Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata
Atskirk pelus nuo grūdų
Konkursai
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Ūkininkų žinios
„Valtros“ technika ir auginantiems mišką
Valstietis.lt 2016-10-12 07:00

Vienintelė Suomijos kompani­jos „Valtra“ technika Lietuvoje pre­kiaujanti UAB „Rovaltra“ neseniai pasibaigusioje parodoje „Sprendi­mų ratas 2016“ savo veiklą vaini­kavo dar viena pergale. Parodos medaliu įvertintas Lietuvos ūkinin­kų gerais žodžiais minimas trakto­rius „Valtra N154 E Versu“ ir medie­nos ištraukimo priekaba „Kronos 140 4WD“ bei hidraulinis manipu­liatorius „Kronos 6020 L“.

 Taupo degalus

Prieš metus „Valstiečių laikraštis“ rašė apie daugelyje ES šalių kilusį ažiotažą, kai rinkoje pasirodė nau­jieji „Valtra N4“ serijos traktoriai. Kai kurių ES šalių ūkininkai šios serijos traktorių galėjo įsigyti tik šių metų vasarą, o štai lietuviai jų galė­jo nusipirkti jau šių metų pradžioje. Ypatingo dėmesio sulaukė mode­lis „Valtra N154 E“. Kodėl būtent jis? Viena iš priežasčių – šio mode­lio savininkai gali sutaupyti degalų, dirbti ekonomiškiau. „Valtra N154 E“ įdiegta EcoPower sistema.

„Sistemos esmė tokia – variklio sukimo momentas padidėja, o di­džiausios apsukos ir vidutinis stū­moklio greitis sumažinamas iki 20 proc. Sumažėja variklio keliamas triukšmas ir vibracija, todėl sutau­poma net iki 10 proc. degalų! Visi žinome, kad dėl mažesnių apsukų ir stūmoklio greičio mažiau dėvisi variklis, o tai padeda pailginti trak­toriaus eksploatacijos laiką“, – sakė UAB „Rovaltra“ generalinis direk­torius Romualdas Trainaitis.

 Apkrovimo rezervai

Baltijos šalyse „Valtra“ traktoriu­mi ūkininkai per metus vidutiniškai dirba tik po 1 000 valandų, nors jo rezervas yra gerokai didesnis. Štai kompanijos „Valtra“ bandomieji traktoriai itin sunkiomis sąlygomis dirbo net 30 tūkst. valandų ir ne bet kur, o už poliarinio rato Suomijoje bei karščio kamuojamoje Portugalijo­je. Taip buvo ieškoma šio traktoriaus silpnųjų vietų. Jeigu jų buvo randama, konstruktoriai dar padirbėdavo. Taigi dabar į rinką patiektas itin kokybiš­kas traktorius, lyderis, vertinant pa­gal kokybės ir kainos santykį. Beje, kaip tik atsižvelgdami į tai Lietuvoje „Valtros“ traktorius renkasi miškinin­kai ir miško turintys ūkininkai. VĮ Ukmergės miškų urėdija per pasta­ruosius metus padarė didelę pažan­gą ne tik rengdama medžiokles, bet ir atlikdama darbus miške. Anksčiau ji įstengdavo pati iškirsti tik 1 proc. metinės biržės. Reikalai iš esmės pa­sikeitė, kai urėdija įsigijo naują miš­kakirtę. Tada patys iškirto 31 proc. metinės kirtimo biržės, arba apie 42 tūkst. kietmetrių medienos. O ją juk reikia iš miško išvežti. Todėl ši urė­dija, beje, kaip ir kitos urėdijos, pagal viešuosius pirkimus pasirinko būtent „Valtros“ traktorius.

 Miške darbai sudėtingi

Ukmergės miškų urėdijos urė­dą Vigantą Kraujelį sutikome ge­ros nuotaikos, nes rankose jis dar šildė parodos „Sprendimų ratas 2016“ medalį už profesionalio­sios medžioklės tradicijų puose­lėjimą. Tačiau šį kartą kalbėjomės ne apie medžioklę. Pasiteiravome, kodėl įmonė pasirinko „Valtros“ traktorių. „Pirmiausia rėmėmės Viešųjų pirkimų įstatymu, kuris ir reglamentuoja, kaip turime pirkti techniką. Atsižvelgdamos į mūsų pageidavimus, kelios kompanijos mums pateikė pasiūlymus. „Val­tros“ traktoriai buvo pigiausi, ta­čiau juos pasirinkome ne tik dėl kainos, bet ir dėl kainos bei koky­bės santykio“, – sakė V.Kraujelis.

Žinoma, miškininkų darbo sąly­gos Suomijoje ir Ukmergės miškų urėdijoje labai skiriasi. Todėl jeigu šie traktoriai puikiai dirba atšiau­rioje Suomijoje, tai palyginti švel­naus klimato šalyje jie gali tarnauti labai ilgai. „Miške darbai sudėtingi, daug sudėtingesni nei dirbant že­mės ūkio darbus. Čia daugiau pa­vojų. Todėl technikos patvarumas yra labai svarbus veiksnys“, – pri­minė V.Kraujelis.

Vienas „Valtra“ traktorius urėdijoje dirba jau 5 metus, o kitas darbuojasi trečiuosius ir urėdas tikisi, kad „Val­tros“ traktoriai tarnaus ne trumpiau nei 10 metų. Ukmergės miškų urė­dijoje šie traktoriai per metus dirba apie 2 000 motovalandų, o štai kai kuriose kitose urėdijose puikiai at­laiko ir 3–4 tūkst. motovalandų ap­krovas. „Šis traktorius yra patvarus, papildomai sutvirtinta apačia. Iki šiol mes turėjome techniką tik iš Rytų, todėl jos kokybės neverta net lyginti su vakarietiška“, – svarstė V.Kraujelis.

 Įspūdingi duomenys

Planuojantieji įsigyti „Valtra N154 E Versu“ vertina ne tik šio modelio galimybę sutaupyti degalų, bet ir dėl pakopinės, pusiau dinaminės „Valtra“ 5PS (Power shift), turinčios 30 pava­rų pirmyn ir tiek pat – atgal, trans­misijos, kurioje įdiegta tiksli kom­piuterizuota automatinė diapazonų ir dinaminio reduktoriaus laipsnių automatinio greičių sinchronizavi­mo ir perjungimo sistema. Ji leidžia važiavimo greitį didinti arba mažin­ti labai tolygiai. Maksimalus trakto­riaus greitis siekia 50 km/val. „Šio­je transmisijoje įdiegtas automatinio buksavimo valdymo reguliatorius ASR (Automatic Slip Regulator), ku­ris, pasiekus vairuotojo iš anksto nu­statytą ratų buksavimo ribą, sumaži­na traktoriaus variklio galingumą ir važiavimo greitį, kol normalizuoja­si buksavimas“, – apie svarbią savybę būsimiems traktoriaus savininkams pasakojo R.Trainaitis.

Tiems, kurie dirba miškuose ir kalvotose vietovėse, labai svarbus kitas šio modelio privalumas, padidinantis darbų saugumą. „Daugiadiskiai stab­džiai yra su stiprintuvu – kaip įpras­ta, stabdomi visi keturi ratai, tačiau papildomai įdiegta traktoriaus savis­tabdos, o šiuo atveju ir prie jo prika­bintos priekabos, turinčios stabdžius, laikymosi įkalnėje funkcija (Hill hold sistema)“, – aiškino R.Trainaitis.

 Medalis už komplektą

Parodos „Sprendimų ratas 2016“ medaliu apdovanotas ne tik traktorius „Valtra N154 E Versu“, bet visas kom­plektas, t. y. kartu su miško priekaba „Kronos 140 4WD“ ir hidrauliniu manipuliatoriumi „Kronos 6020 L“. „Priekaba turi tvirtą rėmą, todėl gali vežti itin sunkų krovinį – maksima­li keliamoji galia siekia 14 000 kg. Plačios padangos, galinga hidraulinė vilktis, hidrauliškai varomi ratai 4WD užtikrina gerą veikimą net sudėtingo­mis darbo sąlygomis. Priekabos svoris – 4 500 kg, bendras priekabos plotis – 2,5 m, o aukštis – 2,83 m. Prieka­bos prikabinimo mechanizmo posū­kio kampas – 45 laipsniai. Maksima­lus greitis iki galo pakrovus gali siekti apie 30 km/val.“, – sakė R.Trainaitis.

4WD modelio galia perduodama ratams naudojant hidraulinį veleną, sumontuotą tarp ratų. Hidraulinis velenas gauna spaudimą iš trakto­riaus hidraulinės sistemos arba išo­rinės hidraulinės pompos. Ši papil­doma trauka naudojama sunkiomis darbo sąlygomis. Vairuotojas pats gali perjungti hidraulinį veleną iš kabinos, o išvažiavęs į kelią tiesiog išjungti ir traukti priekabą pasitelk­damas traktoriaus jėgą.

Šios priekabos gali būti komplek­tuojamos ir be manipuliatoriaus, ta­čiau joje numatyta manipuliato­riaus pastatymo vieta. Mūsų atveju tai būtų hidraulinis manipuliatorius „Kronos 6020 L“, pritaikytas mon­tuoti ant didelių traktorių ir miško priekabų. „Tvirtos konstrukcijos sijos ir aukštos kokybės hidrauliniai kom­ponentai užtikrina ilgaamžį darbą. Hidraulinės linijos apsaugotos nuo išorinių pažeidimų, pritaikytos įvai­raus tipo griebtuvams ir pjovimo gal­vutėms“, – sakė R.Trainaitis.

Maksimalus strėlės ilgis – iki 8,3 m, o maksimali keliamoji galia, esant 4 m strėlės siekiui, – net 1 080 kg, strėlės pasukimo horizontalioje plokštumoje kampas – 360 laipsnių.

 Įvertino nuovargį

Būtina paminėti dar vieną svarbų niuansą. Darbas miške greitai nuvar­gina, o nuvargusio žmogaus darbas ne tik mažiau našus, bet ir, svarbiau­sia, nesaugus. Atlikę daugybę tyrimų, suomių specialistai padarė išvadą, kad „Valtra N154 E Versu“ su „Kronos 140 4WD“ ir hidrauliniu manipu­liatoriumi „Kronos 6020 L“ darbas miške ir raižytose vietovėse yra ne tik efektyvus, ekonomiškas, bet ir sau­gus. Tai tapo įmanoma įdiegus naujas traktoriaus modelio automatines sis­temas. „Jos reaguoja greičiau ir tiksliau tiek ryte, kai dirbantieji dar nenuvar­gę, tiek vakare, kai žmogus pradeda jausti nuovargį. Tyrimai parodė, kad minėtos sistemos mažina žmogaus nuovargį, leidžia jam daugiau dėme­sio skirti darbo kokybei, parinkti tin­kamus automatinio valdymo parame­trus“, – sakė R.Trainaitis.

Mes tik apibūdinome parodos medaliu įvertintą technikos komplek­tą, o išsamią informaciją jums pateiks UAB „Rovaltra“ specialistai.

 

Rekomenduojami video