Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkai skundžiasi bulvių derliumi: jos ne tik brangsta, bet gali dar ir trūkti

Laukuose – pats bulviakasis, bet su kiekviena nukasta vaga ūkininkų nuotaika bjursta. Derlius perpus prastesnis nei pernai, o dar ir bulvės tik vos didesnės už žirnius. Specialistai nerimauja, kad šiemet ne tik teks mokėti daugiau už lietuvių itin mėgiamas bulves, bet pavasarį jų gali ir pritrūkti.

Penkerius metus Kėdainių pašonėje bulves auginantis jaunasis ūkininkas Gytis tokių prastų metų nepamena – bulvės šiemet itin mažytės. „Kur smėlis, tai žirniukai, kur tamsesnė žemė, kur humuso daugiau – tai didesnės bulvės, bet šiaip visur labai prastai“, – pasakoja jaunasis ūkininkas Gytis Petrovičius.

  Vyras bulvėmis užsodinęs apie 40 hektarų, ir sako, jei pernai iš hektaro prikasdavo arti pusšimčio tonų, šiemet – kone perpus mažiau, o dalis bulvių po išrūšiavimo – pardavimui netinkamos, mat mažosios – nepaklausios. Tokios keliauja nebent gyvulių pašarams.

„Šiemet blogi metai ir nieko gero neužaugo, tai kasam 20–30 tonų, anksčiau kasdavom daugiau“, – pasakoja jis. Sūnui antrina ir jo tėvai. Esą pavasarį pasodintos bulvės gražiai sudygo, užmezgė daug gumbų, bet vėliau orai visiškai sujaukė jų augi

ą. „Tokie kontrastingi labai, labai karšta, šalta, nežino augalas, kaip reaguoti, tai matome pagal bulvę, jei ji bulviukus augina arba leidžia stiebą žaliuojantį, tai čia negerai. Yra bulvytė, ir iš tos bulvytės auga bulviukai mažiukai, jos sustresavusios ant tiek, kad ne pati auga bulvė, o dar augina kitas“, – tikina ūkininkė Valerija Petrovičienė. Kasamosios laukuose dabar pluša vykdydamos tik prekybininkų užsakymus.

Kasa tik tiek, kiek reikia. Kol kas daržovių nesandėliuoja. Didysis bulviakasis prasidės po kelių savaičių – tad ūkininkai viliasi, kad vėlyvosios bulvės dar kiek paaugs. „Primegztų yra daug, bet neišauginta rugpjūtis davė šoką šitom bulvėm ir jos nustojo augt, Va, rugsėjis dabar toks dėkingas – gal jos šiek tiek paaugs“, – tęsia ji.

„Dar tikimės, tikimės kad paaugs, bet labai mažas šansas – viltis durnių motina“, – teigia G. Petrovičius. Tad ar iki soties galėsime kirsti bulvinių blynų, plokštainio ar cepelinų? Ar nepritrūksime antrąją lietuvių duona vadinamų bulvių?

„Žiūrint kaip bus, kokiu pagreičiu jos bus eksportuojamos“, – aiškina daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė. Pasak specialistų, derlius prastas visoje Lietuvoje – vienur neužaugo, o kitur rugpjūčio lietūs derlių dar ir supūdė. Tad lietuvių ūkininkų aruodai šiemet bus tuštesni, o dėl sumažėjusios pasiūlos jau dabar bulvių kaina gerokai šoktelėjusi į viršų.

  „Bulvės yra 20–30 centų iš ūkio, bet tai jau rūšiuotos bulvės, priklauso nuo kiekio, veislės, kam ko reikia. O pernai tokiu metu augintojai buvo įvaryti į neviltį, buvo bulvių ir po 7–8 centus“, – tikina Z. Cironkienė.

Viskam pabrangus ir bulvę pigiai pardavinėt, žemiau savikainos pernai buvo, jau šiemet negalima būtų taip daryt“, – priduria V. Patrovičienė. Daržovių augintojų asociacija nerimauja, kad kasmet mažėja bulvių plotai – šiemet Lietuvos ūkininkai pasodino net tūkstančiu hektarų mažiau bulvių.

Ūkininkai išsigando, kad nesikartotų pernykštė situacijos, kai dėl pandemijos uždarius maitinimo įstaigas, mokyklas ir darželius dalies ūkininkų daržovės tiesiog supuvo ir jas teko išmesti.

Rekomenduojami video