Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žemės ūkio sektoriuje – peštynės

Tarp Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) prabėgusi juoda katė gali pridaryti nemalonumų visam žemės ūkiui. Pradžioje NMA vadovas Aleksandras Muzikevičius skundėsi dėl patiriamo mobingo, paskui NMA darbuotojai viešai kalbėjo apie sunkiai suvokiamas ŽŪM deleguojamas užduotis, neproporcingai užkrautą darbo krūvį. Dabar pasigirdo kalbos, kad NMA nežinant ŽŪM pakeitė nuostatus ir kol NMA vadovas serga, jį pavaduoti paskirtas per žemos kompetencijos specialistas. NMA darbuotojai įspėja – jei ir toliau bus bandoma trikdyti jų veiklą, kyla grėsmė visam agrosektoriui. Savo ruožtu ŽŪM atremia, kad jie NMA darbu patenkinti, o jos vadovo likimą spręs tada, kai šis sugrįš po nedarbingumo.

Teismo sprendimą skųs

Karo kirvis tarp NMA ir ŽŪM buvo iškastas dar praėjusiais metais. Apie nesutarimus pirmasis garsiai prabilo NMA direktorius A.Muzikevičius. Jis pasakojo sulaukęs žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko siūlymo savo noru trauktis iš pareigų, nors tam nebuvo jokių pagrįstų priežasčių. Kiek vėliau A.Muzikevičius prabilo ir apie patiriamą mobingą iš ŽŪM vadovybės. Dėl to jis kreipėsi ir į teismą. Tiesa, Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė NMA vadovo skundą dėl mobingo ir dėl to patirtos žalos priteisimo iš žemės ūkio ministro K.Navicko bei ŽŪM. Teismas nusprendė, kad K.Navickas bei ŽŪM pareiškėjo atžvilgiu elgėsi pagarbiai, jo nežemino, jam buvo sudarytos tinkamos sąlygos darbui, užduotys buvo skiriamos NMA, o ne pareiškėjui asmeniškai.

Savo ruožtu A.Muzikevičius VL sakė, kad šį teismo nuosprendį žada skųsti. „Mano atžvilgiu ŽŪM vadovybės taikomi tendencingi bei kryptingi mobingo veiksmai tęsiami – tai vertinu kaip akivaizdų skaidrumo, nešališkumo bei teisingumo principų dirbant valstybės tarnyboje nesilaikymą. Turiu daug faktais pagrįstų įrodymų, tikiu teisingumu, todėl planuoju apskųsti Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą. Tai darysiu ne tik siekdamas apginti savo teises, bet ir rūpindamasis valstybės tarnybos įvaizdžiu, kuris labai svarbus siekiant į ją pritraukti jaunų, kompetentingų, darbščių ir valstybės tarnautojų etikos principus puoselėjančių žmonių“, – sako ryžtingai savo poziciją ginti nusiteikęs A.Muzikevičius.

Toliau patiria spaudimą

NMA direktorius vardija ir faktus, kurie esą rodo ŽŪM šališkumą: „Neigiamas mano 2021 m. tarnybinės veikos vertinimas, kurį vėliau panaikino pačios ŽŪM sudaryta komisija; neadekvatus ir nepagrįstas neigiamas 360 kompetencijų vertinimas, kuris kardinaliai skiriasi nuo pavaldžių asmenų ir kitų institucijų kolegų vertinimų; nuolat inicijuojami tarnybinės veiklos pažeidimo tyrimai; viešai skleidžiama nepagrįsta, vienašališka informacija apie NMA veiklą viešojoje erdvėje; nesuderinti NMA struktūros, nuostatų pakeitimai ir nepagrįsti bei teisės aktams prieštaraujantys direktorių pavaduojančio asmens paskyrimai; nuolatiniai reikalavimai dėl neaiškių priežasčių skubiai pateikti didelės apimties informaciją; neskiriamas reikiamas funkcijoms atlikti finansavimas; neatsižvelgiama į pasiūlymus teisės aktams, kurie padėtų mažinti administracinę naštą ir pan. – tai bene metus besitęsiantys veiksmai siekiant priversti pasitraukti iš užimamų pareigų, kurie, žinoma, turi neigiamos įtakos visos institucijos darbui bei įvaizdžiui“, – apie patiriamą spaudimą iš ŽŪM vadovybės VL pasakojo A.Muzikevičius.

Įnešė daug nerimo

Apie tai, kad nesutarimai tarp ŽŪM ir NMA jau pradėjo trukdyti ir kasdienėms NMA darbuotojų funkcijoms, pradėjo kalbėti ir NMA darbuotojų profesinė sąjunga. Jos pirmininkė Beata Naruševič-Sevruk viešame laiške kreipdamasi į prezidentą ir premjerę prašė kuo skubiau dar kartą imtis būtinų priemonių dėl ŽŪM bei žemės ūkio ministro veiksmų, kad būtų užtikrinta efektyvi įstaigos veikla, tinkamos darbo sąlygos ir teigiamas mikroklimatas, kas NMA darbuotojams buvo pažadėta dar 2022 m. spalį.

„Buvome susitikę su ŽŪM atstovais dar pernai spalį, išgirdome gražių pažadų ir kurį laiką turėjome sąlyginę ramybę. Tačiau sausį, kai mūsų vadovas turi nedarbingumą, ŽŪM vienašališkai, be suderinimo su NMA, pakeitė NMA nuostatus ir darbuotojų nuostabai nustatė, kad įstaigos vadovą, jam nesant, pavaduoja ne direktoriaus pavaduotojas, o bet kuris ŽŪM ministro paskirtas NMA darbuotojas, kas prieštarauja 2018 m. patvirtinto „Įstaigos prie ministerijos administracijos struktūros aprašymo“ nuostatoms. „Iš karto kyla klausimas – kas yra siekiama šiuo sprendimu ir kodėl nebetinka direktoriaus pavaduotojas? Juk jis tam ir yra pavaduotojas, kad pakeistų vadovą, kai jo nėra darbe“, – stebėjosi NMA profesinės sąjungos pirmininkė.

B.Naruševič-Sevruk neslepia: sausio 26 d. rytą gauta žinutė, kad NMA direktoriaus pareigas ŽŪM ministras pavedė eiti Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento Paramos administravimo skyriaus vedėjui Eivydui Kaziliūnui, daugelį darbuotojų apstulbino. Pasak jos, žinia sukėlė daug nerimo ir įtampos įstaigos viduje, esą darbuotojai nesuprato, kodėl dar vakar šias pareigas (direktoriui nesant darbe) galėjęs eiti direktoriaus pavaduotojas staiga tapo netinkamas pareigoms ir iš visų įstaigos darbuotojų buvo pasirinktas ne kuris nors net iš 10 departamentų direktorių ar 3 nepriklausomų skyrių vedėjų, o vieno iš daugelio skyrių vedėjas. Jos manymu, taip netiesiogiai keliamos abejonės dėl NMA dirbančių aukštesnės grandies vadovų kompetencijų bei sukeliamas nesaugumo jausmas darbuotojams.

Grėsmė kaimui

Pasak jos, atsižvelgiant į tai, kad ŽŪM vykdo masinę jai pavaldžių įstaigų pertvarką, nepaisydama šių įstaigų darbuotojų nuomonės, NMA darbuotojams kyla pagrįstų abejonių, ar tokiu pat būdu nesiekiama pertvarkyti ir NMA. Jos teigimu, po 3,5 mėn. trukusios sąlyginės ramybės dėl ŽŪM veiksmų dalis darbuotojų puse lūpų užsimena apie naujo darbo paieškas, ypač dėl į vadovo kėdę paskirto asmens.

„Kompetencijų nutekėjimas galėtų kelti realią grėsmę įstaigos veiklos tęstinumui, ūkininkai gali negauti jiems priklausančios paramos. Jeigu NMA veikla bus sutrikdyta, kils reali grėsmė, kad reikiami administravimo ir kontrolės veiksmai ženkliai vėluos, dėl ko vėluos arba išvis sustos išmokos ir investicinė parama ūkininkams, perdirbėjams, bendruomenėms, savivaldybėms, vietos veiklos grupių subjektams, t.y. apie 150 tūkst. Lietuvos ūkininkų bei kaimo gyventojų ir subjektų“, – atvirai kalba B.Naruševič-Sevruk.

Panašios nuomonės laikosi ir A.Muzikevičius. Jo teigimu, NMA yra patvirtinti 855 etatai, tačiau šiuo metu turime 720 realiai dirbančių kolegų, taigi darbo krūvis, tenkantis vienam darbuotojui, sudaro vidutiniškai 150 proc. „Darbuotojų stygius – akivaizdus, taip pat kyla reali grėsmė, jog ir esami kompetentingi darbuotojai paliks instituciją“, – įspėjo jis.

Dabartinis NMA vadovas šiuo metu serga, jo pareigas laikinai ėjo direktoriaus pavaduotojas, o šį greitai pakeitė Paramos administravimo skyriaus vedėjas E.Kaziliūnas. Devynios auklės – vaikas be galvos? B.Naruševič-Sevruk sako jau sulaukianti skundų dėl vadovų kaitos, taip pat stringa kai kurie procesai. „Įstaigos vadovas pasirašo kai kuriuos raštus. Šie turi terminus, iki kada privalo būti atsakyti. Kol direktoriaus pareigas ėjo jo pavaduotojas, viskas buvo gerai, procesai vyko sklandžiai, tačiau darbuotojai, turintys užduotis su terminais, sunerimę, nes dabar dokumentai gali būti užstrigę pas dabartinį vadovą“, – susirūpinimo neslepia NMA profesinės sąjungos vadovė.

Susitiko su darbuotojais

Tuo metu ŽŪM kancleris Valdas Aleknavičius VL tikina, kad konflikto tarp ŽŪM ir NMA nėra. Priešingai, kancleris teigia esąs patenkintas NMA darbu, o tarp pačių darbuotojų nepatenkintų visada atsiranda. Šią savaitę jis susitiko su NMA darbuotojais, išklausė jų nuogąstavimus. Tačiau pasiteiravus, dėl kokių priežasčių savo pareigų eiti nebegalėjo direktoriaus A.Muzikevičiaus pavaduotojas, V.Aleknavičius patikino, kad turėjo priekaištų jo darbui, esą jis laiku nereaguodavo į jam pateiktas užklausas. Kokiais kriterijais buvo atrinktas naujas vadovas, kancleris komentuoti atsisakė, nes tai ne jo kompetencijos klausimas.

„Mes su NMA tikrai nekariaujame. Ketvirtadienį buvau nuvykęs į NMA pasikalbėti su darbuotojais. Iš jų išgirdau, kad ne tas žmogus paskirtas eiti laikinojo direktoriaus pareigas. Šią problemą išsakė nemaža dalis NMA darbuotojų. Ne aš sprendžiu, kokį vadovą skirti, todėl pakomentuoti, kuo remiantis buvo išrinktas E.Kaziliūnas, negaliu“, – tikino ŽŪM kancleris ir pridūrė, kad su NMA darbuotojais planuoja greitu metu susitikti dar kartą.

Susirgo prieš pat susitikimą su ministru

V.Aleknavičius pripažino, kad NMA darbu jis nesiskundžia, todėl ar lygiai taip pat jis vertina ir vadovo A.Muzikevičiaus darbą? V.Aleknavičius pabrėžia, kad ŽŪM su NMA darbuotojais puikiausiai randa bendrą kalbą, tačiau sunku susikalbėti su vadovybe. „Sunku vertinti direktoriaus darbą, nes ministras dar neturėjo galimybės su juo pasikalbėti – A.Muzikevičiaus nedarbingumas pratęsiamas trečią kartą. Tai jau tampa tradicija: jei tik kokie nemalonumai – direktorius serga. Sausio 17 d. ministras turėjo suplanuotą pokalbį su NMA direktoriumi dėl jo darbo vertinimo, bet A.Muzikevičius pokalbį paprašė perkelti į 18 d. ir tada jis jau turėjo nedarbingumą. Negaliu atsakyti, kaip ministras vertins direktoriaus darbą, jis turi jam paruoštus klausimus ir įvertinimas priklausys nuo to, kaip į juos bus atsakyta“, – nedaugžodžiavo ŽŪM kancleris.

Nori kviesti ministrą pasiaiškinti

Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) narys Kęstutis Mažeika dalyvavo išvažiuojamajame posėdyje į NMA, kur ir buvo susitikę su darbuotojų profesine sąjunga ir darbo taryba. Jį nustebino tai, kad NMA darbuotojai skundėsi ne savo tiesioginiu vadovu, o ŽŪM pavedimais, kurie net dažnai būdavo atsiunčiami penktadienį vakare su prašymu apdoroti didelius kiekius duomenų ir atsakyti jau ateinančios savaitės pirmadienį.

„Tokiu būdu bandoma privesti prie to, kad darbuotojai gautų papeikimus. Galiu pasakyti, kad dabartinė ŽŪM vadovybė nieko bendro su žemės ūkiu neturi, jų kompetencija šiuo klausimu labai žema. Pažiūrėkime, kiek mūsų ūkininkai neįsisavina ES lėšų, kiek projektų stringa. ŽŪM visą atsakomybę permeta NMA, nors jie patys kuria taisykles. Jeigu ir toliau ši situacija nesikeis, dar daugiau lėšų liks nepanaudota ūkių modernizavimui, žaliajam kursui ir nuo to nukentės žemdirbiai“, – žodžių į vatą nevynioja K.Mažeika.

Jis sutinka, kad įtampą tarp NMA ir ŽŪM būtina kuo greičiau išsklaidyti. Jis su kolegomis tai ruošiasi daryti KRK posėdyje, kuriame tikisi išgirsti ir K.Navicko vertinimą dėl susidariusios padėties. „Panašu, kad artėjantis pasėlių deklaravimo laikotarpis sukels didžiulį chaosą visame sektoriuje, kol kas paliktos spragos visiškai nesprendžiamos“, – svarsto K.Mažeika.

Panašios nuomonės laikosi ir Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vicepirmininkas Vytautas Buivydas. Vieši nesutarimai tarp dviejų svarbių žemės ūkiui institucijų – ŽŪM ir NMA – pašnekovui kelia didelį susirūpinimą, mat socialiniams partneriams reikia dirbti tiek su vienais, tiek su kitais.

„Jaučiame, kad užsitęsia kai kurių projektų vertinimai, neigiama emocija persiduoda ir savivaldos atstovams. Turime ieškoti sprendimo būdų, kaip padėti žemės ūkiui, nes problemų čia netrūksta. Dabar tarp ŽŪM ir NMA vyksta katės ir pelės žaidimas. Visa tai ne į naudą agrosektoriui, nes vieni pradeda palaikyti ŽŪM, kiti – NMA. Šis susiskaldymas niekam nereikalingas. Sakoma, kad kur du pešasi, trečias laimi. Bet šiuo atveju trečias pralaimi. Artinasi naujas finansinis laikotarpis, dabar kaip niekada reikia susitelkti“, – konstruktyviau spręsti problemas agrosektoriaus politikams ir jai pavaldžios įstaigos vadovybei siūlo ŽŪR vicepirmininkas V.Buivydas.

Rekomenduojami video