Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žemės darbų išsiilgę daržininkai neskuba

Prieskonines žoleles vazonėliuose auginantys daržininkai jau pradėjo darbus. Nors ūkininkai vis rečiau žiūri į kalendorių, o dažniau – į orus, jie neplanuoja ankstyvųjų daržovių sodinti labai anksti.

Kainų neprognozuoja

Mėtas, kalendras, bazilikus, petražoles ir kitus prieskoninius augalus vazonėliuose jau pasėjo Antanas Lekstutis, ūkininkaujantis Šalčininkų rajone. Vyras teigė, kad moderniuose šiltnamiuose augančius augalus kiekvienais metais pradeda sėti sausio mėnesį. „Šiltnamius šildome. Kai šiųmetė žiema yra tokia šilta, šildymo išlaidos bus mažesnės apie 30 proc. Tačiau, ar produkcijos kainos bus žemesnės, labai sunku pasakyti. Juk kainas diktuoja Europa“, – sakė pašnekovas. A.Lekstutis planuoja prekybą pradėti gegužės mėnesį.

Ukmergės ekologinio ūkio šeimininkė Laima Stragienė šiltnamyje į vazonėlius taip pat pasėjo įvairių prieskoninių žolelių. „Auginu ir svogūnus laiškams, lapines garbanotas salotas, krapus, ridikėlius ir kitas daržoves. Jei orai išsilaikys šilti, manau, kad pirmąjį pavasarinį derlių galėsime skanauti per Velykas. Neaišku, kokie orai vyraus vasarį ir kovą. Baisu, kad gegužę nebūtų šalnų“, – kalbėjo daržovių augintoja.

L.Stragienė pastebi, kad ūkyje jau dygsta daugiametės daržovės, todėl tikisi, kad jų derlius šiais metais bus šiek tiek ankstesnis. Kokia bus daržovių pardavimo kaina? Šeimininkė sakė, kad ji priklausys nuo kokybės.

Neskuba pradėti darbų

Smulkus Kėdainių rajono ūkininkas Vladas Jakimovičius, auginantis agurkus ir pomidorus, tvirtino darbų ūkyje dar nepradėjo. Jis neskuba auginti pomidorų ir agurkų daigų, nes laukia tikrojo pavasario.

„Mano šiltnamiai – nešildomi. Todėl yra labai didelė rizika, kad daigai nušals. Neretai jiems pakenkia gegužės mėnesio šalnos. Kokybišką produkciją gali išauginti tik didieji šiltnamininkai. Todėl jie jau dabar augina pomidorų ir agurkų daigus“, – mintimis pasidalijo vyras.

Pašnekovas teigė, kad šiuo metu dienos – tamsios, todėl kokybiškiems daigams trūks šviesos.

Atsižvelgia į oro sąlygas

Karčios patirties ūkininkavimo pradžioje turėję Alytaus rajono ūkininkai Jovilė ir Eivydas Amšiejai taip pat neskuba pradėti ankstyvos sėjos. Jie tvirtino, kad darbus pradės kovo viduryje.

„Šiltnamyje sėsime kopūstines daržoves, paprikas, pomidorus, o vėliau – agurkus. Laukuose į dirvas daržoves sėsime balandį–gegužę. Niekur neskubame, nes skubotumas nepasiteisino. Bandėme vasario pradžioje sėti ir šildomame šiltnamyje auginti įvairias salotas. Turėjome daugiau išlaidų nei naudos“, – akcentavo pašnekovai, auginantys salotas, žalumynus ir įvairias retas bei mažai žinomas daržoves, kuriomis prekiauja nuo gegužės iki spalio pabaigos.

Ūkininkai teigė, kad šiais metais pirkėjams ir vėl pasiūlys naujovių, tačiau kokių – neatskleidė. Praėjusiais metais jiems pasiteisino arbūzų auginimas. „Nesitikime, kad šiais metais daržovių pardavimo kainos bus aukštesnės nei ankstesniais metais. Jos – pastovios“, – pridūrė daržininkai.

Kovo mėnesį darbus daržovių ūkyje planuoja pradėti Darius Ambraziūnas. Kauno rajone ūkininkaujantis vyras augina salotas, krapus, moliūgus, salierus, petražoles.

„Be abejo, atsižvelgsime į oro sąlygas ir kai tik bus galima įvažiuoti į laukus, pradėsime darbus. Ankstyva sėja neužsiimame, nes gamta iškrečia išdaigų. Praėjusiais metais kovo mėnesį sulaukėme sniego. Nesame meteorologai, todėl orų nenuspėsime, bet manome, kad dar sulauksime žiemos“, – sakė D.Ambraziūnas.

Ūkininkas atviravo, kad šiais metais auginamų daržovių plotus mažins 10 proc., nes trūksta darbo jėgos.

Nepakanka šviesos

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslo darbuotoja dr. Julė Jankauskienė daržininkams patarė neskubėti.

„Vasario ir kovo mėnesiais auginant daigus, augalams nepakanka natūralaus apšvietimo. Šviesa – ribojantis veiksnys. Norint užsiauginti kokybiškų daigų, būtina papildomai juos švitinti. Be to, jų augimui reikalinga atitinkama temperatūra bei drėgmė. Dirvos temperatūra šiuo metu taip pat yra žema“, – sakė mokslininkė.

Tam, kad daigai būtų kokybiški, neperaugę, būtina pasirinkti tinkamą jų sėjos laiką. Tai priklauso nuo to, ar daigai bus sodinami lauke, ar šiltnamyje. Šiltnamiuose sodinamų daržovių sėjos laikas priklauso nuo šiltnamio tipo, jo apšildymo.

„Jei daigai bus auginami vasario mėnesį ir jie nebus papildomai apšviesti, jie augs lėtai, bus prastos kokybės, todėl ir derlius bus mažesnis“, – tvirtino dr. J.Jankauskienė. Mokslininkai teigia, kad norint išauginti kokybiškų ir sveikų daigų, kurie privalo būti tvirti, neištįsę, būtina turėti patirties ir sudaryti jiems tinkamas augimo sąlygas.

Rekomenduojama sėja

Norint anksti pavasarį skanauti gūžinėmis salotomis, rekomenduojama jas sėti vasario viduryje. Kovo mėnesio pradžioje – ankstyvuosius ir žiedinius kopūstus. Vidutinio ankstyvumo kopūstus geriausia sėti kovo pabaigoje, tiesiai į daigyklas. Kovo antrąjį dešimtadienį laikas sėti šakniavaisius: salierus, porus, ropinius kopūstus. Kovo trečiąjį dešimtadienį – saldžiąsias paprikas, kurios bus auginamos nešildomame šiltnamyje. Kovo pabaigoje – ropinius kopūstus vėlesniam derliui. Jei saldžiosios paprikos bus auginamos nešildomame polietileno plėvele dengtame šiltnamyje, jas reikėtų sėti kovo antrąjį dešimtadienį. Jei pomidorai bus auginami šildomame šiltnamyje – kovo pradžioje, jei nešildomame – kovo viduryje. Jei pomidorai bus sodinami lauke – kovo mėnesio pabaigoje. Sodinimui į nešildomą šiltnamį, agurkus geriausia sėti balandžio mėnesio paskutinę dekadą.

Bus sodinamos anksčiau

cironkiene

Zofija Cironkienė,Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė

Pastaruoju metu augintojai daržoves parduoda mažesnėmis nei praėjusiais metais kainomis. Svarbiausia, kad daržovių paklausa yra, pardavimai vyksta sklandžiai. Jei orai nesikeis, ankstyvosios daržovės bus sodinamos kiek anksčiau. Iš lauko daržovių anksčiausiai – gegužės pradžioje – pasirodys salotinės daržovės. Pardavimo kainas dar sunku prognozuoti. Jos priklausys nuo to, kokie orai bus Pietų Europoje, kiek jie turės perteklinio derliaus.

 

Rekomenduojami video