Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkai  kol kas turės laikytis patvirtintų GAAB reikalavimų

Lietuva, siekdama užtikrinti apsirūpinimo maistu saugumą, šiemet pasinaudojo Europos Komisijos (EK) pasiūlytomis svarbiomis išimtimis ir netaikė dalies Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų. Kitais metais 7 GAAB ir 8 GAAB reikalavimai galios be išimčių, nes kol kas EK nėra jų pratęsusi.

Šiemet deklaruojant pasėlius ūkininkams leista nesilaikyti privalomojo augalų kaitos reikalavimo, taip pat nereikalauta, kad pareiškėjai ne mažiau kaip 4 proc. savo ariamosios žemės skirtų negamybinei veiklai (išimtis negaliojo tik dalyvavusiems ekologinėse sistemose).

Žemės ūkio ministerija yra pateikusi EK Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimo projektą, kuriame yra ir keletas aktualių pasiūlymų dėl GAAB standartų įgyvendinimo. Vienas iš pagrindinių siūlomų pakeitimų yra susijęs su 7 GAAB (sėjomaina ariamojoje žemėje, išskyrus vandenyje auginamus pasėlius) reikalavimu.

Siūlymo esmė – įtraukti atsėliavimo (toje pačioje vietoje dvejus metus iš eilės auginamo to paties pasėlio) galimybę ne didesnėje kaip 60 proc. ariamosios žemės ploto teritorijoje. Tai reiškia, kad pareiškėjai privalėtų laikytis minimalios augalų kaitos reikalavimo bent 40 proc. deklaruotos ariamosios žemės ploto – tas pats pasėlis tame pačiame lauke negalėtų būti auginamas ilgiau nei vienus metus.

Žemdirbiai, ruošdamiesi rudeninei sėjai, turi žinoti, kad kol laukiama EK atsakymo, tebegalioja esamas 7 GAAB reikalavimas, kuris taikomas visoje valdoje:

- tame pačiame lauke negali būti auginamas tas pats pasėlis ilgiau nei vienus metus, t. y., kitais metais po einamųjų metų turi būti auginamas kitas pasėlis;

- tas pats pasėlis gali būti auginamas ir dvejus metus iš eilės (atsėliavimas) tame pačiame lauke su sąlyga, kad pirmaisiais metais tame pačiame plote bus auginami ir posėliniai augalai. Skirtingai nei tarpinių pasėlių ekologinėje sistemoje, 7 GAAB posėliui rūšinės sudėties reikalavimas netaikomas, tačiau tarpinių pasėlių ekologinėje sistemoje dalyvaujantis posėlis turi atitikti 7 GAAB posėliui keliamus reikalavimus. Po pagrindinės kultūros derliaus nuėmimo privaloma pasėti posėlį, kuris turi būti nepertraukiamai išlaikomas dirvoje bent 6 savaites.

Žemės ūkio ministerija atkreipia dėmesį, kad nepaisant to, jog 7 GAAB reikalavimas galioja tik nuo kitų metų, 2024 m. pasėlis bus lyginamas su 2023 m. pasėliu, t. y. einamųjų metų pasėlis bus lyginamas su praėjusių metų pasėliu.

Rekomenduojami video