Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žemdirbiams – didesni mokesčiai

Šį rudenį Vyriausybė priėmė sprendimą, remiantis kuriuo nuo 25 iki 70 proc. išaugo įkainiai už traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų, jų priekabų registravimą ir techninę apžiūrą. Žemdirbiai teigia, kad tai tik dar labiau pablogins jų ekonominę padėtį, kuri dėl nepalankių ūkininkavimui metų ir taip nėra gera.

Pageidavo savivaldybių administracijos

Vyriausybės sprendimu naujo dydžio valstybinė rinkliava, susijusi su žemės ūkio technikos registravimu ir technine apžiūra, įsigaliojo nuo rugsėjo 7 dienos. Šiuo metu už traktoriaus, savaeigės ir žemės ūkio mašinos techninę apžiūrą reikia mokėti 6,8 euro, iki rugsėjo 7 dienos šis įkainis siekė 5 eurus. Traktoriaus priekabos techninė apžiūra nuo 3 eurų pabrango iki 5,5 euro, o už kiekvieną išvykimą atlikti techninę apžiūrą ne pagal grafiką papildomai imama 9,9 euro valstybinė rinkliava (anksčiau – 5,7 euro).

Anksčiau traktoriaus, savaeigės ar žemės ūkio mašinos ir priekabos įregistravimas kainavo 13 eurų, o nuo šiol už tai reikia mokėti jau 17 eurų. Traktoriaus, savaeigės ar žemės ūkio mašinos ir priekabos duomenų keitimas Lietuvos Respublikos traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registre vietoj 9,5 euro, dabar kainuoja 15 eurų.

Daugiau tenka mokėti ir už techninės apžiūros talono dublikato išdavimą – 4,2 euro (anksčiau – 1,4 euro), o už traktoriaus, savaeigės ar žemės ūkio mašinos ir priekabos registracijos liudijimo dublikato išdavimą – 7,5 euro (anksčiau – 4,3 euro). Nesikeitė tik įkainis už valstybinio numerio ženklo išdavimą – jis išliko toks pat, kaip buvo – 10 eurų.

Teikdamas naujus valstybinės rinkliavos dydžius Vyriausybei finansų ministras Vilius Šapoka aiškino, kad didinti valstybinę rinkliavą, susijusią su žemės ūkio technikos registravimu ir technine apžiūra, pageidavo šalies savivaldybės. „Šiuo metu mokama valstybės rinkliava už traktoriaus, savaeigės mašinos (priekabos) techninę apžiūrą ir registravimą neatitinka faktinių išlaidų, nes reikia vykti apžiūrėti į vietą, todėl patiriama papildomų transporto išlaidų“, – tvirtino finansų ministras.

Pasak jo, remiantis Lietuvos savivaldybių asociacijos pateikta informacija, savivaldybėse renkamos valstybės rinkliavos dydis nepadengia ir pusės patiriamų išlaidų, savivaldybių administracijų žemės ūkio skyriams nepakanka surenkamų lėšų, skirtų šioms funkcijoms vykdyti, todėl dalis patiriamų išlaidų dengiama iš savivaldybių biudžeto lėšų.

Tą „Valstiečių laikraščiui“ tvirtino ir Marijampolės savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Eugenijus Alesius, jis pridūrė, kad, skirtingai nei automobiliai, žemės ūkio technika apžiūrima ir registruojama specialistams nuvykus į konkrečią vietą, kur ji laikoma.

Eugenijus Alesius

Didins išlaidas

Nors liaudies išmintis teigia, kad po mūšio vėzdais nebemojuojama, tačiau žemdirbiai tikina, jog apie padidėjusią valstybės rinkliavą už žemės ūkio technikos registravimą ir techninę apžiūrą jie sužinojo tik tuomet, kai šis sprendimas jau buvo priimtas. Todėl dabar nevengia išsakyti karčių žodžių dėl tokio Vyriausybės sprendimo. „Valstiečių laikraščio“ kalbintas Vilkaviškio rajono ūkininkas Algirdas Pilipavičius teigė vienareikšmiškai nepritariąs tokiam žingsniui. Jo nuomone, ūkininkai gal ir „nenubiednės“ dėl tų 2 ar daugiau eurų, bet viskas dedasi į krūvą ir didėja ūkių patiriamos išlaidos.

A.Pilipavičius

„Mums, ūkininkams, daug kas ir nuo Dievulio priklauso. Jau ketvirti metai nėra palankių sąlygų ūkininkauti. Aš varčiau savo ūkio dokumentus. Prieš 16 metų ar 17 metų salietros tona kainavo 190 litų, dabar – 270 eurų, keturis kartus daugiau. Prieš 17 metų 1 tonos grūdų kaina buvo nuo 700 iki 800 litų. Šiandien aukščiausios klasės grūdų kaina yra 145 eurai – grūdų kaina liko panašiai tame pačiame lygyje. Visa kita pabrango. Dar ūkininkams reikės ir elektros skaitiklius pasikeisti. Taip euras prie euro ir susidaro tūkstančiai“, – tvirtino A.Pilipavičius.

Pasak Varėnos rajono žemės ūkio bendrovės „Tėviškė“ vadovo Vytauto Ramanausko, kainų šuolį kiekvienas vertina iš savo varpinės. Jo teigimu, žemdirbiams šie metai – vieni iš sunkiausių. „Visos kainos eina į viršų. Matyt, ir šioje grandyje yra problemų – gal žemės ūkio technikos pirkimų apimtys sumažėjo, gal technikos apžiūrų mažiau, tai ir bandoma kaip nors tą apimčių sumažėjimą kompensuoti didinant valstybės rinkliavą“, – svarstė V.Ramanauskas.

Ilgametis žemės ūkio bendrovės vadovas įsitikinęs, kad visą laiką mokėti žemdirbiui sunku, todėl ir šį kartą ūkininkams nesinori mokėti daugiau. Tačiau jis vylėsi, kad be rimtos priežasties galbūt nebrangintų. Mat tai yra paslauga, be kurios žemdirbiai niekaip neišsivers. „Bet ką mes galime? Nebent tik pabumbėti, nes mūsų nuomonė niekam neįdomi“, – tikino pašnekovas.

Anot V.Ramanausko, jų augalininkystės ūkiui šiemet sunkiai gyvenasi visais požiūriais. Sunkumai prasidėjo ankstesniais itin sausringais metais ir tęsiasi iki šiol. Varėnos rajone žemės lengvos, todėl jeigu sausa, tai labai sausa, o šiemet „Tėviškės“ laukai tarsi papuolė į sausrų „gyslą“, nes, anot vadovo, jeigu aplinkui kitų ūkininkaujančiųjų laukuose dar gamta sukurdavo palankias sąlygas nors rasai susidaryti, tai pas juos net ir tos nebūdavo.

Priežasties nemato

Išaugusia valstybės rinkliava už žemės ūkio technikos registravimą ir techninę apžiūrą piktinasi ir Marijampolės savivaldybės ūkininkas Zenonas Markauskas. Jo įsitikinimu, didinti įkainius tikrai dar nereikėjo – pirmiau turėjo būti tinkamai paruošti registravimą bei techninę apžiūrą atliekantys specialistai, o tik tada jau svarstoma apie rinkliavos didinimą. Mat, anot ūkininko, valdančio ir nemenką autoserviso įmonę Marijampolėje, dabar dažnai į ūkius esą atvažiuoja tokiam darbui tinkamai neparinkti, nepakankamai kvalifikuoti valdininkai.

Zenonas Markauskas

Pasak Z.Markausko, atvažiavę į ūkį tokie specialistai pasižiūri, ar dega žemės ūkio technikos visos lemputės, ar yra reikalingi trosai, ar vamzdeliai nesutrūkinėję, ar veikia stabdžiai, pasižiūri, ar padangos ant vienos ašies vienodos. Jei viskas gerai – apsisuka ir nueina. Esą jiems visai nerūpi, pavyzdžiui, stabdžių veikimo efektyvumas. „Mano ūkyje yra daug technikos ir ji tikrai neišvažiuoja nedegančiomis lemputėmis. Nesakau, kad galiu visu 100 proc. garantuoti, kad taip yra, bet juk mes kitu atveju pirmiausi rizikuojame savo saugumu“, – teigė Z.Markauskas.

Be to, pasak ūkininko, nors iš pirmo žvilgsnio rinkliava už techninę priežiūrą padidėjo tiktai „kapeikėlėmis“, tačiau iš tikro šis padidėjimas nėra toks menkas, nes per visą Lietuvą ūkiuose turimos technikos yra daug.

„Vien aš ūkyje turiu 52 inventorinius vienetus, kurie turi pereiti techninę apžiūrą. Tai paskaičiuokime, kiek bus, jeigu po 2–3 eurus kaina didėja (kai kas ir dar daugiau). Vien per Marijampolės buvusią apskritį susidarys tūkstančiai inventorinių vienetų. Tai ir rinkliavos susidaro nemaži pinigai“, – tvirtino Z.Markauskas. Jo manymu, įkainiai tikriausiai padidinti stingant lėšų valstybės biudžete.

 

Rekomenduojami video