariai kalkinti rūgščias dirvas, jas tręšti ne tik mineralinėmis, bet ir organinėmis trąšomis. „Turiu pastovių klientų ir mes jau sutariame darbus planuoti iš anksto. Mažėja tokių klientų, kurie skambina ir sako, kad reikia atvažiuoti jau rytoj“, – sklandžiai praėjusiu pavasariniu darbymečiu džiaugiasi A.Mongirdas.

„Net studijuodamas agronomiją nuolat girdėjau, kad kalkės ir mėšlas – ateitis, tačiau kai man pačiam reikėjo kalkinti savus laukus, supratau, kad niekas neteikia tokios paslaugos. Pasirodė gana keista. Nusipirkome reikalingą įrangą, pradėjome laukus kalkinti, tręšti mėšlu ir iškart pamatėme teigiamą efektą, derliai paaugo. Vėliau surizikavome tai pasiūlyti kitiems žemdirbiams. Dabar teikiame visų rūšių kalkinių medžiagų barstymą kintama norma pagal skaitmeninius tręšimo žemėlapius. Kintamos normos kalkių barstymas šiuo metu yra vienas pažangiausių būdų ūkininkams pasiekti didžiausią pelną su minimaliomis išlaidomis“, – įsitikinęs A.Mongirdas.

Dirvos pH ir humuso kiekis

Jo teigimu, šiuo metu šalyje sparčiai degraduoja dirvožemiai, ūkininkai didina mineralinių trąšų naudojimo normas, tačiau didesnių derlių sulaukia ne visi. Ūkininkas įsitikinęs, kad Lietuvai atgavus nepriklausomybę, sugriuvus kolūkiams, šalyje daugiau buvo laikoma gyvulių, dirvos dar buvo gerai pamaitintos organinėmis trąšomis, todėl ne vienus metus derliai buvo palyginti geri su mažesniais įdėjimais į žemę.

„Iš seniau dirvos dar buvo prisotintos maistinėmis medžiagomis, gerus derlius žemdirbiai gaudavo su mažesnėmis pastangomis. Bemaž 30 metų atsainiai žiūrėta ir į kalkinimą, tuo užsiimdavo tik vienas kitas ūkis. Ūkininkavome į skolą, iš dirvos vis ėmėme ir ėmėme. Dabar daug kas pila trąšas, purškia pasėlius, o derlius ne toks, kokio tikėtasi. Ūkininkai pastebi, kad naudojamų trąšų normos didėja, o derlius – krenta. Pagrindiniai faktoriai, kurių reikia nepamiršti – dirvos pH ir humuso kiekis. Ūkininkai labai greitai pamato, kaip tai veikia, nes kalkinimas ir organinės trąšos, drąsiai sakau, daro stebuklus. Jei klientas pats nenusiperka barstytuvo, iškart turiu lojalų klientą“, – dėsto A.Mongirdas ir pabrėžia, kad ūkininkams visuomet rekomenduoja atlikti ir dirvožemio tyrimus.

Geriau pirkti savo?

Telšių rajono mišraus ūkio šeimininkas Arūnas Usis kaip ir praėjusiais metais savo laukus kuls dviem kombainais: vienas nuosavas, o kitas – išnuomotas. Jis kombainą nuomojasi jau šeštą sezoną iš eilės. Tokį javapjūtės modelį jis taiko jau ne vienus metus ir kol kas nenusivylė. Jo turimo kombaino neužtenka, nes vien javais apsėta apie 900 ha.

„Suprantu žemės ūkio technikos nuomotojus, kurie dar iš rudens ar gruodį sako, kad geriau sudaryti kombaino nuomos sutartį iš anksto, nes paskui jau jų nebebus. Bet iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad visą laiką jų būna dar ir pavasarį. Manau net ir dabar dar būtų galima rasti. Palyginus šio sezono kombainų nuomos kainas su ankstesniais metais, jos tikrai pakilusios. Aš pats ieškojau rotorinio kombaino, kuris turi daugiau nei 500 AG. Tokie kombainai brangūs“, – tikina ūkininkas.

Jis džiaugiasi, kad šiemet su viena įmone pavyko suderėti palankią kainą, kuri yra mažesnė už tą, kurią įmonės siūlo savo interneto svetainėse. „Jei reikėtų mokėti 70–90 tūkst. eurų už sezoną, jau galima geriau svarstyti apie nuosavo kombaino pirkimą, nes tai labiau apsimokėtų. Šiuo metu lizingo sąlygos jau sušvelnėjo ir jei randi gerą pasiūlymą, per 3–4 metus išmokėsi lizingą ir tau liks visa likutinė kombaino vertė“, – kruopščiai apskaičiuoti, kuris variantas ūkiui bus priimtinesnis, patarė pašnekovas.

Nebijoti pasiderėti dėl sąlygų

A.Usis prieš pasirašant traktoriaus ar kombaino nuomos sutartis pataria jas kruopščiai perskaityti ir nepabijoti pasiderėti dėl geresnių sąlygų. Jo patirtis rodo, kad technikos nuomotojai už standartinę fiksuotą kainą įtraukia ribotą motovalandų skaičių, o jeigu laukuose užtrunki ilgiau – teks plačiau atverti piniginę.

„Svarbu žinoti, kiek laiko dirbsite laukuose. Kai kurie nuomotojai skaičiuoja, kiek kombainų būgnas dirba valandų, kiek jis padaro apsukų. Jeigu dirbi ilgiau, tenka papildomai susimokėti. Labai svarbu individualiai tartis dėl tokių detalių, iš anksto išsiaiškinti, ar yra numatomi kokie nors apribojimai darbui. Kiekvienas ūkininkas daugiau mažiau žino, kiek jis planuoja su mašina dirbti, todėl gali prieš priimant sprendimą apskaičiuoti, ar jam apsimoka nuomotis. Esu apskaičiavęs, kad jei ūkyje dirbu su traktoriumi daugiau kaip 400 motovalandų per sezoną, tai man daug naudingiau savo nuosavą traktorių pirkti nei nuomotis. Pas mane traktorius dirba daugiau nei 1 tūkst. motovalandų, man nuomotis tikrai nenaudinga“, – sakė jis.

Ūkininkas pabrėžė, kad vienas geriausių kombaino nuomos aspektų yra tai, kad jei pačiame darbymetyje technika sugenda, į vietą atvyksta specialistai, kurie suremontuoja techniką. Kombainus jis nuomojosi iš kelių skirtingų vietinių įmonių ir kol kas servisu neteko nusivilti.

„Net ir nauji kombainai genda, gedimai būna didesni ar mažesni. Nebuvo dar tokio sezono, kad kombaino nebūtų tekę remontuoti, o remonto kaštus padengia nuomotojas. Jeigu specialistai mato, kad per dieną ar dvi kombaino nesuremontuos, atveža naują“, – pridūrė A.Usis.

Anot jo, išsinuomojus kombainą galima javus kulti tik savo laukuose. Jei kombainas sugestų laukuose, kur ūkininkas atliko paslaugą kitam žemdirbiui – gali būti nemalonumų.

Priežastys įvairios

Žemės ūkio technikos nuomos rinka kasmet auga, sako įmonės „Novarent“ direktorius Rytis Darginavičius. Tokias tendencijas jis mato ne tik Lietuvoje, bet ir aplinkinėse valstybėse. Jo manymu, tai lemia kelios priežastys: menkstanti ES parama žemės ūkio mašinoms įsigyti ir prastėjančios galimybės skolintis, mat EURIBOR palūkanų normos skaudžiai atsiliepė ir ūkininkams. Taip pat dalis žemdirbių nebenori prisirišti prie technikos, nenori investuoti į platesnį savo technikos parką. Anot R.Darginavičiaus, nuomojami traktoriai ir kombainai taip pat ūkiams padeda valdyti riziką, nes jei nuomojama technika sugenda, jie privalo suremontuoti per parą, o jei to padaryti nepavyksta – duodama pakaitinė mašina.

„Mes savo nuomojamų mašinų parką kiekvienais metais plečiame. 2017 m. startavome su 10 vnt., o dabar daugiau nei 100 vnt. Pusė parko – traktoriai, antra tiek – kombainai. Ūkininkų poreikiai tikrai skirtingi. Dažnai jie renkasi galingesnį traktorių, kurio patys neturi ir jiems jis nereikalingas ištisus metus. Į mus daugiausia kreipiasi ūkininkai, kurie valdo nuo 300 ha žemės. Turime ir tokių ūkių, kurie neturi nė vieno nuosavo kombaino, juos kiekvienais metais nuomojasi. Galbūt žemdirbiai norėtų orientuotis daugiau į trumpalaikę nuomą, bet mes suteikiame galimybę nuomotis techniką visam sezonui. Tiksliau sakant, jei nuomojame kombainą, tai jis pas ūkininką dirba visą vasarą, jei traktorių – nuo pavasario iki rudens. Mėnesiui ar dviem savaitėms išvis nenuomojame“, – pasakoja R. Darginačvičius.

Išgraibstomi greičiausiai

Jo teigimu, maždaug 80 proc. kombainų nuomos sutarčių būna pasirašoma gruodį. Taigi būsimam derliaus ėmimo laikui augalininkai ruošiasi gerokai iš anksto. Labai smarkiai auga ne tik pačios žemės technikos nuomos paklausa – ūkininkai sutinka sumokėti brangiau, kad technika atvyktų su operatoriumi, kuris atliktų suplanuotus žemės darbus.

R.Darginavičius pabrėžė, kad šiai paslaugai paklausa viršija pasiūlą. „Jei nuomojame daugiau nei 100 vnt., negalime turėti tiek pat operatorių. Turime tik 10–15 proc. technikos su operatoriais ir jie visada išgraibstomi greičiausiai“, – tvirtina verslininkas.

Nuoma brangsta

Pasiteiravus, ar technikos nuoma pastaraisiais metais brango, R.Darginavičius sakė, kad kainos kilo. Taip nutiko dėl padidėjusių palūkanų normų, brangusios žemės ūkio technikos, kilusių atlyginimų darbuotojams. „Dalį kaštų esame priversti perkelti klientams, t.y. didinti nuomos kainą“, – tvirtino įmonės vadovas. Panašios nuomonės laikosi ir „Dotnuva Baltic“ Technikos prekybos vykdantysis direktorius Dangis Valaitis. Pasak jo, nuoma brango maždaug 10 proc.

Technikos nuomotojai pateikia skirtingas nuomos kainas, tačiau dažniausiai už traktorius, kurių variklio galia didesnė nei 200 AG, prašoma nuo 3,5 tūkst. eurų už mėnesį. Tačiau už galingesnius traktorius galima pakloti ir 10–11 tūkst. eurų per mėnesį. Kombainų nuomos kaina, priklausomai nuo kombainų dydžio, metų ir komplektacijos, varijuoja nuo 65 iki 95 tūkst. eurų už sezoną. Prieš ketverius metus kombainų nuomos kainos buvo mažesnės. 2020 m. už kombaino nuomą sezonui buvo prašoma nuo 20 iki 50 tūkst. eurų.

Daugelis technikos nuomotojų siūlo panašius paketus. Paprastai sumokėjus nuomos kainą netaikomi motovalandų ar hektarų ribojimai. Į nuomos kainą paprastai įskaičiuojamas kombaino atgabenimas į ūkį ir iš jo, technikos paruošimas prieš sezoną, techninė priežiūra ir gedimų šalinimas nuomos metu, o esant sudėtingam gedimui atvežamas pakaitinis traktorius ar kombainas. Dalis įmonių ūkio darbuotojus taip pat apmoko, kaip naudotis jų įranga.

Vienintelė išeitis

D. Valaitis pastebi, kad paklausa žemės ūkio technikos nuomai išauga tada, kai ūkininkams būna nepalankūs metai, gaunami mažesni derliai ir jie nėra finansiškai pajėgūs įsigyti naują ar naudotą techniką. Be to, sumažėjo ir pienininkystės ūkių pajamos, todėl šio sektoriaus atstovai negali sau leisti pirkti brangios, tačiau reikalingos technikos. Šie metai išsiskiria tuo, kad naujos žemės ūkio technikos pardavimai drastiškai krito. Palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, anot D.Valaičio, naujų traktorių pardavimai krito 40–50 proc.

„Pajamos nepadengia išlaidų ir ūkiui susiklosto nepalanki situacija – bankas ūkio finansuoti negali. Dėl to vienintelė išeitis tęsti suplanuotus darbus yra būtent nuoma“, – pabrėžė pašnekovas, pridurdamas, kad šiemet juntamas nuomos sektoriaus augimas. Anot įmonės atstovo, ūkininkams nuomos paslauga yra patraukli ir dėl to, kad susimokėti už gautas paslaugas jie gali tik nupjovę javus ir gavę naują derlių.

Jis atkreipė dėmesį, kad bene labiausiai augusi technikos nuomos rinkos dalis – technikos nuoma su operatoriumi ir įvairios specifinės paslaugos, pavyzdžiui, kalkių barstymas, sėjos darbai.

Rekomenduojami video