Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Užkrečiamųjų ligų protrūkiams išvengti – tinkama biosauga

Bene geriausias būdas kovoti su ūkinių gyvūnų užkrečiamosiomis ligomis – nuosekli prevencija. Tam galima gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Parama investicijoms į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti galimų gaivalinių nelaimių, nepalankių klimato reiškinių ir katastrofinių įvykių padarinius“ veiklos sritį ,,Parama investicijoms į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti pavojingų ligų grėsmes ir su jomis susijusias pasekmes“. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) paraiškų dėl paramos ūkių biologinei saugai laukia iki liepos 7 d.

Modernaus paukštyno dėmesys – biosaugai

Šiam paraiškų teikimo etapui skirta 1 590 389  Eur paramos lėšų. O į paramą gali pretenduoti

žemės ūkio veikla užsiimantys ūkinių gyvūnų laikytojai:fiziniai asmenys, ne jaunesni nei 18 metų amžiaus ir savo vardu įregistravę ūkininko ūkį bei žemės ūkio valdą, ir juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę valdą.

Kai plinta afrikinis kiaulių maras, paukščių gripas, ūkinių gyvūnų augintojų dėmesio centre – šių, taip pat ir kitų užkrečiamųjų ligų prevencija, kuri padeda išvengti ligų protrūkio, kartu ir finansinių nuostolių. Ūkių biologinei saugai skiriama KPP parama – puiki galimybė tokiai veiklai pagerinti ir sustiprinti.  

Tuo įsitikino Panevėžio rajone įsikūręs modernus paukštininkystės ūkis „Šilų ūkis“, kur užtikrinama gyvūnų gerovė ir daug dėmesio skiriama užkrečiamųjų ligų prevencijai ir biosaugai. Ši bendrovė yra pasinaudojusi KPP parama, skirta ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų ir su jomis susijusių pasekmių prevencijai.

„Šilų ūkis“ – naujausias paukštynas Lietuvoje, įkurtas 2018 m. Paukštininkystės kompleksą sudaro 10 fermų, kur auginami mėsiniai viščiukai broileriai, pajėgumas – 340 tūkstančių vienadienių viščiukų. „Fermose įdiegtos pačios naujausios ir pažangiausios paukščių auginimo technologijos: lesinimo, girdymo, vėdinimo ir kt. Tai užtikrina paukščių gerovę ir kokybiškos produkcijos gamybą“, – teigė „Šilų ūkio“ direktorė Reda Siaurusaitienė, pridūrusi, kad ūkyje ypač koncentruojamasi į biologinę saugą.

Modernaus paukštininkystės ūkio vadovė vardijo, kad pasinaudojus parama buvo įsigyti dezinfekciniai vartai, kurie nupurškia į paukštyno teritoriją įvažiuojančias mašinas, pašarų talpyklų valytuvai, aukšto slėgio plovyklos ir kt. „Be to, įrengtos atskiros patalpos nuolatiniams ir pagal poreikį papildomai įdarbinamiems darbuotojams. Jiems yra atskiros maitinimo, prausimosi patalpos“, – aiškino R. Siaurusaitienė.

Ūkio direktorė dalijosi patirtimi, kad rengiant paraišką ir pretenduojant į paramą svarbu tvarkingai parengti ir NMA pateiki dokumentus, įvertinti, ar ūkis atitinka nustatytas paramos sąlygas, laikytis įsipareigojimų, tuomet viskas sklandžiai klostosi.

Kiek galima tikėtis paramos?

Kreipiantis paramos ūkių biologinei saugai sustiprinti, pareiškėjai turi įsidėmėti, kad gali teikti tik vieną paramos paraišką dėl konkrečios ūkinių gyvūnų laikymo vietos. Bet jeigu paramos prašoma dėl skirtingų ūkinių gyvūnų laikymo vietų, privaloma teikti atskiras paraiškas.

Galimybė teikti vieną bendrą paraišką daugiau kaip dėl vienos ūkinių gyvūnų laikymo vietos yra tik tokiu atveju, jei įsigyjamas turtas gali būti naudojamas daugiau negu vienoje ūkinių gyvūnų laikymo vietoje. Tuomet tinkamos finansuoti išlaidos ir sutartiniai gyvuliai (SG) apskaičiuojami paraiškoje nurodytoms ūkinių gyvūnų laikymo vietoms bendrai.  

Svarbu įsidėmėti, kad paramos gavėjas projekto kontrolės laikotarpiu turi išlaikyti ūkinių gyvūnų laikymo vietoje ne mažesnį vidutinį metinį gyvulių skaičių, negu nurodyta pateiktoje paraiškoje.

Kai teikiama tik viena paramos paraiška dėl konkrečios ūkinių gyvūnų laikymo vietos, didžiausia paramos suma negali viršyti 100 tūkst. Eur ir 200 Eur vienam SG, kai prašoma paramos suma viršija 4 tūkst. Eur.

Jei teikiama viena bendra paraiška dėl daugiau negu vienos gyvūnų laikymo vietos (įsigyjamas turtas naudojamas daugiau negu vienoje ūkinių gyvūnų laikymo vietoje), didžiausia paramos suma – 300 tūkst. Eur ir 200 Eur vienam SG, jei prašoma suma didesnė kaip 4 tūkst. Eur.

Finansuojama 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Pareiškėjo teikiamų paramos paraiškų skaičius pagal šią priemonę neribojamas, tačiau  vienam paramos gavėjui (taip pat ir nesavarankiškų įmonių, kaip apibrėžta Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme,  sutuoktinių) didžiausia bendra gauta paramos suma negali viršyti 600 000 Eur  2021 m. ir vėlesniais (2022 m. ir kt.) metais pateiktos paraiškoms pagal šią priemonę visas ūkinių gyvūnų laikymo vietas kartu sudėjus.

Kokia projekto trukmė?

Pagal priemonės veiklos sritį remiama veikla, kuria siekiama sumažinti pavojingų ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų grėsmes ir su jomis susijusias pasekmes.

Projekto įgyvendinimo trukmė turi būti nurodyta paraiškoje ir negali viršyti 24 mėnesių laikotarpio nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.

Jei pareiškėjas projekte numato įsigyti turtą (visą įrangą, visus įrengimus ir kt.) finansinės nuomos (lizingo) būdu, projekto įgyvendinimo trukmė nuo sprendimo skirti paramą dienos negali būti ilgesnė kaip iki 2025 m. birželio 30 d.

Būtinas biologinio saugumo planas

Teikiant paraiškas ūkinių gyvūnų augintojai turėtų įsigilinti į sąlygas ir reikalavimus, kurie keliami pareiškėjams. Pirmiausia pareiškėjo laikomi ūkiniai gyvūnai turi būti suženklinti ir registruoti Ūkinių gyvūnų registre, ūkinių gyvūnų laikymo vieta įregistruota Ūkinių gyvūnų registre ne vėliau kaip iki 2022 metų gruodžio 31 d.

Kita svarbi sąlyga – fizinis ar juridinis asmuo, pretenduojantis į paramą, iki paraiškos pateikimo turi nepertraukiamai veikti ne trumpiau kaip vienus metus. Būtina vykdyti gyvulininkystės veiklą, realizuoti produkciją rinkoje ir gauti pajamas iš veiklos, į kurios biosaugą investuojama pagal biologinių priemonių taikymo planą. Būtent toks planas ir tam reikalingų investicijų planas dėl biologinio saugumo priemonių ūkinių gyvūnų laikymo vietose turi būti parengtas iki paraiškos pateikimo.Planas turi būti suderintas su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritoriniu padaliniu.

Taip pat svarbu žinoti, kad prašomos finansuoti investicijos turi būti daromos tik į veiklą gyvulininkystės sektoriuose, kuri buvo ūkių vykdoma iki paramos paraiškos pateikimo.

Kokios išlaidos yra finansuojamos?

Tinkamomis finansuoti pripažįstamos išlaidos, patirtos (apmokėtos) po paramos paraiškos pateikimo dienos, kurios yra susijusios su projekto įgyvendinimu ir numatyta vykdyti veikla. Perkamos prekės turi būti naujos, nenaudotos.  

Žinotina, kad tinkamų finansuoti išlaidų sumai pagrįsti turi būti pateikiami ne mažiau kaip trys skirtingų tiekėjų komerciniai pasiūlymai, o tinkama finansuoti išlaidų suma nustatoma pagal mažiausią pasiūlytą kainą.

Tinkamos finansuoti išlaidos turi būti išvardytos pagal išlaidų kategorijas, o ne pateikiama bendra jų suma: pavyzdžiui, vidaus ar lauko aptvarų (tvoros, vartai, praėjimo punktai, praėjimo kontrolės sistemos) įsigijimo bei įrengimo išlaidos;ūkinių gyvūnų pakrovimo / iškrovimo rampų ir (arba) aikštelių įrengimo išlaidos;žmonių ir ūkinių gyvūnų uždarų praėjimo takų tarp pastatų įrengimo išlaidos;dezinfekcinių purkštuvų, valymo, dezinfekcijos įrangos, plovimo-dezinfekavimo įrenginių asmenims ir (ar) transporto priemonėms įsigijimo išlaidos ir kt.

Svarbu įsidėmėti, kad pridėtinės vertės mokestis yra netinkamas finansuoti iš paramos lėšų. 

Už ką suteikiami atrankos balai?

Paraiškos vertinamos suteikiant joms balus už atitiktį nustatytiems atrankos kriterijams. Didžiausia galima balų suma – 100 balų, o privalomas mažiausias projektų atrankos balų skaičius – 35 balai. Jeigu paraiškų atrankos vertinimo metu tiek neskiriama, paraiška atmetama.

Už ką skiriami atrankos balai? Jeigu pareiškėjas yra specializuotas kiaulininkystės arba paukštininkystės ūkis – suteikiami 25 balai, o jei specializuotas galvijininkystės ūkis – 15 balų.Vertinant atitiktį šiam kriterijui, atrankos balai suteikiami tik už vieną pareiškėjo pasirinktą kriterijų.

Balai suteikiami už SG: esant iki 20 (įskaitytinai) SG – suteikiami 35 balai;didesnis kaip 20 iki 200 SG (įskaitytinai) – suteikiama 15 balų;daugiau kaip 200 SG – suteikiama 10 balų.

30 balų skiriama už ūkinių gyvūnų laikymo vietą: kai ūkinių gyvūnų laikymo vieta yra vietovėje, kurioje ES sprendimu arba VMVT direktoriaus įsakymu yra taikomos užkrečiamosios ligos prevencinės ir kontrolės priemonės laikomai gyvūnų rūšiai.

Balų galima gauti ir už sumažintą paramos intensyvumą, kai projektui įgyvendinti prašoma mažesnio paramos intensyvumo, nei nustatytas galimas didžiausias paramos intensyvumas.

Kaip pateikti paraišką?

NMA atkreipia dėmesį, kad paramos paraiškos ir prašomi dokumentai nustatyta tvarka NMA teikiami pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu, juos siunčiant el. paštu dokumentai@nma.lt, arba teikiami naudojantis Žemės ūkio ministerijos informacinės sistemos (ŽŪMIS) pranešimų siuntimo funkcionalumu (ŽŪMIS meniu punktas „Pranešimai“).

Rekomenduojami video