Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vilkai praranda savisaugos instinktą – užpuolė karvę

Dėl Afrikinio kiaulių maro ženkliai miškuose sumažėjus šernų, gausėjanti ir drąsėjanti vilkų populiacija ėdesio ieško ūkininkų laukuose. Įsidrąsinę skersti avis, vilkai pradeda pulti ir raguočius. Rokiškio rajone, vidurdienį, tik ragai nuo vilkų antpuolio išgelbėjo pieninę karvę.

Jau praėjusių metų spalio mėnesį, kai Juodupės (Rokiškio r.) medžiotojų klubo narys Tomas Laucė nukovė itin stambų vilką, medžioklėje dalyvavęs klubo vadovas, girininkas Rytis Andriuškevičius tarsi nujautė, kad dėl itin gausėjančios vilkų populiacijos šiame krašte bus daug bėdų. Taip ir nutiko.

Praėjusį savaitgalį Juodupės seniūnijos Raišių kaime ūkininkaujantis Gintas Minkevičius vidurdienį rado kruviną karvę. Ryte karvutę pagirdė, perkėlė grandinę, o vidurdienį jau rado krauju nusidažiusią.

„Gyva, tačiau visa kruvina. Ir galva tarsi rodė į mišką. Žolė ištrypta, matosi, kad karvutė gynėsi“, – pasakojo ūkininkas.

Karvę apžiūrėjo veterinarijos gydytojas, sudavė vaistų, sutepė žaizdas, aptvarstė sužalotą uodegą. Gerai, kad karvė raguota, todėl galėjo gintis – vilkai dantis buvo suleidę tik į karvės uodegą ir į kulkšnis.

Įdomu, kad už keliolikos metrų buvo pririštas ir pusantro mėnesio amžiaus veršiukas. Matyt karvė sugebėjo pritraukti užpuolikų dėmesį, todėl lengvas grobis (veršelis) liko nepaliestas.

G.Minkevičius šioje vietoje su vilkais buvo susidūręs prieš dešimt metų, kai augino avis. Tada vilkai papjovė tris ūkininko avis – vienos pusę suėdė.

Šiuo metu apie 50 ha ūkyje G.Minkevičius augina 10 galvijų.

Ūkininką aplankė ir girininkas bei medžiotojų klubo vadovas R.Andriuškevičius.

„Neabejoju, kad tai – vilkų darbas. Aš – miškininkas, todėl žinau, kad netoliese esančiame Padubio miške yra vilkų. Yra aukštapelkė, keturi kvartalai. Mano stebėjimais šiame miške įsikūrė vilkų šeima, turinti tris jauniklius ir vienas vienišas vilkas. Girininkijoje dirbu jau du dešimtmečius ir savo akimis mačiau, kaip stipriai per šį laiką pasikeitė vilkų elgesys – jau nesistebiu vilką pamatęs dieną. Mano stebėjimais, žiemą Padubio miške laikėsi net 11 vilkų gauja. Ir jiems reikia ėsti“, – pasakojo girininkas.

Pasak R.Andriuškevičiaus, šįmet jau nuo pavasario vilkai Juodupės apylinkėse agresyvūs. Nukentėjo Užubalių bei Onuškio ūkininkai.

„Dabartinis užpuolimas – tik pradžia. Paaugus vilkiukams, rudenį, šeima juos pradės mokyti medžioti, štai tada ūkininkams reikės saugotis“, – prognozavo girininkas.

Kodėl vilkai puolė karvę dabar?

„Todėl, kad miškuose dėl Afrikinio kiaulių maro šernų liko nedaug, o šernai buvo pagrindinis vilkų maistas. Gal dar vilkai pasigauna bebrų, stirniukų. Iš šių vietovių gyventojų dažnai girdžiu liudijimų – dienos metu matė vilkus. Vienas ūkininkas paskambino, sako, vilkas sukinėjasi prie mano avių. Nepatikėjau. Nuvažiavau, o jis tebeslampinėja. Juokai menki – vilkai praranda savisaugos instinktą, todėl niekas negali garantuoti, kad vieną dieną jie nepabandys užpulti, pavyzdžiui, vaiko. Kas tada atsakys?”, – atvirai kalbėjo R.Andriuškevičius.

Kita bėda – vilkus ginančių įstatymų bei medžiojimo tvarkos Lietuvoje keistenybės.

„Gyvename pasienyje su Latvija, o šioje šalyje vilkai medžiojami jau nuo liepos 15 d., o Lietuvoje galėsime į vilkus nusitaikyti tik nuo spalio 15 d., tačiau paprastai net vėliau, nes ministras dar uždelsia patvirtinti medžiotinų vilkų limitą. Taip neturi būti!“, – piktinosi R.Andriuškevičius.

Pasak girininko, kolegos latviai rokiškėnams atsiuntė filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuota ant kelio dešimt vilkiukų. O paprastai vilkų šeimynoje būna 5-6 jaunikliai.

Pernai Lietuvoje buvo leista sumedžioti 120 vilkų. Rokiškėnai medžiotojai nušovė net 12 vilkų.  Latvijoje per sezoną leidžiama sumedžioti beveik 300 vilkų. Mūsų žiniomis, Latvijoje liepos mėnesį jau sumedžiota keliolika vilkų.

LR Žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorė Rokiškio rajone Lina Meilutė-Datkūnienė paragino Rokiškio rajono savivaldybės administraciją, kad ši pasirūpintų, jog Rokiškio rajonui artėjantį medžioklės sezoną būtų skirta didesnė medžiojamų vilkų kvota.

Atviras klausimas – kada Lietuvoje bus paankstintas vilkų medžioklės sezonas?

Rekomenduojami video