Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Verta žinoti: draudikai turi suteikti pakaitinę mašiną

Jei patekote į eismo įvykį dėl kito vairuotojo kaltės, ir jūsų automobilis yra sudaužytas, turite teisę prašyti pakaitinio automobilio arba kompensuoti transporto išlaidas tuo laikotarpiu, kai jūsų automobilis yra remontuojamas.

Tačiau nė vienas draudikas atskirai apie tokią galimybę neinformuoja. Tai paaiškėjo Lietuvos bankui atlikus pakaitinio automobilio skyrimo analizę.

Atsižvelgdami į analizės rezultatus, Lietuvos banko specialistai parengė vartotojams atmintinę dėl pakaitinio automobilio.

Kokius kriterijus reikia atitikti norint gauti pakaitinį automobilį?

Visais atvejais turi būti aiškus eismo įvykio kaltininkas. Jeigu eismo įvykis yra tiriamas policijos, draudimo įmonė, prieš priimdama sprendimą dėl pakaitinio automobilio suteikimo ar su tuo susijusių išlaidų atlyginimo, gali laukti, kol bus gauta pažyma iš policijos. Pakaitinį automobilį arba su tuo susijusių išlaidų atlyginimą galima gauti tuo atveju, jeigu per eismo įvykį apgadintas automobilis yra remontuojamas autoservise.

Tiek suteikdamos pakaitinius automobilius, tiek atlygindamos su tuo susijusias išlaidas, kai kurios draudimo įmonės gali paprašyti pakaitinio automobilio poreikį pagrindžiančių dokumentų ar paaiškinimų (pavyzdžiui, panaudos sutarties su darboviete, paaiškinimų dėl šeiminių poreikių ir pan.).

Draudimo įmonių reikalaujamų dokumentų sąrašas gali kisti priklausomai nuo konkrečios situacijos. Pakaitinio automobilio suteikimo ar nuomos laikotarpis – tai pagrįstas, objektyvus per eismo įvykį apgadinto automobilio remonto laikotarpis.

Kai automobilį remontuoti netikslinga, pavyzdžiui, jis sugadintas nepataisomai, dažniausiai pakaitinio automobilio nuomos/suteikimo laikotarpis nustatomas iki draudimo išmokos išmokėjimo datos.

Kaip elgtis, jei pakaitinis automobilis būtinas?

Jeigu patekote į eismo įvykį dėl kito vairuotojo kaltės, turite teisę gauti pakaitinį automobilį arba su tuo susijusių išlaidų atlyginimą. O kreipdamiesi į eismo įvykio kaltininko draudimo įmonę dėl žalos atlyginimo, klauskite draudiko ir dėl išlaidų, susijusių su pakaitiniu automobiliu, atlyginimo tvarkos.

Kokio automobilio galite tikėtis?

Dažniausiai pakaitinis automobilis turi atitikti tas pačias charakteristikas, kaip ir per eismo įvykį apgadintas automobilis. Specifinių transporto priemonių (pavyzdžiui, mikroautobuso, visureigio, prestižinės klasės automobilio) savininkų draudimo įmonės gali reikalauti pagrįsti būtinybę nuomotis analogišką transporto priemonę.

Dažniausiai draudimo įmonės pakaitinius automobilius suteikia per savo partnerius arba atlygina automobilio nuomos išlaidas. Kai kurios draudimo įmonės atlygina išlaidas, susijusias su alternatyviomis transporto paslaugomis (taksi, pavežėjimo paslaugomis, automobilių dalijimosi paslaugomis ir pan.).

Jeigu draudimo įmonė pakaitinius automobilius suteikia per savo partnerius, turėtų pakakti jai pateikti prašymą suteikti pakaitinį automobilį, apgadinto automobilio remontą patvirtinančius dokumentus. Gavusi šiuos dokumentus, draudimo įmonė per kelias dienas turėtų priimti sprendimą dėl pakaitinio automobilio suteikimo.

Tais atvejais, kai draudimo įmonės neturi partnerių, kurie suteiktų pakaitinį automobilį, o jis yra nuomojamas savarankiškai, draudimo įmonei reikia pateikti prašymą dėl tokių išlaidų atlyginimo, nuomos sutartį ir kainą pagrindžiančius dokumentus (pavyzdžiui, nuomos sutartį, sąskaitą faktūrą, pavedimo kopiją, mokėjimo kvitus ir kt.), automobilio remontą pagrindžiančius dokumentus (pavyzdžiui, sąskaitą faktūrą).

Savarankiškos automobilio nuomos atveju sprendimą dėl tokių nuostolių atlyginimo draudimo įmonė priims, kai būsite pateikęs jai minėtus dokumentus.

Taigi, iš anksto konkretaus atsakymo draudimo įmonė jums greičiausiai nepateiks. Vis dėlto ji turėtų jums nurodyti aiškias sąlygas ir reikalingus dokumentus, kuriais remdamasi minėtas išlaidas ji pripažintų pagrįstomis ir jas atlygintų. Pakaitinio automobilio nuomos kaina turi atitikti vidutinę rinkos paros nuomos kainą.

Ką daryti, jei draudikas nesuteikia pakaitinio automobilio?

Jeigu per eismo įvykį apgadintas jūsų automobilis buvo naudojamas siekiant patenkinti jūsų asmeninius, šeimos ar namų ūkio poreikius ir manote, kad draudimo įmonė nepagrįstai atsisakė suteikti jums pakaitinį automobilį ar atlyginti su tuo susijusias išlaidas (ar jas atlygino ne visas), turite teisę kreiptis į Lietuvos banką dėl ginčo nagrinėjimo.

Rekomenduojami video