Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininko išmanumui – europinė pagalba

Esate pilnametis? Turite deklaruotą ūkį ir tikrą turtą? Esate žemės ūkio kooperatyvo narys? Jau turite realaus turto, ūkininkaujate ir norite daryti tai dar išmaniau? Galite gauti Europos Sąjungos (ES) paramą. Ūkininkai, norintys modernizuoti ir praturtinti savo ūkius, balandžio 1 d.–birželio 30 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Parama teikiama supaprastinta tvarka.

Teigiama patirtis

Žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ direktorius Martynas Laukaitis teigia, kad naudotis parama verta. Šiam verslininkui pavyko įrengti daržovių sandėliavimo aikštelę, įsigyti pažangią palečių krovimo įrangą. Dėl to, kaip jis pats tikina, galima krauti iki 35 maišų per minutę.

„Kadangi tai jau ketvirtas ar penktas projektas su Nacionaline mokėjimo agentūra (NMA) – baimės nebeliko jokios. Vienas esminis patarimas – žmogus turi žinoti, ko tiksliai nori. Jeigu žmogus, kuris kreipiasi dėl paramos, tiksliai supranta, koks jo siekiamas rezultatas, viskas bus gerai“, – patikina M.Laukaitis.

Verslininko įmonėje dirba dešimt darbuotojų. Kaip teigia M.Laukaitis, be europinės paramos nebūtų pavykę nei sukurti, nei išlaikyti tiek darbo vietų. Ypač pandemijos sąlygomis. Pasak jo, svarbu pasiryžti ir padaryti, o ne dvejoti. Atsisakyti galimybių – neprotinga.

Kooperatyvas, kurį įkūrė pats ponas Martynas su kaimynais, parduoda produkciją ne tik Lietuvoje. Daug kas keliauja į užsienį – Italiją, Ispaniją, Suomiją, Čekiją, Vengriją, Rumuniją. Nėra nauja ir jo bendravimo su NMA istorija.

Dar 2018 m. kooperatyvui „Suvalkijos daržovės“ sėkmingai vykdomam projektui buvo skirta ES parama pagal KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Ir suma nebuvo maža – net 320 385 Eur. Maža to, būtent šis kooperatyvas 2019 m. yra pateikęs paraiškas ir pagal kitą veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą. Rinkodarą ir (arba) plėtrą“. Paraiška, kaip informuoja NMA, dar vertinama.

Svarbu išdrįsti

Kiekvieną žmogų – nebūtinai ūkininką – kartais, kai imamasi naujovių, kamuoja šiokios tokios baimės ir nepasitikėjimas. O jei nesugebėsiu, o jei neskirs, o jei ne taip ką parašysiu?.. Pasinaudojęs parama ir gerą patirtį įgijęs M.Laukaitis ragina nebijoti ir eiti tik pirmyn.

„Pirmą kartą buvo išties baisu. Baiminausi pasiklysti biurokratijos džiunglėse. Pasirodė, kad tai gąsdinti gali tik pirmą kartą. Raginu nieko nebijoti ir eiti, naudotis“, – ragino M.Laukaitis.

M.Laukaitis, nutaręs pildyti paraišką, įsitikino, kad tai gali daryti pats – kas labai puikiai ir pavyko, juolab kad NMA specialistai konsultuoja nė kiek ne prasčiau nei privatūs patarėjai. Visoms veiklos sritims nusiteikęs ūkininkas ir verslininkas tikina nieko nebijąs.

Nereikia pirkti traktoriaus dėl traktoriaus

Parama, kaip pabrėžia NMA, skiriama pareiškėjams, užsiimantiems žemės ūkio produktų gamyba, prekinių žemės ūkio produktų, pagamintų ar išaugintų valdoje, apdorojimu, perdirbimu ir tiekimu į rinką.

Tinkamų finansuoti išlaidų kategorijai, kaip nurodo NMA, priskiriama nauja žemės ūkio technika ir nauja žemės ūkio įranga, nauji technologiniai įrengimai, skirti specializuoto žemės ūkio sektoriaus pirminiams žemės ūkio produktams apdoroti ir (arba) perdirbti, ir (arba) paruošti realizacijai, taip pat specializuotame žemės ūkio sektoriuje būtinų vykdyti pastatų ir (arba) statinių nauja statyba (su tam tikromis išimtimis), rekonstravimas ar kapitalinis remontas, daugiamečių augalų įsigijimas ir jų sodinimo darbai (rangos būdu), bendrosios išlaidos. Visos finansuojamų išlaidų kategorijos išvardytos KPP veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo taisyklėse.

„Svarbu, kad žmogus, prašantis paramos, galvoje turėtų aiškų planą – ką jis nori daryti ir koks bus rezultatas. Kai supranti, ką nori pasėti, ką nupjauti, ką užauginti – viskas gerai. Jei to nėra, tau nepadės jokie konsultantai. Pirkti traktorių tam, kad tik pirktum traktorių, yra kvaila. Todėl sąlygos, dėliojamos paramai gauti, yra logiškos“, – įsitikinęs M.Laukaitis.

Kas gali gauti?

Šiam paraiškų rinkimo etapui, kaip skelbiama, skirta 56 691 116 Eur paramos lėšų. Didžiausia galima paramos suma vienam projektui – 50 000 Eur, o 2014–2020 metų laikotarpiu bendra gauta paramos suma negali būti didesnė kaip 400 000 Eur. Didžiausias paramos intensyvumas – 70 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Paraiškos, kaip nurodo NMA, priimamos Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento teritoriniuose paramos administravimo skyriuose. Kita galimybė – siųsti registruotu paštu ir per kurjerį arba dokumentus, pasirašytus saugiu elektroniniu parašu, siunčiant elektroniniu paštu adresais, nurodytais NMA interneto svetainėje www.nma.lt, kitomis elektroninėmis priemonėmis.

Taip pat paraiškos gali būti teikiamos per Žemės ūkio ministerijos informacinę sistemą (ŽŪMIS), adresu https://zumis.lt. Paraiškas teikti elektroniniu būdu patogiau nei kitais galimais būdais, be to, tai ypač aktualu karantino laikotarpiu. Pagrindiniai paraiškų teikimo elektroniniu būdu privalumai: taupomas laikas, išvengiama klaidų, be to, dalis reikiamų dokumentų tiesiogiai gaunami iš atitinkamų valstybės registrų ar informacinių sistemų. Svarbu tai, kad pareiškėjų užpildyta informacija iš karto matoma vidinėse NMA informacinėse sistemose, todėl specialistams, kurie vertins teikiamus dokumentus, nereikės įvesti gautos informacijos, jos lyginti su esančia popieriuje, taigi ir paraiškų vertinimas vyks greičiau bei sklandžiau.

Karantino metu pareiškėjai pasirašytą paraišką kartu su pateikiamais dokumentais agentūros darbo laiku papildomai gali pateikti ir pasinaudodami „paraiškų dėžutėmis“. Dėžutės yra įrengtos NMA teritoriniuose paramos administravimo skyriuose. Apie paraiškos užregistravimą pareiškėjai per 1 darbo dieną informuojami paraiškoje nurodytu telefonu ir (arba) elektroniniu paštu.

Pareiškėjas, pateikęs paraišką per „paraiškų dėžutę“ ir negavęs iš NMA informacijos apie paramos paraiškos užregistravimą, ne vėliau kaip 2 darbo dienas po paraiškos pateikimo privalo susisiekti su NMA, priešingu atveju, kilus ginčui dėl paraiškos pateikimo, bus laikoma, kad paraiška nebuvo pateikta. Paraiškos per „paraiškų dėžutę“ teikiamos dviem darbo dienomis trumpiau nei nustatyta paramos paraiškų priėmimo pabaiga.

 

Vaclovas Kardašius

KPF_LOGOspalv(1)logo

Rekomenduojami video