Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Vandekos“ čiuptuvuose – ūkininkų, prekiautojų technika ir valstybės pinigai

Žemės ūkio bendrovė pirmiausia bandė pasinaudoti valstybės parama deklaravusi jai nepriklausiusius žemės ūkio paskirties plotus, po to vedžiojo už nosies žemės ūkio technikos pardavėjus, vengdama sumokėti už kombainą ir galiausiai neatsiskaitė už 2020 – ųjų pabaigoje iš ūkininkų supirktus grūdus. Tokie 2016 – aisiais Pasvalio rajone įsteigtos ŽŪB „Vendeka“ veiklos rezultatai.

Neatsiskaitė už grūdus 

Kai Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) tarybos posėdyje šių metų vasario 2 d. buvo perskaitytas Ignalinos rajono žemdirbių asociacijos kreipimasis  į ŽŪR dėl pagalbos kovojant su už supirktus grūdus neatsiskaitančia žemės ūkio bendrove „Vendeka“, galėjai pamanyti, jog tai privatus dviejų pusių reikalas.

Gal „Vendeka“ vėluoja atsiskaityti dėl planetoje siaučiančios pandemijos? Tačiau kuo labiau gilinomės į „Vendekos“ veiklos aplinkybes, tuo vaizdas labiau ryškėjo – tikėtina, kad ūkininkai pateko į gudriai paspęstus spąstus. Pasekmės tikrai skaudžios.

Už 2020 m. spalio - gruodžio mėn. supirktus grūdus ŽŪB „Vendeka“ liko skolinga Švenčionių r., Vilkaviškio r., Molėtų r., bei Kazlų Rūdos r. ūkininkams: Antanui Trapikui - 2627,39 EUR, Laurai Vėželienei - 3828,73 Eur, Mantui Marcinkevičiui - 4628,73 Eur, Juozui Augustaičiui - 6487,78 Eur, Vygandui Augustaičiui 5198,40 Eur, Linui Savickui 17582 Eur, ŽŪB „Žaugėda“ - 39000 Eur, Raimundui Valuckui - 41668 Eur ir Jonui Matiukui - 9342,41 Eur.

Labai tikėtina, kad nukentėjusiųjų yra ir daugiau, nes socialiniuose tinkluose net mirga pikti į bendrovės pinkles patekusių ūkininkų perspėjimai neturėti ryšių su šia bendrove.

Ragina pateikti grupinį ieškinį

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos vadovas Saulius Daniulis ŽŪR tarybos posėdyje stebėjosi kolegų ūkininkų patiklumu: „Turime būti atidesni, nes sukčių yra labai daug. Dabar išeitis – visiems nukentėjusiems kuo greičiau kreiptis į rajonų teismus ir reikalauti, kad supirkėjų turtas būtų areštuotas, jeigu jo dar liko“.

Tačiau ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis ragino neskubėti kaltinti nukentėjusiųjų, esą jie patys kalti susigundę parduoti grūdus siūlantiems rinkoje bene didžiausias supirkimo kainas.

„Ūkininkai nukentėjo ir mūsų pareiga jiems pagelbėti. Nukentėjo daug ūkininkų – ne tik tie, kurie į mus kreipėsi. Raginsime juos veikti kartu, teismui pateikti grupinį ieškinį. Mūsų teisininkai padės tai padaryti, tačiau ieškinį turi pateikti konkretūs nukentėjusieji ūkininkai“, – sakė S. Dimaitis.

Be kita ko, apie šią situaciją ŽŪR informavo VMI, kuri turi puikias galimybes tikrinti įtariamus fizinius ar juridinius asmenis.

„Be to, apie šį atvejį mes informuosime savo narius ir ne tik juos – žemdirbiai turi saugotis tokių supirkėjų“, – sakė S.Dimaitis. 

Vilionių taktika

Aplinkybės tikrai yra ne tokios paprastos ir aiškios, kaip gali atrodyti neįsigilinus. Pakalbinome iš paminėtų ūkininkų bene labiausiai nukentėjusį Kazlų Rūdos r. ūkininkaujantį Raimundą Valucką.

„Praėjusių metų spalį gavau žinutę telefonu apie pasiūlymą nupirkti grūdus. Jie skubino,  pasirašyti sutartį, tačiau aš neskubėjau. Pavyzdžiui, nesutikau pasirašyti pirmą sutarties variantą, man netiko nurodytos sąlygos. Atsiuntė pataisytą. Man vėl netiko. Pataisė dar kartą, tik tada pasirašiau“, – prisiminė R.Valuckas.

Po to į ūkį atvyko „Vendekos“ mašinos vežti grūdų. Tačiau ir tada ūkininkas neskubėjo - pasakė, kad neduos grūdų, kol nebus sumokėtas žadėtas avansas.

„Jau kitą dieną pervedė per 10 tūkst. EUR. Po to dar pervedė apie 900 EUR. Tada pradėjom vežti – iš viso jiems pardaviau 330 t. Liko skolingi per 41 tūkst. EUR. Sąskaitos išrašytos. Kai atėjo laikas atsiskaityti – pervedė dar 900 EUR, matyt, kad nusiraminčiau. Po Naujųjų metų bendrovės atstovai jau neatsiliepė telefonais. Tada internete pamatėme, kad jų ieško ir daugiau ūkininkų“, – pasakoja R.Valuckas.

Ūkininkas apie galimą sukčiavimo atvejį informavo Marijampolės rajono prokuratūrą. Jo žiniomis, informacija perduota Panevėžio prokurorams, tačiau praėjo jau mėnuo, o ūkininkas nesulaukė jokios žinios.

„Mes, ūkininkai, surinkome labai daug informacijos apie „Vendekos“ veiklą, atlikome darbą už tyrėjus, tačiau kol kas reikalas nepajudėjo iš vietos“, – stebisi R.Valuckas.

Bendrovės ieško ne tik ūkininkai

Ignalinos rajone ūkininkaujanti Živilė Trapikienė papildė R. Valucką: „Blogi ūkininkų atsiliepimai apie „Vendeką“ internete pasipylė tik nuo praėjusių metų pabaigos, kai grūdus jiems jau buvome pristatę. Dėl susidariusios padėties kreipėmės daug kur, tačiau kol kas nėra jokių žinių apie nuo mūsų besislapstančius „Vendekos“ vadovus“.

Pasak Ignalinos rajono žemdirbių asociacijos vadovo Alberto Sekono, „pelėsiniais“ vadinami veikėjai iš Pasvalio dar prieš 15 metų bandė užvaldyti Ignalinos r. Kaniūkų ŽŪR.

„Tada žemdirbiams labai pagelbėjo ŽŪR, pavyko apsiginti, tačiau štai dabar pasvaliečiai į Ignalinos rajoną sugrįžo jau kitaip“, – sakė A. Sekonas.

Nesąžiningus juridinio asmens veiksmus ir neigiamą ŽŪB „Vendeka“ charakteristiką gali patvirtinti šie viešai prieinami faktai: „Creditinfo“ registruota skolų suma 2760 EUR, skola „Sodrai“ – 1549,42 EUR. Žinoma, tai – tik mažoji skolų dalis. Valstybinė darbo inspekcija paskelbė ieškanti Nerijaus Milerio - ŽŪB „Vendeka“ įtraukta į skiltį „ieškomi darbdaviai“. Be to, socialiniuose tinkluose sukurta nuo šio juridinio asmens nukentėjusių asmenų grupė.

Skandalingas kombaino pirkimas

Apie ŽŪB „Vendeka“ bei su ja susijusių asmenų veiklą plačiau sužinojome 2020 m. kovo 18 d., kai Panevėžio apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus sprendimu civilinėje byloje Nr. e2-272-252/2020 ŽŪB „Vendeka“ buvo pripažinta kalta dėl nesąžiningai sudarytų sandorių. Teismas išnagrinėjo ieškovės UAB „Dojus agro“ ieškinį atsakovams Nerijui Mileriui, UAB „Metalica“, ŽŪB „Vendeka“ bei UAB „DRS Statyba“ dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais. Kaip teigiama ieškinyje, susijusių asmenų valdomos bendrovės viena kitai perdavinėjo iš „Dojus agro“ įsigytą (už kurį nebuvo atsiskaityta) javų kombainą John DEERE, kurio pradinė vertė siekė 342067 EUR. Pirkėjas N.Mileris sumokėjo tik pirmą įmoką – 59367 EUR.

Artėjant atidėtos antros įmokos terminui, kombainas jau buvo perregistruotas UAB „Metalica“ vardu. Po 45 dienų jis buvo nuosavybės teise  perregistruotas  ŽŪB „Vendeka“ vardu, o dar po dešimties dienų kombainas perregistruotas į UAB „DRS Statyba“ nuosavybę, beje, jau nuvertėjęs iki 302500 EUR. Be kita ko, „Vendeka“ dar ir atjungė sistemą, kuri rodė informaciją apie kombaino buvimo vietą, jo būklę ir naudojimą.

Panevėžio apygardos teismas „Dojus agro“  ieškinį patenkino, taigi pirkimo pardavimo sutartys buvo pripažintos negaliojančiomis, taikant restituciją kombainas turėjo būti grąžintas N.Mileriui, o šis turėjo „Dojus agro“ sumokėti likusią sumą. Kur gauti pinigų? Galimai tada ir kilo idėja surinkti grūdus iš ūkininkų. Panevėžio apylinkės teismas turėtų išsiaiškinti šias ir kitas aplinkybes – ŽŪB „Žaugėda“ jau pateikė ieškinį.

Klausimas – ar „Vendeka“ vadovui teks atsakyti tik pagal Civilinį proceso kodeksą ar griežčiau? ŽŪR teisininkų nuomone, „Vendeka“ veiksmai galimai atitinka sukčiavimo sąvoką, todėl galima būtų taikyti baudžiamąją atsakomybę – pagal LR Baudžiamojo kodekso 182 str. 1 d.

Aerodrome „pasėjo“ rapsus ir miežius

Pirmą kartą ŽŪB „Vendeka“ prastai nuskambėjo 2017–aisiais, kai deklaravo, jog Šilutės r. Armalėnų aerodrome pasėjo rapsus ir miežius, taigi tikėjosi gauti tiesioginių išmokų. Beje, Šilutės seniūnija buvo nustačiusi dar kelis atvejus, kai „Vendeka“ deklaravo arba bandė deklaruoti jai nepriklausančius plotus. Iš viso tą sezoną tik Šilutės r. „Vendeka“ bandė deklaruoti apie 50 ha žemės.

Į šį sąrašą pateko ir paminėtas aerodromas, kuriame oreiviams bendrovė dokumentuose buvo palikusi tik pakilimo taką. Įdomu, kad „Vendeka“ deklaruodavo pasėlius palaukusi, kol baigsis deklaravimo terminas.

Matyt kažkas juos informuodavo apie nedeklaruotus plotus. Taip sumažėdavo tikimybė, kad atsiras tikrieji žemės savininkai. Tuometis „Vendekos“ vadovas P. Skaisgirys žiniasklaidai tikino apie deklaruojant pasėlius esą įsivėlusią klaidą ir žadėjo ją ištaisyti.   

Ne tik ūkininkams, bet ir mums nepavyko susisiekti su dabartiniais „Vendeka“ vadovais – paskelbtu telefonu atsiliepia automatinis atsakiklis. Neverta stebėtis, juk N.Milerio ir kitų bendrovės atstovų ieško ir kol kas neranda ne tik žurnalistai ir ūkininkai – jų ieško ir valstybės tarnybos. Kol kas neranda, tačiau suras. Nebent ieškomi asmenys bandytų pasprukti į trečiąsias šalis, pavyzdžiui, į Rusiją.

FAKTAI:

ŽŪB „Vendeka“ 2016 m. gegužės 13 d. įvykusiame steigiamajame bendrovės narių susirinkime įsteigė du asmenys: Pranas Skaisgirys iš Pajiešmenių k., Pasvalio r., ir Aurelijus Skaisgirys iš Kauno. Abu jie įnešė po 50 EUR dydžio pajinį įnašą.

Dabartinis „Vendekos“ direktorius Nerijus Mileris vadovu tapo 2019 m. lapkričio 12 d. įvykusiame bendrovės narių visuotiniame susirinkime, kuriame dalyvavo 100 proc. narių, tai yra du asmenys: susirinkimo pirmininkas – Kaune gyvenantis Audrius Valkauskas ir susirinkimo sekretorius Leonidas Sergejenko. Prieš tai „Vendekai“ mėnesį vadovavo kaunietis Artūras Galvydis, o  dar anksčiau kelis mėnesius „Vendekai“ vadovavo Skirmantas Skrebė. Pastarąjį skiriant vadovu visuotiniame narių surinkime dalyvavo pats save vadovu paskyręs S. Skrebė ir Faustas Skrebė.

Rekomenduojami video