Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Veterinarijos specialistai primena – paukščių gripo viruso grėsmė išlieka

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) dar kartą atkreipia paukštininkystės ūkių ir pavienių paukščių augintojų dėmesį į paukščių gripo viruso grėsmę. Daugelyje Europos Sąjungos (ES) valstybių neslūgstant paukščių gripo viruso plitimui (H5N1 atmainai), ligos užkratas gali bet kada patekti ir į Lietuvą. Juolab, kad viena labiausiai nuo paukščių gripo nukentėjusių šalių yra kaimyninė Lenkija. Todėl labai svarbu nepamiršti veiksmingiausios šios viruso prevencijos ir kontrolės priemonės – biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimo paukščių laikymo vietose.

VMVT duomenimis, šiuo metu paukščių gripo protrūkių užregistruota jau 19-oje ES valstybių. Virusas intensyviai cirkuliuoja laukinėje faunoje, iš kurios gali lengvai patekti ir į paukščių ūkius, ką ir patvirtina Europoje nustatomi ligos protrūkiai.

Labiausiai per šiuos metus didelio patogeniškumo paukščių gripo virusas paveikė Lenkiją, Rumuniją, Vokietiją, Daniją, Bulgariją ir Italiją. Šių valstybių patirtis rodo, kad imliausi didelio patogeniškumo paukščių gripui (H5N1) yra kalakutai ir antys.

Lietuvos paukščių laikytojus VMVT ragina išlikti budriais ir atidžiai stebėti auginamus paukščius. Privaloma laikytis biologinio saugumo priemonių, paukščiai turi būti laikomi aptvertoje arba uždaroje vietoje, apsaugant juos nuo kontakto su laukiniais vandens paukščiais. Į paukštininkystės ūkius negali nekontroliuojami patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai, bešeimininkiai ir kiti gyvūnai.

Atviri vandens telkiniai taip pat kelia rizikų, nes šios vietos gali būti užkrėstos praskrendančių vandens paukščių. Siekiant išvengti viruso užkrato pernešimo, primenama nenaudoti vandens iš atviro telkinio naminiams paukščiams girdyti. Liga taip pat gali plisti per pašarą, todėl naminiams paukščiams skirtą pašarą reikia laikyti laukiniams paukščiams nepasiekiamoje vietoje. Taip pat būtina kuo dažniau skalbti darbo drabužius, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kitus įrankius, kurie naudojami atliekant paukščių priežiūros darbus, vengti tiesioginių kontaktų tarp dirbančiųjų paukštininkystės ūkių viduje ir išorėje. 

„Labai svarbu, kad naminių paukščių augintojai ir laikytojai suprastų grėsmę bei įgyvendintų visus reikalavimus, priešingu atveju, nustačius ligą bet kokio dydžio paukštyne, visi laikomi paukščiai ir visa gauta produkcija (paukštiena, jos produktai ir kiaušiniai) yra saugiai sunaikinama, o jeigu ūkis nėra registruotas arba paukščiai nėra deklaruoti – laikytojas rizikuoja negauti ir kompensacijos. VMVT tikslas yra padėti paukščių augintojams ir laikytojams apsisaugoti nuo šios pavojingos ir didelius nuostolius nešančios ligos ne tik jų ūkiui, bet ir aplinkiniams paukštynams bei visai Lietuvai, kadangi dėl paukščių gripo židinių iš užkrėsto regiono arba visos šalies sustoja prekyba ne tik ES viduje, tačiau ir su ne ES šalimis“, – sako VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis. 

Europos Komisijos nurodymu, patvirtinus užsikrėtimo atvejį ūkyje, aplink ligos židinį nustatomos 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos, kuriose taikomi įvairūs gyvūnų ir produkcijos judėjimo apribojimai. Todėl kiekvienas paukščių laikytojas yra tiesiogiai atsakingas už savo paukščių sveikatą ir tinkamą jų laikymą.

Pagrindiniai paukščių gripo simptomai

Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvų odoje ir gleivinėse. Paukščiai gaišta. Pastebėjus šių požymių naminių paukščių pulke ar netipinę paukščių elgseną, jiems ėmus gaišti ar aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį, VMVT ragina apie tai kuo skubiau pranešti artimiausio regioninio VMVT padalinio specialistams, nemokamu bendruoju VMVT telefonu 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui.

Rekomenduojami video