Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkai jau renkasi sėklas

Pavasarinis darbymetis – ne už kalnų, todėl ūkininkai jau dairosi sėklų. Šiais metais augalininkystės ūkiai labiau domisi pupų, kukurūzų, skirtų grūdams auginti, salyklinių miežių sėklomis. Daržininkai šluoja ankstyvųjų pomidorų ir paprikų sėklas. Šiųmetė pavasarinė sėja bus brangesnė nei pernai.

Gausi pasiūla

Prekybos sezonui pasiruošusių bendrovių UAB „Dotnuva Baltic“ ir AB „Linas agro“ sėklininkystės skyriaus vadovas Sigitas Augas tvirtino, kad žemdirbiams sėklų nepritrūks. Šiam pavasariui siūlomos šios sėklos: vasariniai kviečiai, miežiai, kvietrugiai, rapsai, žirniai, pupos, sojos, kukurūzų, skirtų silosui ir grūdams, pašarinės žolės ir jų mišiniai, vejų sėklos ir specializuotos trąšos vejų tręšimui.

„Ūkiai užsakinėja įvairias sėklas. Pastebime, kad šiais metais jie labiau domisi pupų, kukurūzų, skirtų grūdams auginti, salyklinių miežių sėklomis. Lyginant su praėjusiai metais ūkininkai domisi ir pašarinių žolių sėklomis“, – sakė S.Augas.

Pasak pašnekovo, šiais metais javų ir ankštinių sėklos lyginant su praėjusiais metais atpigo 5–10 procentais, o kukurūzų, žolių kainos išliko praeitų metų lygio. Tačiau vasarinių rapsų sėklos bus brangesnės, nes jos beicuojamos nauju insekticidiniu beicu, kuris ir brangina sėklas.

„Ūkininkams pasiūlysime šias naujas veisles: vasarinių rapsų Lagonda ir Contra CL, vasarinių kviečių Flippen, vasarinių miežių Laureate, kukurūzų ES Scorpion, SM Pomerania, pašarinių žolių mišinių sudėties pagrindas bus lietuviškos veislės“, – sakė S.Augas.

Prekyba – pilnu tempu

UAB „Sėkluva“ direktorius Petras Savanevičius sakė, kad sausio mėnesio pradžioje ir stambūs ūkininkai, ir smulkūs daržininkai pradėjo domėtis sėklomis ir jas užsakyti.

„Prekyba vyksta pilnu tempu. Šiuo metu paklausiausios yra ankstyvųjų pomidorų ir paprikų sėklos. Pirkdami minėtas sėklas klientai susigundo užsisakyti ir kitų“, – sakė P.Savanevičius.

Bendrovėje šiuo metu klientai užsisako daržovių, prieskonių, pašarinių šakniavaisių sėklų ir žolių sėklų mišinių įvairios paskirties vejoms. Netrukus prekyboje pasirodys svogūnų sėjinukai, o kovo pradžioje – sėklinės bulvės.

Pasak pašnekovo, šiais metais sėklų kainos, kaip ir visoje Europoje, pabrango 2–3 procentais. Kaip ir kiekvienais metais brangiausios yra hibridinių veislių sėklos. Tačiau iš jų išaugę augalai pasižymi geresnėmis savybėmis, gausesniu derliumi. Sėklų kainą lemia ir sėklų paruošimo lygis. Profesionaliai paruoštos sėklos, dažniausiai hibridinių veislių, parduodamos vienetais, jų daigumo procentas yra labai aukštas. Pavyzdžiui, pomidorų ir agurkų sėklų daigumas gali siekti net 95–100 proc. Sėklų kaina priklauso ir nuo pakuotės dydžio – kuo ji didesnė, tuo mažiau mokama.

Aukščiausia kokybė

P.Savanevičius teigė, kad siekdami patenkinti klientų poreikius jie tiekia aukščiausios kokybės sėklas iš žinomiausių Europos sėklų tiekėjų. Šiais metais daržininkai profesionalai galės išbandyti visame pasaulyje savo kokybe garsėjančios Izraelio kompanijos Hazera prekinio ženklo daržovių sėklas. Daržininkai mėgėjai galės įsigyti per 30 naujų, profesionalams skirtų daržovių ir gėlių sėklų, perpakuotų į „Profi“ liniją.

„Tam, kad aukštos kokybės sėklas galėtų įsigyti kuo didesnis augintojų ratas bendrovė dalį profesionalių sėklų suberia į mažesnes pakuotes. Todėl reikiamą jų kiekį už prieinamą kainą gali nusipirkti ne tik ūkininkai, auginantys daržoves pardavimui, bet ir mažų sklypelių savininkai“, – sakė pašnekovas.

Didesniais kiekiais profesionalios sėklos būna sufasuotos į hermetines folijos pakuotes. Augintojams mėgėjams – į popieriaus ar polietileno pakuotes. Granuliuotos sėklos, kad nebūtų pažeidžiamos, parduodamos ampulėse. Taip supakuotos sėklos ilgiau išlaiko daigumą ir kokybę.

„Ūkininkai ir daržininkai turi galimybę pasirinkti beicuotų ir kalibruotų sėklų, taip pat dražuotų, padengtų medžiagomis, kurios padidina sėklas. Tarp daržininkų populiarios sėklos, suklijuotos ant juostų, kurias jiems yra labai patogu sėti. Beje, minėtos sėklos turi privalumų: sugeria dirvos drėgmę, jos pasėjamos tolygiai, o išdygusių daigų retinti nereikia“, – sakė bendrovės direktorius.

Papildys sąrašą

Šių metų sausio 22 dieną Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Valstybinė augalų veislių vertinimo komisija posėdyje apsvarstė 120 žemės ūkio, sodo ir dekoratyvinių augalų rūšių bei daržovių veislių ūkinio vertingumo tyrimo duomenis. VAT Bendrųjų reikalų skyriaus patarėjo pareigas laikinai einanti Deimantė Černiuvienė sakė, kad Komisija pasiūlė į Nacionalinį augalų veislių 2020 m. sąrašą įrašyti 98 augalų rūšių veisles. Tai žieminių ir vasarinių kviečių, vasarinių miežių, avižų, kukurūzų, runkelių, žieminių ir vasarinių rapsų, pupų, žirnių, daugiamečių žolių, daržovių, sodo ir dekoratyvinių augalų veislės. Ne visos veislės bus įrašomos į Nacionalinį augalų veislių 2020 m. sąrašą, nes penkioms iš jų dar atliekami privalomi išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo tyrimai, vienai veislei nepasiūlytas tinkamas pavadinimas.

„Trylika paraiškų dėl nepakankamai gerų ūkinio vertingumo tyrimo duomenų buvo pasiūlyta atmesti, trijų augalų rūšių veislėms – pratęsti ūkinio vertingumo tyrimus dar vieneriems metams. Keturios augalų veislės „ateina“ iš praeitų metų, šiemet jų išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo tyrimai buvo atlikti Europos Sąjungos šalyse, nes Lietuva šių tyrimų neatlieka“, – sakė D.Černiuvienė.

Numatoma, kad į 2020 m. sąrašą bus įrašytos 97 augalų veislės, jeigu selekcininkai neatsiims paraiškų iki šio minėto sąrašo patvirtinimo. Iš Nacionalinio augalų veislių 2019 m. sąrašo, selekcininkų prašymu, bus išbrauktos 63 augalų veislės.

Rekomenduojami video