Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkai už produkciją gaus grašius?

Žemės ūkio ministerija tikina iš ūkininkų sulaukianti skundų, esą perdirbėjai spaudžia žemdirbius perrašyti sutartis, kuriose numatyta mažesnė pieno, mėsos supirkimo kaina.

Žemės ūkio ministerijos Ryšių su visuomene skyrius „Vakaro žinias“ informavo, kad situacija šiuo metu analizuojama, bus ieškoma problemos sprendimo būdų. Ministras prašo apie visus atvejus informuoti jį asmeniškai, taip pat ne sykį ragino supirkėjus ir perdirbėjus dirbtinai nemažinti supirkimo kainų.

Kainos keisis

„Pieno centro“ direktorius Egidijus Simonis aiškino, kad sutartys kiekvieną mėnesį perrašomos ir keičiasi kaina, tai eilinis dalykas. „Kainos kažkiek koreguojasi, bet aš nežinau, kiek, tai kiekvienos įmonės reikalas. Perdirbimo įmonės 60 proc. pieno perka iš stambių ūkių, 30 proc. perka iš tarpininkų. Kiek tarpininkai sumoka žemdirbiams, tikrai nežinome. Toje dalyje visą laiką kainų svyravimai būna didžiausi, gauna iš mūsų įmonių kainą, beveik prilygstančią ES vidurkiui, o žemdirbiams sumoka mažą kainą. Tų skaičių dar neturime. Kai Žemės ūkio ministerija paskelbs kainas praėjusio mėnesio, tada bus aišku“, - „Vakaro žinioms“ sakė jis.

E.Simonis užtikrino, kad pieno supirkimo kaina tikrai keisis, nes visoje Europoje, pasaulyje yra problema dėl koronaviruso, ir tai atsiliepia tiesiogiai eksportui, vartojimui.

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos vadovas Egidijus Mackevičius akcentavo, kad dėl koronaviruso Europoje užsidarė restoranai, „makdonaldai“, visas viešasis maitinimas ir praktiškai nelieka mėsos paklausos, kuri eidavo į tą sektorių. „Todėl yra iki 20 proc. kainų kritimas. Todėl ir Lietuvoje, kai supirkinėjami gyvuliai, galvijų supirkimo kainos yra 5-10 proc. mažesnės. Ūkininkai net mažiau pardavinėja šiuo metu gyvulių. Pasiūla nėra padidėjusi“, - sakė jis. E.Mackevičiaus teigimu, džiugu, kad ūkininkai dar nepanikuoja dėl pieno kainų, nes jei taip būtų, gamyklos būtų užverstos jautiena. „Be to, pas mus sutarčių su ūkininkais nėra, ūkininkai pardavinėja, kaip nori ir kuriai nori gamyklai“, - sakė pašnekovas.

Norima uždirbti

Nepriklausomas racionalaus pirkimo ir kainų palyginimo portalas „Pricer.lt“ informuoja, kad pastaruoju metu labiausiai brangsta pigiausi produktai. Taip pat pastebima, kad prekybos centrai dažniau daro nedideles akcijas - kelių centų nuolaidas. Epizodiškai mažinamos kai kurių produktų kainos, pavyzdžiui, „Dvaro“ varškė nuo 2,35 Eur nukrito iki 2,25 Eur. „Maxima“ sumažino kiaulienos kumpio kainą nuo 3,69 Eur už kg iki (kitur 4,69 Eur) į 3,59 Eur už kg.

„Kalbant apie mėsą, daugelis atsisakė akcijų, todėl vartotojai jaučia kainų augimą. Kokia reali situacija, pamatysime, nes buvo pigesnės mėsos iš Lenkijos sutrikimai. Virusas smarkiai paveikė nefasuotus produktus, kulinariją. Jaučiasi, kad yra norinčių daugiau uždirbti iš situacijos. Maisto prekybininkai neturi supratimo, kad yra krizinė situacija ir kad noras pasipinigauti vėliau jiems atsilieps. Iniciatyvos iš Seimo apie kainų reguliavimą paskatins prekybininkus demonstruoti mažesnes kainas artimiausiu metu“, - praneša „Pricer.lt“.

Kaip tik vakar Vyriausybė posėdyje svarstė Teisingumo ministerijos siūlymą suteikti Vyriausybei teisę valstybės lygio ekstremalios situacijos metu prireikus nustatyti būtinų prekių ir paslaugų kainas.

Posėdyje pritarta teisei, esant būtinybei, reguliuoti būtinųjų prekių kainas, tačiau ministras pirmininkas Saulius Skvernelis tikisi, kad to daryti neprireiks.

Informacija

* 2020 m. 11 savaitę (03 09 15), palyginti su šių metų 10 savaite (03 02 08), didžiuosiuose prekybos tinkluose daugumos kiaulienos (šviežios, atšaldytos) produktų vidutinės mažmeninės kainos keitėsi. Labiausiai pabrango smulkinta kiauliena, nugarinė, kumpis su kaulu.

* Įdomus faktas, kad 2020 m. 11 savaitę, palyginti su pernai tuo pačiu laiku, galvijienos produktų vidutinės mažmeninės kainos buvo gerokai didesnės, pvz., kumpio be kaulo - 8,93 proc., nugarinės - 4,17 proc., o kumpio su kaulu - 8,71 proc. Iš mėsos gaminių, labiausiai pabrango mėsos konservai (230-325 g skardinėje pakuotėje).

* Lietuvos didžiųjų mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse 2020 m. 11 sav., palyginti su 10 sav., atvėsintų viščiukų broilerių vidutinė kaina vos vos sumažėjo, tačiau didmeninė (gamintojo) padidėjo.

* Mažmeninė L kategorijos kiaušinių kaina išliko stabili.

* Minimu laikotarpiu Lietuvoje išaugintų supakuotų bulvių kaina padidėjo 8,33 proc.

* 2020 m. 11 sav. Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse sviesto (82 proc. rieb., 170-200 g pakuotėje), fermentinių „Gouda“ ir „Tilsit“ tipo sūrių kainos nežymiai padidėjo.

* Mažmeninė tamsios duonos pardavimo kaina tokia pati.

Rekomenduojami video