Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žemdirbiams neramu dėl Marijampolės cukraus fabriko likimo

Suvalkijos krašto runkelių augintojai nepraranda vilties, kad Marijampolės cukraus fabrikas (RUAB „Lietuvos cukrus), į kurį ūkininkai kasdien veža cukrinius runkelius perdirbimui, nepaisant bylų teismuose ir toliau sėkmingai dirbs. Praėjusią savaitę Marijampolės cukraus fabrike buvo perdirbta apie 80 tūkst. tonų saldžiųjų šaknų ir pagaminta beveik 12 tūkst. tonų cukraus.

Miglotos garantijos

Bardauskų kaimo (Vilkaviškio r.) ūkininkas Jonas Matulaitis šiemet cukrinius runkelius augino 40 ha žemės plote. Ši kultūra sudarė apie penktadalį jo ūkio žemės. Nukastus cukrinius runkelius J.Matulaitis pagal grafiką veža į abu Lietuvoje veikiančius cukraus fabrikus. Ūkininkas turi alternatyvą, jeigu Marijampolės cukraus fabrikas išeitų iš rikiuotės.

„Šiandien pagal grafiką runkelius turiu pristatyti į Kėdainius, o kitą dieną jau vešiu į Marijampolę. Taip ir dirbu, esu susitaręs ir ten, ir ten“,–„Valstiečių laikraščiui“ teigė runkelių augintojas.

Vis tik didesnę dalį šiųmečio derliaus J.Matulaitis turės pristatyti į Marijampolės cukraus fabriką. Pačiam ūkininkui norėtųsi didinti į Kėdainius vežamų runkelių apimtis, bet šiemet dar nepavyksta padidinti kvotos. Deja, Marijampolės fabriko ateitis – neaiški.

Iš Vilkaviškio rajono vežti saldžiąsias šaknis į Marijampolę daug arčiau ir patogiau, tačiau, pasak J.Matulaičio, jis Kėdainių fabriką pasirinko tam, jeigu nutrūktų bendradarbiavimas su artimesniu fabriku.Tuomet jis būtų kito Lietuvos cukraus fabriko žaliavos tiekėju.

Nors runkelius moka ir nori auginti,ūkininkas kitų metų planų nežino. Anot J.Matulaičio, dabar pagal sutartis derlių noriai priima abu fabrikai, bet neaišku, kaip bus kiek vėliau, kai ateis laikas atsiskaityti, ypač pardavus Marijampolėje.

„Labiausiai neramina tai, kas bus, kai teks atsiskaityti. Kol kas mums sakoma, kad viskas bus gerai.Pavasarį iš UAB „Žvalguva“ avansu pasiėmėme sėklų ir trąšų šių metų runkelių auginimui ir vis dar esame skolingi. Mums priklausysiančią dalį grynaisiais pinigais sumokės gal tik kitais metais“,–neturėdamas tvirtos garantijos sakė ūkininkas J.Matulaitis.

Jeigu ne perdirbėjų problemos, cukrinių runkelių auginimas ūkiuose nebūtų nuostolingas.

Nori užbaigti metus

ŽŪK „Sūduvos cukriniai runkeliai“ vadovas, Degutinės kaimo (Šakių r.) ūkininkas Juozas Valaitis tradicinės kultūros neatsisakys. Su AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ ūkininkas turi ilgalaikę sutartį, kuri truks dar kelerius metus, o Marijampolėje tokių ilgalaikių sutarčių nesudaroma. „Dar nežinia, kaip bus. Galvosime tik pasibaigus šiems metams“, –pabrėžė J.Valaitis.

Juozas Valaitis

Jo teigimu, gal ir galėtų visus runkelius parduoti vienam fabrikui, kuris kelia mažai problemų. Juolab kad Kėdainiuose ūkininkams pavyko išsikovoti geresnę kainą–dabar Sūduvos krašto ūkininkams įmonė padengia beveik 120 km iki fabriko transportavimo išlaidas. J.Valaitis tikino, kad dėl to augintojų nuotaikos kur kas geresnės, tačiau yra ir kitų niuansų.

„Mums patogiau vežti į Marijampolę, todėl mus riša prie Marijampolės cukraus fabriko. Be to, Suvalkija yra Suvalkija. Mes ir patriotinių jausmų turime“, –prisipažino J.Valaitis.

Jis sakė, kad šiemet Marijampolės cukraus fabrike būta sunkumų, kurie kėlė nerimą ir patiems žaliavos tiekėjams, nes sezono pradžioje visi įmonės IT serveriai techniškai buvo išėję iš rikiuotės. „Mes negavome sąskaitų, o iš laboratorijos tyrimų atsakymai atėjo pavėluotai. Visi kentėjome, kol tos techninės bėdos išsisprendė“, –dėmesį atkreipė ŽŪK „Sūduvos cukriniai runkeliai“ vadovas.

Sudėtingiausias etapas dar priekyje – artėja gruodžio 1 d., kuri sutartyse numatyta kaip pirmojo atsiskaitymo data.

Pagal grafikus J.Valaitis iš savo ūkio paskutinius runkelius į Marijampolės cukraus fabriką pristatys gruodžio 29 d., o į Kėdainius – gruodžio 24 d. Tai bus paskutiniai šiųmečiai darbai jo ūkyje.

Žemės ūkio kooperatyvo „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas Almantas Pališkis nedaugžodžiavo ir nedrįso prognozuoti ateities. Jo teigimu, pats svarbiausias uždavinys –sudoroti šių metų derlių. Todėl augintojai laiku, pagal grafikus, turi suvežti runkelius į Marijampolės cukraus fabriką. Antras etapas – supirkėjai su jais turi laiku atsiskaityti, kad nereikėtų varstyti teismų durų. „Jeigu iki kovo mėnesio bus neaiškumų dėl atsiskaitymo, manau, daug kas gali atsisakyti runkelių auginimo“, – sakė jis.

Cukrus byra gerai

Jau mėnuo, kai cukriniai runkeliai pristatomi į Marijampolės cukraus fabriką. 2020–2021 m. cukrinių runkelių perdirbimo sezonas, anot fabriko atstovų, vyksta sklandžiai. „Didesnių techninių ar gamybinių problemų nekilo. Cukrinių runkelių kokybiniai rodikliai yra panašūs į ankstesnių metų rodiklius, todėl ir šį sezoną kol kas galima vertinti kaip pakankamai gerą“, – rezultatus komentavo RUAB „Lietuvos cukrus“ komercinės veiklos organizavimo vadovas Audrius Ambraziejus.

Lapkričio 16 d.Marijampolės cukraus fabrike buvo perdirbta apie 80 tūkst. tonų saldžiųjų šaknų ir pagaminta beveik 12 tūkst. tonų cukraus. Perdirbėjai patenkinti šiųmečių runkelių kokybe: runkelių cukringumo vidurkis siekia 17,4 proc., o purvingumas – 9,5 proc.

„Atsižvelgiant į tai, kad kol kas cukrinių runkelių perdirbimas vyksta sklandžiai, RUAB „Lietuvos cukrus“ yra pajėgus ir pasiruošęs perdirbti visus pristatytus cukrinius runkelius. Šiais metais cukrinių runkelių perdirbimo sezonas Marijampolėje prasidėjo kiek vėliau dėl užsitęsusių fabriko remonto darbų, todėl sezoną planuojame baigti 2021 m. sausio viduryje“, – teigė A.Ambraziejus.

Komercinės veiklos organizavimo vadovas aiškino, kad Kauno apygardos teismo nutartis dėl bankroto bylos iškėlimo RUAB „Lietuvos cukrus“ lapkričio 16 d. dar nebuvo įsiteisėjusi, todėl bendrovės juridinis statusas dar nebuvo pasikeitęs – bendrovė buvo restruktūrizuojama. „Tikimės, kad paskelbus bankrotą fabrikas ir toliau vykdys cukrinių runkelių perdirbimo, cukraus gamybos veiklą“, –vylėsi fabriko gamybos atstovas.

A.Pališkis: „Jeigu iki kovo mėnesio bus neaiškumų dėl atsiskaitymo, manau, daug kas galiatsisakyti runkelių auginimo.“ Redakcijos archyvo nuotr.

Tapo židiniu

A.Ambraziejaus teigimu, COVID–19 pandemija neaplenkė ir RUAB „Lietuvos cukrus“ –virusu užsikrėtė ir serga dalis darbuotojų. Šiuo metu viruso plitimas fabrike sustabdytas pritaikius savalaikę darbuotojų, galimai turėjusių kontaktą su sergančiais asmenimis, saviizoliaciją. Šiuo metu įmonė esą laikosi visų sveikatos ir saugumo rekomendacijų, darbuotojai yra aprūpinti veido apsaugos ir dezinfekcinėmis priemonėmis, jiems tikrinama kūno temperatūra, darbe užtikrinamas saugus (daugiau nei 2 m) atstumas. „Tačiau nerimą kelia tai, kad viruso plitimo mastai visuomenėje yra dideli ir nuolat auga. Todėl ir toliau pagal galimybes stengsimės užtikrinti saugią aplinką savo darbuotojams“, – sakė A.Ambraziejus.

Teismo paskirto laikino administratoriaus UAB „Insolvensa“ įgalioto atstovo Kęstučio Butkaus teigimu, gerai, kad virusas išplito ne gamyboje. K.Butkaus duomenimis, viena pamaina nusprendė atšvęsti naujoko, kuris jau buvo užsikrėtęs koronavirusu, gimtadienį. Pasekmės buvo juntamos – cukraus fabrike vienu metu susirgo daug žmonių. Iš pradžių koronavirusas buvo nustatytas dešimčiai darbuotojų, o kiek vėliau – dar dviem. Dėl to nežymiai nukentėjo įmonės darbas, tačiau sveiki darbuotojai pakeitė susirgusius, dirbo viršvalandžius.

Nuo to laiko marijampoliečiai saugo, kad pašaliniai asmenys neįeitų į fabriko teritoriją. Į vidų įsileidžia tik esant būtinybei ir tik darbuotojus, pavyzdžiui, remontininkus.Anot K.Butkaus, Marijampolės cukraus fabrike perdirbama apie 2 400 tonų runkelių per dieną. Jis savo darbus jau atliko.Kai tik įsiteisės Kauno apygardos teismo nutartis dėl bankroto bylos iškėlimo, bankroto administratoriumi dirbs Tadas Kelpšas.

Šis procesas neturėtų užtrukti, nebent žibalo į ugnį kliūstelėtų tai, kad prieš keletą dienų iš Slovėnijos į Lietuvą buvo pargabentas sulaikytas „Arvi“ grupės, kuriai priklausė UAB „Lietuvos cukrus“, įkūrėjas Vidmantas Kučinskas. Jis į laisvę paleistas už piniginį užstatą. Todėl gali būti, kad bylinėjimasis dėl RUAB „Lietuvos cukrus“ gali tęstis dar kurį laiką.

 

 

Rekomenduojami video