Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkiams pakeisti aplinkosauginiai reikalavimai

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas kartu su Žemės ūkio rūmų ir Žemės ūkio tarybos atstovais aptarė valdymo reikalavimus, kurie bus įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą.

Naujuoju finansiniu laikotarpiu ūkininkų laukia patobulinta paramos sąlygų sistema, kuri bus privaloma visiems, norintiems gauti ES paramą.

Vienas iš šios sistemos elementų – valdymo reikalavimai. Jie skirti mažinti vandens užterštumą, saugoti biologinę įvairovę ir kraštovaizdį, užtikrinti maisto saugą, ūkinių gyvūnų sveikatingumą ir gerovę bei tinkamą augalų apsaugos priemonių naudojimą, rašoma pranešime.

Valdymo reikalavimai privalomi ES valstybėms narėms ir ūkininkams. Jie susieti su paramos gavimu, o už jų nesilaikymą bus taikomos sankcijos. 2023–2027 m. laikotarpiu vietoje dabar esamų 13-os planuojami 11-a valdymo reikalavimų. Dalis jų bus nauji, kiti – papildyti, tačiau daugelis liks nepakitę.

Valdymo reikalavimai nėra naujiena ūkininkams – jie visi galioja pagal nacionalinės teisės aktus. „Svarbiausia peržiūrėti į Strateginį planą iš teisės aktų perkeliamus reikalavimus ir visiems kartu nutarti, ar kai kurie jų nėra pertekliniai“, – sako ministras K. Navickas.

Didžiausią nerimą ūkininkams kelia griežtesni vandens apsaugos reikalavimai. Visi, naudojantieji 100 m3 ir daugiau vandens per parą iš vieno paviršinio vandens telkinio, išskyrus sodininkus ir nedideles hidroelektrines, privalės turėti leidimus. Naudojantieji požeminio vandens gręžinius taip pat turės turėti tai patvirtinančius dokumentus.

Tokių gręžinių Lietuvoje yra daugiau kaip 30 tūkst. ir ne visi jų įteisinti ar turi sutvarkytus dokumentus. Digital Matter icon Korekcijų sulauks ir vandens apsaugos nuo taršos nitratais iš ūkių reikalavimai, numatantys mėšlo laikymo ir tręšimo, taip pat mineralinėmis trąšomis terminus ir sąlygas.

Nuo 2023 m. įsigaliojus valdymo reikalavimų patikslinimams, per metus į dirvą patenkančio bendrojo azoto kiekis tręšiant mineralinėmis trąšomis arba kartu mineralinėmis ir organinėmis trąšomis – negalės viršyti 210 kg/ha. Tręšiantys daugiau kaip 30 ha žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus, privalės turėti tręšimo planą.

Ūkininkų pageidavimu, į valdymo reikalavimus nebus įtrauktos konkrečios draudimo tręšti mėšlu šaltuoju metų laikotarpiu datos. Naujuoju laikotarpiu nesikeis maisto ir pašarų saugos, ūkinių gyvūnų sveikatingumo ir gerovės reikalavimai. Įsigaliojus naujai direktyvai, korekcijų sulauks tausaus augalų apsaugos priemonių naudojimo reikalavimai.

Laukinės augalijos bei gyvūnijos apsaugos reikalavimai galios konkrečiuose plotuose, patenkančiuose į „Natura 2000“ teritorijas. Paukščių apsaugos reikalavimai taip pat galios konkrečiuose plotuose, tačiau jie gali būti tiek „Natura 2000“ teritorijose, tiek ir už šių teritorijų ribų. Digital Matter icon Naujuoju laikotarpiu bus atsisakyta reikalavimų dėl spongiforminės encefelopatijos, taip pat kiaulių, galvijų ir ožkų registravimo bei ženklinimo.Rekomenduojami video