Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Veterinarijos specialistai tikrina kiaulių ūkius: aplaidumas brangiai kainuoja

Sušvelninus karantino sąlygas, tikrinimus atnaujino ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šilutės skyriaus specialistai. Jie vėl tikrina kiaulių ūkius ir stebi, kaip riestasnukių augintojai laikosi biosaugos reikalavimų dėl afrikinio kiaulių maro (AKM).

Birželio 9 dieną grubių pažeidimų nustatyta viename Vainuto seniūnijos Gorainių kaimo ūkyje.

4 paršeliai kainuos kosminę sumą

Šilutės skyriaus specialistai iki gruodžio 1 d. turi patikrinti 125 kiaulių laikymo vietas visame rajone. Tarnybos viršininkas Vytautas Jasaitis sako, jog iki šiol patikrinta pusė – 66 kiaulių ūkiai.

Tikrintojus nustebino situacija Gorainių kaime. Čia gyvenantis ūkininkas 4 paršelius įsigijo nelegaliai – be ženklinimo. Paršeliai neturėjo 1 įsago ausyse ir veterinarinių dokumentų, kuriuose būtų nurodytas jų kilmės ūkis ir informacija apie sveikatą. Gorainiškis teigė, kad paršelius atsivežė iš Žygaičių seniūnijos Visbarų kaimo, o pardavėjo nežino.

„Tai kelia pavojų, kad į ūkį gali būti atsivežtas sergantis gyvūnas, kuris platins AKM ar kitas užkrečiamąsias ligas“, – sakė V. Jasaitis.

Pasak jo, toks neatsakingumas gorainiškiui brangiai kainuos: jis jau sumokėjo už kiekvieną paršelį po 100 eurų, papildomai mokėti teks ir už atliktus afrikinio kiaulių maro IFA ir PGR tyrimus: už kiekvieną kiaulę – po 48 eurus. Be to, šiam ūkiui įvesti apribojimai: draudžiama gyvulius išvežti iš laikymo vietos, ūkininkui nurodyta atlikti IFA ir PGR tyrimus savo lėšomis visoms laikomoms kiaulėms. Atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, bus priimtas sprendimas leisti auginti arba sunaikinti paršelius, taip pat taikoma nuobauda pagal ANK 343 str. Bauda gali siekti iki 300 eurų.

Reikalavimų laikytis būtina

V. Jasaitis dar kartą primena, kad tie, kas ketina įsigyti paršelius ar parduoti kiaules, privalo laikytis šių reikalavimų: paršeliai turi būti paženklinti į vieną ausį segamu įsagu su bandos numeriu; paršelius įsigyjantis asmuo prieš perkeliant gyvūnus turi gauti jų sveikatos būklę patvirtinantį veterinarijos pažymėjimą, kurį išduoda teritorinė VMVT; kiaules parduodantis ūkininkas turi užpildyti ir pirkėjui pateikti nustatytos formos pranešimą apie ūkinių gyvūnų bandą (GŽ-2 formą) ir Lietuvoje vežamų gyvūnų važtaraštį.

Šilutės rajonas yra AKM užkrėsta teritorija, ir norintieji laikyti kiaules turi gauti leidimą iš VMVT Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus.

Be to, visi kiaulių laikytojai kiekvieno metų ketvirčio pirmąjį mėnesį Ūkinių gyvūnų registre privalo nurodyti laikomų kiaulių skaičių. Visus veiksmus registre turi atlikti gyvūnų laikytojas (jeigu jam suteikta prieiga prie registro), ūkinių gyvūnų ženklinimo ir registravimo paslaugas teikiantis privatus vet. gydytojas arba VMVT teritorinių padalinių specialistai.

Šiais metais Lietuvoje AKM protrūkis buvo nustatytas komerciniame ūkyje, kuriame buvo laikoma daugiau kaip 6 500 kiaulių. Liga taip pat nustatyta 55 nugaišusiems ir net 77 sumedžiotiems šernams.

„Ūkininkai, norintys apsaugoti savo ūkius, turi griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų: keisti avalynę ir darbo drabužius, švariai plauti rankas prieš eidami į kiaulių laikymo patalpas, naudoti dezinfekcinius kilimėlius ir juos nuolat užpildyti AKM virusą veikiančiomis dezinfekcinėmis medžiagomis, kiaules šerti tik termiškai apdorotais pašarais“, – primena V. Jasaitis.

www.silutesnaujienos.lt

Rekomenduojami video