Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkas: be paramos pokyčiai gali būti neįmanomi

Molėtų rajone kiaulininkystės ūkį turintis Aurimas Vitkauskas neslepia, kad jo atstovaujamai sričiai šiandien – ne patys lengviausi laikai. Tačiau tiek jam, tiek ir kitiems kiaulių augintojams optimizmo ir vilties suteikia Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) administruojama 2014-2020 m. Lietuvos kaimo plėtros programos parama. „Be jos kai kuriuos būtinus pokyčius įgyvendinti būtų sunku, gal net išvis neįmanoma“, - sako UAB „Takažolė“ vadovaujantis A. Vitkauskas.

Darbas be monotonijos

Darbą kiaulininkystės srityje A. Vitkauskas pasirinko tik baigęs mokslus. Tuomet įsidarbino užsienio kapitalo įmonėje, kuri augino kiaules. „Turbūt labiausiai patiko tai, kad šiame darbe nėra monotonijos. Darbas įdomus, greita ciklų kaita. Taip likau šioje srityje iki šiol“, - pasakoja vyras.

Per 20 metų jis pripažįsta matęs ir šilto, ir šalto. „Kiaulininkystės sektorius nėra labai stabilus. Negali numatyti mėsos, grūdų kainų. Per 20 metų kiaulių pardavimo kainos liko toje pačioje vietoje. Didėjo atlyginimai, brango kuras, kitos paslaugos. Todėl vienintelis būdas išsilaikyti - gamybinių rezultatų gerinimas, o tai - didesnė prievaisa, geresni priesvoriai“, - tvirtina A. Vitkauskas.

Norint to pasiekti, pasak jo, būtinos investicijos ir parama. Eidamas šiuo keliu „Takažolės“ direktorius ir sužinojo, kad paramą administruoja NMA. Jis prisimena, jog apie Lietuvos kaimo plėtros programą bei jos teikiamas galimybes sužinojo iš Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos, su kuria glaudžiai bendradarbiauja, gauna visą naudingą ir reikalingą informaciją.

Pagerino biosaugos reikalavimus

Sužinojęs apie galimybes gauti paramą A. Vitkauskas ilgai nedvejojo. Užpildyta paraiška buvo pateikta agentūrai vertinimui. „Meluočiau, jei sakyčiau, kad viskas ėjosi kaip per sviestą, bet ne dėl kažkieno kaltės, o dėl COVID-19 pandemijos ir apribojimų, kas lėmė kiek ilgesnius procesus. Matyt, kaip ir daugumai, jei ne visiems fiziniams ar juridiniams asmenims tuo metu“, - filosofiškai svarsto ūkininkas.

Paramos dėka UAB „Takažolė“ sutvarkė teritoriją, pastatė automatinius dezinfekcinius vartus, įdiegė kitas priemones, kurios gerokai pagerinobiosaugos reikalavimus. Kiaulininkystės srityje dirbantys žmonės puikiai žino ir pasakytų, jog tinkama biosauga – vienas iš kertinių reikalavimų šiai veiklos sričiai.

„Vienareikšmiškai taip“, - užtikrina A. Vitkauskas, paklaustas, ar rekomenduotų kitiems kreiptis dėl paramos. Nes, jo žodžiais tariant, kiekviena parama įmonei yra naudinga. Ypač, jei ji padeda didinti gamybinius rodiklius, mažinti kaštus, gerinti darbo sąlygas.

Skirta daugiau kaip 4 mln. eurų

NMA specialistė Kristina Žukienė primena, jog nuo spalio 18 d. ūkinių gyvūnų laikytojai, siekiantys sumažinti pavojingų ligų paplitimo riziką savo ūkiuose, kviečiami kreiptis dėl paramos. Paraiškos ūkių biosaugai sustiprinti renkamos iki gruodžio 3 d.

Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės veiklos sritį ,,Parama investicijoms į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti pavojingų ligų grėsmes ir su jomis susijusias pasekmes“. Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta daugiau nei 4 mln. eurų paramos lėšų.

Dėl paramos gali kreiptis ūkinių gyvūnų laikytojai, užsiimantys žemės ūkio veikla. Fiziniai asmenys turi būti ne jaunesni nei 18 metų amžiaus ir savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir žemės ūkio valdą. Juridiniai asmenys – savo vardu įregistravę valdą“, - sako Kristina Žukienė.

Būtina sąlyga - pareiškėjas iki paraiškos pateikimo turi nepertraukiamai veikti ne trumpiau kaip vienerius metus. Būtina vykdyti gyvulininkystės veiklą, realizuoti produkciją rinkoje ir gauti pajamas iš veiklos, į kurios biosaugą investuojama pagal biologinių priemonių taikymo planą.

Kita sąlyga - pareiškėjo laikomi ūkiniai gyvūnai turi būti suženklinti ir registruoti Ūkinių gyvūnų registre, ūkinių gyvūnų laikymo vieta įregistruota Ūkinių gyvūnų registre ne vėliau kaip 2021 m. liepos 31 d.

Trečia sąlyga - parengtas biologinio saugumo priemonių taikymo ir tam reikalingų investicijų planas dėl biologinio saugumo priemonių ūkinių gyvūnų laikymo vietose turi būti suderintas su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniu padaliniu iki paraiškos pateikimo.

Paraiškų skaičius nėra ribojamas

NMA specialistė Kristina Žukienė atkreipia dėmesį, jog teikiamų paraiškų skaičius nėra ribojamas. „Galima teikti paraiškas vienai konkrečiai ūkinių gyvūnų laikymo vietai. Jei norima prašyti paramos dėl skirtingų ūkinių gyvūnų laikymo vietų – tą irgi galima daryti, tiesiog paraiškas reikia teikti atskirai“, - teigia K. Žukienė.

Pasak jos, projekto įgyvendinimo trukmė turi būti nurodyta paraiškoje ir negali viršyti 24 mėnesių laikotarpio nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.Jei pareiškėjas projekte numato įsigyti turtą (visa įranga, visi įrengimai ir kt.) finansinės nuomos (lizingo) būdu, projekto įgyvendinimo trukmė nuo sprendimo skirti paramą dienos negali būti ilgesnė kaip iki 2025 m. birželio 30 d.

NMA atstovė akcentuoja, jog paramos intensyvumas negali viršyti 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Didžiausia paramos suma negali viršyti 100 tūkst. Eur.

Ką galima daryti gavus paramą pagal minėtą priemonę? Finansuojamos vidaus ir lauko aptvarų įsigijimo ir įrengimo, ūkinių gyvūnų pakrovimo / iškrovimo rampų ir (arba) aikštelių įrengimo išlaidos, uždarų praėjimo takų tarp pastatų įrengimo, dezinfekcinių purkštuvų, valymo, dezinfekcijos įrangos, plovimo-dezinfekavimo įrenginių ir transporto priemonių įsigijimo, pašarų terminio apdorojimo įrangos įsigijimo, konteinerių ir patalpų, skirtų laikyti gaišenoms, įrengimo ir įrangos įsigijimo, nuo graužikų, vabzdžių, paukščių ir kitų kenkėjų apsaugančios įrangos įsigijimo.

Taip pat finansuojamos išlaidos, susijusios su ūkinius gyvūnus prižiūrinčiais darbuotojais: buitinių persirengimo ir prausimosi patalpų įrengimo ir įrangos, darbo rūbų ir batų plovimo ir džiovinimo įrangos, maitinimo patalpų įrengimo ir įrangos.

Paraiškos priimamos Nacionalinės mokėjimo agentūros Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento teritoriniuose paramos administravimo skyriuose adresais, nurodytais NMA svetainės skiltyje „Susisiekite“.

Rekomenduojami video