Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Telyčios ir mastitas. Ar galima to išvengti?

Vienas pagrindinių visų pieno ūkių tikslų – užauginti sveiką telyčią, kuri ateityje duotų gausybę geros kokybės pieno. Šios užduoties sėkmė priklauso nuo to, kaip telyčios yra auginamos nuo gimimo iki pirmojo apsiveršiavimo. Deja, norimam rezultatui kelią neretai užkerta viena dažniausių ir daugiausia rūpesčių sukelianti infekcijų – mastitas.

Telyčių būryje mastitas aptinkamas pakankamai retai, tačiau tai dar visai nereiškia, kad problemos nėra. Pasak specialistų, pastebėti subklinikinį mastitą yra beveik neįmanoma, pienas atrodo tinkamos kokybės, tačiau problemą išduoda per didelis somatinių ląstelių skaičius jame.

Bene didžiausia rizika užsikrėsti mastitu yra susijusi su telyčių auginimo vieta. Norint, kad jos būtų sveikos, laikymo patalpos privalo būti sausos, švarios ir su pakankamu kiekiu guoliaviečių. Telyčios yra jūsų ūkio ateitis, tad skirkite joms ne ką mažiau dėmesio nei jau apsiveršiavusioms karvėms.

Dar viena priežastis galinti lemti ankstyvą mastito atsiradimą – veršiukų šėrimas nepasterizuotu pienu. Pasak įvairių tyrimų, jeigu suaugusių karvių bandoje mastitas yra dažnas svečias, ši infekcija persiduoda ir telyčioms, todėl reikėtų vengti bet kokio galvijų kontakto (net ir per pieną).

Keletas būdų padėsiančių išvengti mastito:

  1. Kontroliuokite mastitą suaugusių karvių bandoje. Jeigu jūsų ūkyje mastitas yra itin paplitusi problema, naivu tikėtis, kad telyčioms pavyks išvengti infekcijos
  2. Prieš nujunkinant veršiukus, auginkite juos atskiruose nameliuose, kad išvengtumėte žindymo
  3. Veršiukus girdykite pieno milteliais arba pasterizuotu pienu
  4. Naikinkite muses. Tai ypatingai svarbu šiltuoju metu laikotarpiu
  5. Pirmiausia melžkite šviežiapienes telyčias. Būtinai naudokite švarius įrenginius bei laikykitės melžimo higienos
  6. Telyčias laikykite tik sausose ir švariose patalpose
  7. Apsvarstykite telyčių vakcinavimo galimybę

Atminkite, telyčios yra jūsų pieno ūkio ateitis. Tinkama jų apsauga ir paruošimas užtikrins bandos produktyvumą ir ūkio pelningumą ateityje.

Parengta pagal: dairyherd.com

Rekomenduojami video