Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Teismų maratonas tęsiasi, bet karvidžių statybai netrukdo

Pakruojo rajono Linkuvos seniūnijos gyventojai stojo į kovą prieš Linkuvos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) Laiškonių kaime statomą galvijų kompleksą. Jau buvo surengti keli protesto piketai, ne kartą kreiptasi į teismus ir į rajono savivaldybę. Žmonės gina viešąjį interesą: nori žinoti, kodėl netoli istorinės vietovės užsimota pastatyti karvių fermą ir kitus statinius, kai aplinkui yra tiek daug tuščių kaimų.

Projektą patvirtino visos tarnybos

Linkuvos ŽŪB galvijų komp­lekso Laiškonių kaime statybos ir eksploatavimo poveikio visuomenės sveikatai vertinimas ir statybų projektas – solidi, net 46 lapų, studija. Vienas svarbiausių jos teiginių yra šis: ,,Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamentas 2018 m. rugpjūčio 10 dieną pateikė planuojamos ūkinės veiklos (PŪV) poveikio visuomenės sveikatai vertinimą: statyba yra leistina pasirinktoje vietoje“. Statybai reikalingus dokumentus patvirtino įvairios tarnybos ir žinybos. Žodžiu, būsimoms statyboms – žalia šviesa: Pakruojo rajono savivaldybė 2020 m. balandžio 7 d. išdavė leidimą statyti naują statinį.

Linkuvos ŽŪB direktorius Laisvūnas Gudjurgis minėjo, kad pagal parengtą projektą yra numatyta pastatyti dvi karvides, melžimo bloką, veršidę, užtrūkusių karvių ir prieauglio tvartą, siloso tranšėjas, daržinę pašarams laikyti, kieto mėšlo mėšlidę, keturis skysto mėšlo rezervuarus, priešgaisrinėms reikmėms bus iškasta kūdra. Kasmet numatyta laikyti 1 tūkst. melžiamų karvių, 345 veršelius ir tiek pat veislinių telyčių,170 prieauglio, 200 užtrūkusių karvių.

Linkuva yra išskirtinėje vietoje

Linkuva yra istorinis miestas, kuriame susikerta keliai, vedantys į Joniškį, Pakruojį, Žeimelį, yra išskirtinio grožio Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia, iki šiol išlikęs karmelitų vienuolyno ansamblis, daug ekskursijų važiuoja turizmo trasa ,,Vėjo malūnų kelias“, mat Pakruojo kraštas išsaugojo nemažai unikalių malūnų, yra nemažai architektūros pamink­lų bei lankytinų vietų. Išskirtinis Linkuvos reljefas: derlingų žemių lygumas paįvairina Linkuvos kalvagūbris, iškilęs 1–3 km pločio. Kalvagūb­rį sustūmė nuo Latvijos pusės atslinkęs ledynas. Ant vienos kalvagūbrio kalvos ir iškils didžiulis galvijų kompleksas.

Linkuvos bendruomenė aktyviai gina viešąjį interesą: vienas seniausių Žiemgalos miestų Linkuva turi būti patraukli ir jauki vietovė gyventi ir auginti vaikus, kad smarvė, triukšmas nekenktų žmonių sveikatai. Dabar Linkuvą iš visų pusių supa keli gyvulininkystės kompleksai. Didžiausią susirūpinimą sukėlė būsimasis galvijų kompleksas, kuris, anot vietos gyventojų, iškils gana arti Linkuvos. Pasak kalbėjusiųjų, smarvė ir triukšmas nepaiso jokių sanitarinių apsaugos zonų, sklinda daug plačiau ir toliau.

Susikirto Linkuvos bendruomenės, ginančios viešąjį interesą, pozicija ir nuomonė su agroverslą sėkmingai plėtojančia Linkuvos ŽŪB. Bendrovėje dirba nemažai vietinių gyventojų, tvarkingai mokami mokesčiai, laikomasi visų aplinkos apsaugos reikalavimų. Pasak bendrovės vadovo, kaimai negali visiškai ištuštėti, žmonėms reikia darbo, jei nieko nedarysime, nestatysime, visi išsivaikščios į miestus. O kas tada duoną augins?

Sukasi teismų malūnas

Teismų maratonas prasidėjo 2019 m. pabaigoje. Asociacija ,,Linkuvos bendruomenė“ su skundu kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą ir prašė panaikinti Aplinkos apsaugos agentūros 2019 m. liepos 5 d. pataisytą atrankos išvadą dėl Pakruojo r. Linkuvos ŽŪB pieninių galvijų auginimo poveikio aplinkai vertinimo, taip pat panaikinti Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Pakruojo skyriaus vedėjo 2019 m. rugsėjo 5 d. įsakymą ,,Dėl žemės sklypo, esančio Laiškonių k., kaimo plėtros žemėtvarkos projekto tvirtinimo“. Asociacija teismui nurodė, kad gyventojai tarpusavyje pasidalijo 2019 m. rugsėjo 26 d. savivaldybės interneto tinklalapyje paskelbta informacija, kad 2019 m. spalio 17 d. Linkuvos seniūnijos patalpose įvyks susirinkimas, kuriame bus pristatyti statybos projektiniai pasiūlymai apie numatomas statyti naujas fermas prie Linkuvos miestelio. Tai sužinoję gyventojai pradėjo rinkti parašus dėl nesutikimo su būsima fermų statyba, nes Linkuva turės ,,kvapų skleidėjus“ iš visų pusių. 2019 m. spalio 17 d. seniūnijos salėje įvykusiame susirinkime, kuriame dalyvavo projekto rengėjai, savivaldybės atstovai, buvo įteiktas 677 gyventojų pasirašytas prieštaravimas dėl fermų statybos. Visuomenei buvo pristatyti ne tik projektiniai pasiūlymai, bet ir pateikta informacija apie tai, kad atliktos visos privalomos procedūros ir priimti procedūriniai dokumentai planuojamai ūkinei veiklai pradėti. Su procedūrinių dokumentų turiniu susirinkimo metu visuomenė nebuvo supažindinta.

Bendruomenė teismui pažymėjo, kad nežinojo apie planuojamą ūkinę veiklą, o procedūriniai skelbimai nebuvo pakankamai informatyvūs. Vilniaus apygardos administracinis teismas 2019 m. gruodžio 20 d. nutartimi asociacijos ,,Linkuvos bendruomenė“ skundą atsisakė priimti. Teismas pažymėjo, kad apie planuojamą veik­lą pareiškėjas buvo informuotas skelbimuose spaudoje ir rajono savivaldybės interneto tinklalapyje, be to, pažymėjo, kad pareiškėjas pavėluotai kreipėsi į teismą. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas išnagrinėjo asociacijos ,,Linkuvos bendruomenė“ atskirąjį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2019 m. gruodžio 20 d. nutarties administracinėje byloje pagal bendruomenės skundą atsakovams Aplinkos apsaugos agentūrai ir Nacionalinei žemės tarnybai dėl išvados ir įsakymo panaikinimo.

Teismas nutarė Vilniaus apygardos administracinio teismo 2019 m. gruodžio 20 d. nutartį panaikinti, atnaujinti asociacijai ,,Linkuvos bendruomenė“ terminą paduoti skundą dėl Aplinkos apsaugos agentūros 2019 m. liepos 5 d. pataisytos atrankos išvados dėl Pakruojo r. Linkuvos ŽŪB pieninių galvijų auginimo poveikio aplinkai vertinimo ir Nacionalinės žemės tarnybos Pakruojo skyriaus vedėjo 2019 m. rugsėjo 5 d. įsakymo ,,Dėl žemės sklypo kaimo plėtros žemėtvarkos projekto tvirtinimo“ panaikinimo. Teismas nutarė asociacijos ,,Linkuvos bendruomenė“ skundo priėmimo klausimą grąžinti pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo. Nutartis neskundžiama.

Buvo sustabdytas statybų leidimas

Linkuvos ŽŪB direktorius L. Gudjurgis kalbėjo, kad Linkuvos seniūnijos gyventojai jau nuo 2018 m. vasaros galėjo susipažinti su informacija apie būsimą gyvulininkystės komplekso statybą. Ši informacija buvo skelbiama Linkuvos seniūnijos skelbimų lentoje, savivaldybės interneto tinklalapyje, rajoninėje spaudoje. Tada gyventojams nekilo jokių prieštaravimų, o po metų prasidėjo protesto akcijos. Bendrovės vadovas stebisi, kodėl tie neramumai kilo, nes galvijų kompleksas nuo Linkuvos seniūnijos bus nutolęs apie 1,8 km, nuo bažnyčios – už 1,6 km, Kalpokų vėjo malūnas yra už 2,6 km, karmelitų vienuolyno ansamblis nutolęs apie 1,8 km, Linkuvos geomorfologinis draustinis nutolęs 2,7 km. L. Gudjurgio teigimu, projekto rengėjai laikėsi visų nurodymų ir reikalavimų, kad nebūtų pažeisti aplinkosaugos ir kiti įstatymais įteisinti reikalavimai. Bendrovės vadovas pasakojo, kad laikinai buvo sustabdytas leidimas statybai. Asociacija ,,Linkuvos bendruomenė“ patikslintame skunde teismo prašė panaikinti ne tik Aplinkos apsaugos agentūros pataisytą atrankos išvadą dėl Linkuvos ŽŪB pieninių galvijų auginimo poveikio aplinkai vertinimo, panaikinti Nacionalinės žemės tarnybos Pakruojo skyriaus vedėjo įsakymą ,,Dėl žemės sklypo, esančio Laiškonių kaime, kaimo plėtros žemėtvarkos projekto tvirtinimo“, bet ir panaikinti Pakruojo r. savivaldybės administracijos 2020 m. balandžio 7 d. išduotą leidimą statyti naują statinį. Pareiškėjas taip pat prašė taikyti reikalavimo užtikrinimo priemonę – administracinio akto galiojimo sustabdymą, t. y. laikinai sustabdyti Leidimo galiojimą. Vilniaus apygardos administracinis teismas 2020 m. balandžio 28 d. nutartimi priėmė pareiškėjo patikslintą skundą, išsprendė klausimą dėl byloje dalyvaujančių asmenų statuso bei tenkino pareiškėjo prašymą taikyti reikalavimo priemonę ir sustabdė Leidimo galiojimą iki įsiteisės galutinis teismo sprendimas šioje administracinėje byloje. Linkuvos ŽŪB pateikė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui atskirąjį skundą, kuriame prašė panaikinti Vilniaus apygardos administracinio teismo 2020 m. balandžio 28 d. nutarties dalį, kuria patenkintas Linkuvos bendruomenės prašymas taikyti reikalavimo užtikrinimo priemonę ir klausimą išspręsti iš esmės – pareiškėjo prašymą atmesti.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2020 m. birželio 10 d. nutarė Linkuvos ŽŪB atskirąjį skundą tenkinti. Vilniaus apygardos administracinio teismo 2020 m. balandžio 28 d. nutarties dalį dėl reikalavimo užtikrinimo priemonės taikymo panaikinti. Teismas nutarė: „asociacijos ,,Linkuvos bendruomenė“ prašymo taikyti reikalavimo užtikrinimo priemonę netenkinti. Nutartis neskundžiama.“

Pradėtas statyti galvijų kompleksas

Galvijų komplekso statyba netoli Linkuvos jau prasidėjo: gręžiami pamatai, atliekami kiti darbai. Bendrovės direktorius L. Gudjurgis sakė, kad viskas daroma pagal projektą, visi dokumentai yra tvarkingi, darbams atlikti turimi visi reikalingi leidimai. Jeigu bendrovė negalėtų vykdyti projekto ir įgyvendinti pasirašytos sutarties, negautų planuojamos ekonominės naudos, pajamų, žmonės netektų darbo, bet ir negrįžtamai prarastų ES paramą. Linkuvoje galima išgirsti įvairių nuomonių dėl tų statybų baigties. Kai kas svarsto, ar su pradėtu statyti galvijų kompleksu neatsitiks taip, kaip nutiko „Vijūnėlės dvarui“. Dar esą neaišku, kiek gali užsitęsti teismų maratonas ir koks bus priimtas galutinis teismo sprendimas.

Aldona SIREIKIENĖ

Rekomenduojami video