Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vilkai vis arčiau ūkininkų sodybų

Kruvinos vilkų medžioklės ūkininkų sodybose jau įsibėgėja Panevėžio krašte ties Kėdainiais. Įsibaiminę vietos ūkininkai po kiekvienos nakties skaičiuoja augančius papjautų avių, ir kitų laikomų gyvulių aukas. Tačiau baisiausia vietiniams, kad mokyti jauniklių išsiruošę miško plėšrūnai kruvinas pamokas rengia vis arčiau žmonių namų.

Krekenavos ūkininkei Ritai Kiltinavičienei šiuo metu neramios dienos. Prie pat namų kitąpus kelio aptvertame aptvare pjauti avių įsisuko pilkiai: „Šitas ir taip laikėm čia prie pastatų tik anos buvo atskirtos ten, nes avinukai.“ Kad neteko būrelio garbanių anot ūkininkės pirmas pastebėjo vyresnėlis anksti ryte atėjęs pašerti juodgalvių. Prie aptvaro bliaudami atbėgo tik 5 iš 10-ties avinų. Pasidairęs po ganyklą iškart rado 4 sudraskytas avis, dar vieną leisgyvį teliko skersti, kad nesikankintų. „Iš to vat miško kampo ten atėjo ar jie rado pėdų nežinau, bet sakė 2 suaugę ir du vaikai vilkai atėjo pamokyti vaikų“, – pasakoja ūkininkė Rita Kiltinavičienė. Ūkininkaujantys Kiltinavičiai neabejoja, kad vilkų aukų paryčiais būtų buvę kur kas daugiau jei ne aptvare palikti šiaudų rulonai, mat dalis avinų išsigelbėjo iš baimės įsispraudę tarp jų.

Vaizdo įrašo nuotr.

Beje, už keliuko prie pat namų ganosi didžiausia – 50-ties avių banda. Tad šeimininkai bijo, kad vilkai lengvo grobio sugrįš jei ne šią, tai kitą naktį. Kad vilkai šių vietų nepamiršta, rodo ir kaimynų patirtis. Kita ūkininkė Ūdrų kaimo ganykloje per tris iš eilės naktis neteko 16 avių.

Vilkai siautėjo taip pat metaliniais tinklais ir elektriniu piemeniu atvertuose aptvaruose: „Tikrai baisu, kaip pasiklausai visur aplinkui čia 10 km spinduliu. Čia nedideli miškiukai tokie sakau gal nedaeis iki mūsų ir piemuo elektrinis bet pasirodo ir vilkai gudrūs ir ėsti nori.“ „Taip ateis jie ir iki žmonių nes ir atstumas ir šviesos naktį dega.“ Augančias vilkų šeimas pastebi ir Krekenavos bei Kėdainių rajono ilgametis veterinaras.

Algimantas Lūža per 2 savaites skaičiuoja jau 6-tą vilkų išpuolį: „Jei vilkai nepasitrauks į kitus rajonus pradės eiti į kiemus kaip Devynduoniuose Kėdainių r. tiesiog vos ne ant kiemo buvo pusantros bandos pririšta ir išpjautos aptvare. Miegėnuose papjautas veršiukas, stirnos 6 prie pat Surviliškio.“ Apie vilkų siautėjimą veterinaras nukentėjusiems ūkininkams patarė kreiptis į vietos seniūniją dėl kompensacijos už sudraskytus gyvulius. Tačiau visų nuostolių ūkininkams tai neatpirks kaip pardavus sveiką avį.

„Mes galvojam, kad tikrai tų vilkų daugėja, nes čia, ir Kėdianių rajone, kiek girdėjom, taip pat sudraskyta buvo“, – sako Krekenavos seniūno pavaduotoja Violeta Naulickienė. Kol be spalio vidurio šaudyti vilkų medžiotojai negali jauniklius auginantys pilkiai jaučiasi ramūs. Štai patyręs veterinaras dalinasi keliais neseniai darytais kadrais kur dienos metu jam nesunkiai pavyko užfiksuoti šiųmetinę jauniklių vadą. Trys vilkiukai nufotografuoti netoli Ėriškių augančiame kukurūzų lauke.

„Maitintis jam reikia jis yra plėšrūnas tad ant vilko negalim pykti ir jie privalo būt medžiojami kaip ir saugomi tik reikia palaikyti normalią populiaciją“, – teigia A. Lūža.

O Krekenavos apylinkėse pastebėti vilkai jokia retenybė ir vietiniams. Žmonės sako aptinkantys pėdsakų grybaudami, plėšrūnus mato vaikštant net kaimo keliukais: „Aš per žolinę prieš kelias dienas buvau grybauti ir su draugu užtikom pėdsakus.“ „Gatve eisi išbėgtų ir vaikai viską, ten Skaistkalnėje ir vaikų yra. Baisu.“ Po vis tankėjančių išpuolių nuo pernai aplinkos ministras ryžosi padidinti vilkų medžiojimo limitą miškuose. Pilkių buvo nušauta dvigubai 110.

Rekomenduojami video