Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkai nepatenkinti krintančiomis pieno supirkimo kainomis

Perdirbėjai mažina pieno supirkimo kainas. Tuo nepatenkinti pieno ūkių šeimininkai sako nesuprantantys, kodėl taip daroma. Įprastai žiemą už pieną mokama daugiau nei šiltuoju metu. Supirkimo kainos mažėjo  jau gruodį, o sausį  krinta dar labiau, ypač kooperatyvams. 

Perdirbėjų teigimu, taip yra dėl to, kad pieno produktai pinga tarptautinėse rinkose. Pagal gaunamą kainą už pieną Lietuvos ūkininkai yra penkti nuo galo tarp Europos Sąjungos (ES) šalių.

20 metų Ukmergės rajone 200 karvių ūkį turintis ūkininkas Sigitas Razvadauskas skaičiuoja kiekvieną centą ir plėstis sako neketinantis, nes pajamos per mažos. Pieno supirkimo kainos vos dengia gamybos išlaidas. Gruodį už kilogramą pieno ūkininkas gavo po 27 centus, sausį – dviem mažiau, be to, žiemą ir pieno mažiau.

„Viskas pabrango, labai pabrango ūkininkams. Su tokiomis kainomis sudėtinga ūkininkauti“, – skundžiasi S. Razvadauskas.

Supirkimo kainos gruodį sumažintos kooperatyvams, kuriems pieną tiekia ir smulkūs ūkininkai, gaunantys mažesnę kainą.

„Kooperatyvams pieno supirkimo kainų pokytis prasidėjo nuo gruodžio 1 dienos. Kainų kritimas buvo nuo 3 iki 5 centų už kilogramą, o procentais tai sudarė 15 proc. Dar nežinome, kas bus vasarį, nes dėl kainų vasario mėnesiui visai nevyksta derybos“, – sako kooperatyvo „Pieno puta“ vadovė Jūratė Dovydėnienė.

Pasak perdirbėjų, Lietuvoje vasarą kritusi supirkimo kaina didėjo iki lapkričio, nes gerėjo pieno kokybė. Tačiau gruodį, Žemės ūkio ministerijos skaičiavimu, – vidutiniškai sumažėjo daugiau nei procentu.

Paskutiniais duomenis, pagal lapkritį gautą kainą už pieną, Lietuvos ūkininkai penkti nuo galo tarp ES šalių. Bendrijos vidurkis – daugiau nei 36 centai už kilogramą, mūsų gamintojams mokėta beveik 32 centai.

Perdirbėjų teigimu, supirkimo kainos ES šalyse vidutiniškai mažėjo iki pusės procento, Lietuvoje jos smuko antra tiek. Sausį, kaip prognozuoja Žemės ūkio ministerija, kris dar labiau. Tačiau produkcija parduotuvėse kol kas neatpigo.

Rekomenduojami video