Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vaizdo registratoriai – ir ginklas, ir atsakomybė

Kartu su alkotesteriais vaizdo registratoriai jau ne vienerius metus yra populiari Kalėdų dovana. Nuo 20 iki 150 eurų kainuojantys vaizdo registratoriai visą laiką įrašo tai, kas vyksta prieš automobilį. Tokie įrašai gali pasitarnauti aiškinantis eismo įvykio aplinkybes, kai situacija yra ginčytina. Tačiau perkant registratorių reikia žinoti apie teisinę atsakomybę, kurią prisiima jo naudotojas.

Negalima viešinti

Tai tapo ypač aktualu po to, kai 2018 m. gegužę Europos Sąjungoje įsigaliojo Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) su jautresne reakcija į galimą asmens duomenų fiksavimą ir naudojimą.

Teisės ekspertai perspėja, kad vaizdo registratoriais užfiksuotų duomenų jokiu būdu negalima viešinti, platinti socialiniuose tinkluose, taip bandant pamokyti ar įrodyti savo tiesą. Šie duomenys turi būti prieinami tik transporto priemonės savininkui, policijai bei draudikams.

Ne mažiau svarbu žinoti, kad asmens duomenimis laikomas ne tik žmogaus atvaizdas, vardas, kontaktinė informacija, bet ir unikalūs automobilio numeriai. Be to, BDAR direktyvoje numatoma, jog asmuo turi žinoti, kas ir kokią informaciją apie jį renka, kokiais tikslais, kaip tvarko, taip pat gali paprašyti ją pašalinti, ištrinti.

Tačiau net pasikeitus tvarkai, nereikėtų pasiduoti spaudimui ištrinti vaizdo registratoriumi užfiksuotus vaizdus.

„Jeigu kokiomis nors aplinkybėmis imama manipuliuoti BDAR ir reikalaujama tučtuojau vaizdo įrašą ištrinti, nepasiduokite, nes galbūt tai vienintelis tikras jūsų nekaltumo įrodymas. Paaiškinkite, kad vaizdo medžiaga bus naudojama taip, kaip numatyta įstatymuose ir tik kaip įrodymas tiriant įvykio aplinkybes. Savo ruožtu pasistenkite kuo greičiau ją perduoti policijai bei draudikams“, – sako draudimo bendrovės BTA Užsienio draudimo žalų reguliavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Giedrius Deveikis.

Nepažeisti pačiam

Policijos atstovai teigia gauną daug vaizdo įrašų, kuriuose vairuotojai pateikia jų manymu padarytus Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus, tačiau, norint imtis atitinkamų veiksmų, ne retu atveju trūksta tam tikrų aplinkybių nurodymų.

Būtina atminti ir tai, kad, norint užfiksuoti kito vairuotojo pažeidimą, pačiam taip pat nereikėtų jo vytis, sekti, provokuoti ar pan., nes baudą gali gauti ir tas, kuris nuoširdžiai stengėsi užfiksuoti KET pažeidimą.

Be to, policijai pateikiamas vaizdas negali būti montuotas, taisytas arba iškirpti tik atskiri vaizdo segmentai. Jeigu norima pranešti apie pažeidimą, turi būti užfiksuotos visos aplinkybės. Pavyzdžiui, jei vairuotojas lenkė per ištisinę liniją, šis pažeidimas turi būti užfiksuotas nuo pradžios iki galo.

Padėjo sprendimui

Teismų praktikoje vaizdo registratoriumi fiksuoti KET pažeidimai vis dažnesni. Štai, šių metų balandį Kauno apygardos teismas nagrinėjo M.E. apeliacinį skundą dėl jam skirtos 450 eurų dydžio baudos ir teisės vairuoti atėmimo 12 mėnesių už tai, kad jis 2018 m. birželį, vairuodamas „Volkswagen Jetta“, nesilaikė visų būtinų atsargumo priemonių, kad nekiltų pavojus kitų eismo dalyvių saugumui, automobiliu atliko pavojingus manevrus, vairavo chuliganiškai.

Pareiškėjas nurodo, kad jo veika buvo kvalifikuota pernelyg griežtai, nes chuliganiškos paskatos buvo preziumuotos, o jo veiksmai, kad ir smerktini eismo saugumo požiūriu, negalėjo sukelti jokio ypatingo pavojaus.

Pareiškėjas nurodo, kad niekam nekilo jokios realios grėsmės, nes iš vaizdo registratoriaus įrašo, kuriuo kaip įrodymu rėmėsi pirmosios instancijos teismas, matyti, kad daugiau jokių kitų automobilių, kuriems sustojimas galėjo pakenkti, nebuvo. M.E. nurodo, kad iš vaizdo registratoriaus matyti, kad ir už jo važiavusiame automobilyje keleivių nebuvo.

Tačiau apygardos teismas skundo netenkino. Nutartyje rašoma, kad iš byloje esančio vaizdo įrašo, užfiksuoto vaizdo registratoriumi, kuris įrengtas vairuotojo, važiavusio už M.E., automobilyje, matyti, kad iš pradžių M.E. važiavo lygiagrečiai minėto automobilio, tačiau vėliau ėmė didinti greitį, tarsi lenktyniaudamas, staiga kirto ištisinę liniją, pasuko į eismo juostą, kurioje važiavo automobilis su vaizdo registratoriumi, staiga sustojo kirsdamas dvi tos pačios krypties eismo juostas, taip sudarydamas kliūtį minėtam automobiliui.

Teismas, iš esmės remdamasis vaizdo registratoriaus medžiaga, nusprendė, kad pažeidėjas padarė pavojingą KET pažeidimą, galintį sukelti pavojų ne tik transporto eismo saugumui, bet ir žmonių gyvybei bei sveikatai ir atmetė M.E. apeliacinį skundą.

Kaip išsirinkti?

Nusprendusiems įsigyti vaizdo registratorių ir žinantiems teisines jo naudojimo pasekmes, specialistai pataria, į ką reikėtų atkreipti dėmesį jį perkant.

Vaizdo registratorius pirmiausia turėtų užtikrinti maksimaliai gerą vaizdo įrašymo kokybę. Kuo aukštesnė vaizdo įrašymo kokybė, tuo daugiau detalių bus galima pamatyti įrašuose. Užfiksuoti įrašai turėtų be problemų leisti pamatyti transporto priemonės registracijos numerius ar vairuotojo veido bruožus.

Kiekvienas vaizdo registratorių gamintojas pateikia išsamius savo įrenginių parametrus, tačiau portalo „Varle.lt“ specialistai renkantis šį įrenginį rekomenduoja taip pat susirasti ir pasižiūrėti internete filmukus, kuriuos įrašė tas konkretus modelis. Tiesa, įrašų kokybė internete paprastai būna suglaudinta, tačiau ji leis sudaryti preliminarų siūlomos kokybės vaizdą.

Kuo didesnė filmavimo raiška, tuo geresnės kokybės bus įrašytas vaizdas. Taip pat didesnė raiška reiškia didesnį atmintyje įrašomų failų dydį, kuris reikalauja didesnės vidinės atminties.

Specialistai rekomenduoja rinktis Full HD (1080p) raiškos vaizdo registratorių. Paprastesni, pigesni ir ne tokį didelį detalumą užtikrina HD (720p) raiškos modeliai. Labai svarbus yra vaizdo sklandumo parametras, kuris išreiškiamas kadrų per sekundę sparta. Rekomenduojama rinktis vaizdo registratorių, kuris pasižymi mažiausiai 30 kadrų per sekundę filmavimu. Geriausių vaizdo registratorių kameros gali filmuoti net 60 kadrų per sekundę sparta. Tokie vaizdo įrašai vėliau gali būti atkuriami sulėtintu tempu su išlaikytu sklandumu. Tai turi įtakos ne tik geresnei vaizdo įrašų atkūrimo kokybei, bet ir padidina numerių įskaitomumo galimybę.

Labai svarbi yra medžiaga, iš kurios pagamintas vaizdo registratoriaus objektyvas. Paprastai jie būna dviejų tipų: pagaminti iš plastiko arba stikliniai. Stikliniai objektyvai pasižymi žymiai geresne kokybe ir patvarumu. Brangesni modeliai taip pat ant stiklo gali turėti filtrą, kuris sumažina saulės atspindžių intensyvumą.

Reikėtų atkreipti dėmesį į vaizdo registratoriaus objektyvo diafragmą. Ją žymi parametras f/x.y. Kuo mažesnė skaičių reikšmė, tuo geresnė objektyvo kokybė. Kokybiškų kamerų diafragmos turi f/1.8 arba net f/1.6 diafragmas. Bendrai, kuo mažesnė diafragmos reikšmė, tuo didesnis šviesos kiekis patenka ant matricos. Tai itin svarbu filmuojant prasto apšvietimo sąlygomis arba naktį.

Jeigu ketinate vaizdo registratorių naudoti kaip automobilio stebėjimo įrenginį naktį, specialistai rekomenduoja rinktis modelį, kuris yra aprūpintas LED arba IR diodais.

Papildomos funkcijos

Automatinė įrašomo failo apsauga nuo atsitiktinio ištrynimo ar perrašymo gali būti įjungta atitinkamo, specialaus mygtuko dėka.

Kuo platesnis objektyvo matymo kampas, tuo platesnį kadrą yra pajėgi apimti kamera. Svarbu įrašyti viską, kas vyksta priešai automobilio priekinį stiklą. Tai svarbu, nes, pavyzdžiui, 170 laipsnių matymo kampu pasižyminti kamera gali užfiksuoti akimirką, kai iš šono privažiuoja kita transporto priemonė arba perėjoje atsiranda pėsčiasis, o kamera su 120 laipsnių matymo kampu su tokiomis situacijomis jau gali nesusitvarkyti. Tačiau platesnio kampo kameroje vaizdas kraštuose gali būti labiau deformuotas. Paprastai labiausiai rekomenduojami yra vaizdo registratorių modeliai, turintys 140–170 laipsnių matymo kampą.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į kelias įdomias papildomas vaizdo registratorių funkcijas. Automobilio kamera su atbulinės eigos jutikliu: tokio tipo vaizdo registratorių sudaro dvi kameros. Pirmoji yra tvirtinama prie priekinio automobilio stiklo, antroji – prie galinio ir įrašo viską, kas vyksta gale, o esant poreikiui gali pasitarnauti kaip atbulinės eigos kamera. Tai labai praktiškas sprendimas.

Tam, kam nepatinka laidų raizgalynės mašinoje, idealus sprendimas bus vaizdo registratorius su Wi-Fi funkcija. Paprastai tokie modeliai gali tiesiogiai persiųsti vaizdą į jūsų mobilųjį įrenginį – išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį. Tokie vaizdo registratoriai pasižymi ne tik paprastu naudojimu, bet ir puikiu duomenų perdavimo greičiu.

 

Adomas Grinius

VL žurnalistas

Rekomenduojami video