Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žalinimo išmokos jau netrukus

Ūkininkai, pasirinkę vykdyti žalinimo reikalavimą pasėdami posėlį, antradienį sulauks 16,4 mln. eurų kompensacinių išmokų. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) pernai paraiškas pateikusiems ūkininkams pagal žalinimo paramos schemą anksčiau jau išmokėjo 120,3 mln. eurų.

Pasak NMA, žalinimo išmokos gali būti mokamos tik įsitikinus, kad pareiškėjai laikosi prisiimtų įsipareigojimų. Pernai pareiškėjai, kurie žalinimo ekologiniu atžvilgiu svarbios vietovės (EASV) reikalavimui tenkinti įsipareigojo pasėti posėlį, jį turėjo įterpti iki kitų metų (2019 m.) gegužės 1 d. NMA jau atliko reikalingas patikras dėl šio reikalavimo laikymosi, taigi ūkininkams antradienį bus išmokėta 16,4 mln. eurų žalinimo išmokų.

Anksčiau NMA už praėjusius metus beveik 123 tūkst. ūkininkų jau išmokėjo 120,3 mln. eurų žalinimo išmokų. Netrukus 2 226 ūkininkų sąskaitas papildys 16,4 mln. eurų.

Primenama, kad žalinimo išmoka už pernai deklaruotas žemės ūkio naudmenas siekia 49,84 euro už ha. Ji skiriama pareiškėjams, kurie laikosi šių reikalavimų: pasėlių įvairinimo, turimų daugiamečių ganyklų arba pievų išlaikymo, EASV išskyrimo. Pareiškėjai, deklaravę mažiau kaip 10 ha ariamosios žemės, jau laikomi atitinkančiais žalinimo reikalavimus, jiems nereikia įvairinti pasėlių ir deklaruoti ekologiniu atžvilgiu svarbios vietovės.

ELTA primena, kad NMA gegužės 1 dieną baigė ūkininkų patikras dėl posėlio įterpimo reikalavimo laikymosi.

NMA, siekdama įsitikinti, kad pareiškėjai laikosi prisiimtų įsipareigojimų, iki gegužės 1 d. privalėjo patikrinti ne mažiau kaip 5 proc. ūkių. Kompensacinės išmokos už žalinimo reikalavimų laikymąsi bus mokamos tik pasibaigus nustatytam įsipareigojimų vykdymo terminui.

Pažymima, kad posėlis sėjamas birželio 30 - rugpjūčio 15 dienomis po ankstyvųjų bulvių, ankstyvųjų daržovių, javų arba rapsų derliaus nuėmimo. Sėjamas posėlis, kurį sudaro bent dviejų augalų rūšių sėklų augalų mišinys (kviečių, kukurūzų, miežių, garstyčių, rapsų, ankštinių, žolinių augalų ir kitų augalų), turi būti sudygęs ir matomas lauke po pagrindinės rūšies augalų derliaus nuėmimo nuo einamųjų metų rugsėjo 1 d. iki spalio 15 d.

Posėlis gali būti išlaikomas trumpiau negu iki spalio 15 d., jei jis nepertraukiamai išlaikomas bent 8 savaites. Pareiškėjas, pasėjęs posėlį, ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas e. paštu turi informuoti NMA apie sėją, nurodydamas tikslią sėjos datą, nuo kurios bus skaičiuojamas posėlio išlaikymo dirvoje terminas. Svarbu žinoti, kad posėlis negali būti naudojamas ganymui ir derliui ir turi būti įterptas į dirvą iki kitų metų gegužės 1 d.

Ieva Vidūnaitė

Rekomenduojami video