Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Technikos gamintojų planuose – energetiškai nepriklausoma technika

Europoje vykstančių įvykių kontekste šiemet Kaune veikusi paroda „Ką pasėsi...2022“ dar kartą parodė, kokią svarbią vietą užima žemės ūkis. Šį kartą parodos lankytojai dairėsi ne tik naujų sprendimų savo ūkiams, bet ir su technikos pardavėjais diskutavo apie alternatyviu kuru varomas mašinas. Dėl to nenuostabu, kad ūkininkų akiratyje atidūrė AB „Lytagra“ stende stovėjęs biometanu varomas traktorius ir kitos degalus taupančios mašinos.

Didinti energetinę nepriklausomybę

Šiemet vykusi žemės ūkio paroda „Ką pasėsi... 2022“ sulaukė didelio lankytojų dėmesio. Vienos didžiausią technikos parką demonstravusios AB „Lytagra“ komercijos direktorius Rimas Norvilas pabrėžė, kad karas Ukrainoje tik dar kartą parodė, kokį svarbų darbą dirba ūkininkai, o kartu ir technikos gamintojai, kasmet keliantys vis ambicingesnius tikslus. Jeigu anksčiau inžinieriai, konstruktoriai daug dėmesio skyrė gamtosaugai, šiandieną jie intensyviai dirba kurdami energetiškai nepriklausomas mašinas.

„Ūkininkai mato kylančias grūdų, trąšų, degalų kainas. Šiuo metu ypač aktualu daugiau kalbėti apie alternatyvias technologijas, leidžiančias mažinti iškastinio kuro naudojimą. Taip pat svarbu žemės ūkyje intensyviau įdarbinti ir žaliąją energiją. Lietuvoje galime nesunkiai gaminti biometano dujas. Jos gali būti puikiai panaudojamos žemės ūkio mašinoms. Pernai turėjome NEW HOLLAND T6.180 Methane Power traktoriaus prototipą. Per metus atlikome nemažai bandymų. 180 AG traktorius gali atlikti tręšimo, purškimo, žolės dorojimo ir kitus ūkio darbus. Jis ūkiuose mums puikiai pasiteisino, neabejoju, kad netolimoje ateityje dirbs ir mūsų krašto ūkiuose“, – kalbėjo R.Norvilas.

Turi daug potencialo

Svarbu paminėti tai, kad biometanu varomo NEW HOLLAND „Methane Power“ eksploataciniai kaštai yra net 30 proc. mažesni, o triukšmo lygis net 5 decibelais mažesnis, lyginant su analogiškos galios dyzelinu varomu traktoriumi. Tradiciniai dyzelino bakai buvo nuimti, o juos pakeitė 10 skirtingos talpos dujų balionų, sukonstruotų taip, kad išlaikytų slėgio pusiausvyrą, kai dujos sunaudojamos. Šio traktoriaus degalų talpa 470 l. R.Norvilo teigimu, Lietuvoje atsirado ūkių, kurie diegia įrangą, reikalingą apsirūpinant biometano dujomis, ir ateityje dalį pasigamintų dujų jie panaudos žemės ūkio technikos reikmėms.

R.Norvilas įsitikinęs, kad Lietuva turi daug potencialo didinant ir dyzelino ar benzino sudėtyje esančių vadinamųjų biopriedų (bioetanalio ir kt.) gamybos apimtis. Tai padėtų didinti ne tik energetinę nepriklausomybę nuo Rytų, bet ir skatintų didesnės pridėtinės vertės kūrimą šalyje. Jis svarsto, kad greitu metu žemės ūkyje bus plačiau kalbama ir apie žaliojo vandenilio gamybą ir pritaikymą energetikoje. Žaliasis vandenilis taip vadinamas todėl, kad yra gaminamas iš atsinaujinančių energijos išteklių, pavyzdžiui, saulės ir vėjo pagamintos elektros, ir neišskiria anglies dvideginio. „Ši paroda – startas naujam proveržiui“, – optimistiškai reziumavo „Lytagros“ komercijos direktorius.

Tausoja aplinką ir degalus

Itin didelio lankytojų dėmesio šiais metais sulaukė ir AB „Lytagra“ pristatytas medalininkas – NEW HOLLAND T8.435 GENESIS traktorius. Jis yra galingiausias visoje NEW HOLLAND traktorių gamoje. Maksimali galia – 435 AG, todėl jis puikiai tinka sunkiems žemės dirbimo darbams: giluminiam skutimui, tiesioginei sėjai ir kitiems. Šie traktoriai jau išbandyti ir Lietuvoje. Keli jų po demonstracijos jau parduoti, o parodos ekspozicijoje stovėjęs traktorius taip pat neužsiliks – jis parduotas ūkininkui iš Šiaulių rajono.

„Lytagra“ Technikos grupės vadovo Rolando Chositašvilio teigimu, daug dėmesio skirta operatoriaus komfortui. Sukurta erdvesnė, patogesnė, komfortiška amortizuojanti kabina. Daug dėmesio skirta ir tobulinant variklį. NEW HOLLAND T8.435 GENESIS traktoriuje įrengtas 8,7 l darbinio tūrio FPT kompanijoje sukurtas Cursor 9 variklis, kuris ne tik atitinka griežčiausius aplinkosauginius reikalavimus, bet tuo pačiu pasižymi mažomis degalų sąnaudomis, gerais variklio dinaminiais, galios ir sukimo momento rodikliais. „FPT sukurta technologija, padeda išmetamas taršias medžiagas neutralizuoti ne variklyje, o variklio išmetimo sistemoje. Paprastai tariant, jokios papildomos sistemos nesikiša į variklio darbą, neprastina jo charakteristikų“, – akcentavo R.Chositašvilis.

Traktoriuje įmontuota ir dinaminė transmisija. Ji nenutrūkstamai perduoda galią ir sukimo momentą į ratus. Šios transmisijos privalumas tas, kad traktorius visą laiką važiuoja sklandžiai, nepraranda įsibėgėjimo net ir dirbant su sunkiausiais padargais. Ne mažiau svarbu ir tai, kad galia perduodama mechaniniu būdu, užtikrinant mažiausius jos nuostolius transmisijoje.

Pasak R.Chositašvilio, traktoriuje įdiegtos šiuolaikinės išmaniosios sistemos, palengvinančios ir paspartinančios atliekamus darbus: automatinio vairavimo sistema, kuri pati vairuoja traktorių ir užtikrina ne didesnę kaip 2–3 paklaidą, ISOBUS sistema, kuri atpažįsta padargus ir užtikrina apsikeitimą duomenimis tarp padargų ir traktoriaus, kad darbas būtų atliktas kuo efektyviau, galulaukių sekos automatizavimo ir kitos sistemos.

Maksimaliai išnaudotos kombaino galimybės

Parodoje pristatyti ir NEW HOLLAND kombainai. Tarp jų ir galingas, vienas našiausių rinkoje rotorinis CR 9.90. Įdomu tai, kad CR serijos kombainui iki šiol priklauso oficialus kviečių kūlimo našumo pasaulio rekordas. 2014 metais Anglijoje su kombainu CR10.90 per aštuonias valandas buvo nukulta 797,656 t kviečių, o didžiausias momentinis našumas realiomis sąlygomis buvo 135 t/val.

R.Chositašvilis supažindino su kombaine esančia išmaniąją IntelliSense sistema, kuri sėkmingai veikia jau penkerius metus. Sistema automatiškai parenka ir palaiko optimalius kombaino sistemų nustatymus, užtikrinančius maksimalų našumą, švariausią grūdų mėginį ir mažiausius grūdų nuostolius: operatoriui tereikia pasirinkti kuliamą kultūrą, nustatyti pageidaujamą maksimalų kombaino greitį, maksimalų variklio apkrovimą ir pasirinkti vieną iš keturių skirtingų strategijų: „geriausia grūdų kokybė“, „mažiausi nuostoliai“, „maksimalus našumas“ ar „fiksuotas našumas“. Pavyzdžiui, jei reikia labai švarių, sėklai skirtų grūdų, renkatės strategiją „Geriausia grūdų kokybė“. Dažniausiai naudojama strategija – „Maksimalus našumas“. Intelli Sense dėka operatorius mažiau pavargsta, o kombaino galimybės išnaudojamos kur kas geriau“, – neabejoja AB „Lytagra“ New Holland technikos grupės vadovas.

Atvyko papildyti technikos parką

Šilalės r. mėsinių galvijų augintojas Andrius Baublys šiemet į parodą užsuko ne tik apsižvalgyti, bet ir išsirinkti technikos valdomam ūkiui ir dvejoms jo įsteigtoms įmonėms, užsiimančioms žemės ūkio technikos nuoma. Jaunasis ūkininkas pasakojo, kad NEW HOLLAND traktorius vairuoja dar nuo paauglystės, kai jam tebuvo 15 metų. Sulaukęs pilnametystės Andrius, padedamas tėvų, įsteigė savo ūkį ir tapo sėkmingu jaunuoju ūkininku. Parengęs penkis ūkio modernizavimo projektus ir pasinaudojęs jaunojo ūkininko parama, jis įsigijo šiuolaikinės technikos, renovavo pastatus. „Kai sulaukiau pilnametystės, mano pirmasis pirkinys iš AB „Lytagra“ buvo traktorius NEW HOLLAND T5060. Jį neseniai pardavėme, jis puikiai tarnavo ūkyje vienuolika metų“, – pirmąjį savo įsigytą traktorių gražiai mini A.Baublys.

Šiandieną jo ūkyje dominuoja technika iš AB „Lytagra“ – pradedant pašarų ruošimo technika, traktoriais ir baigiant keturiais JCB krautuvais. Du jų keliavo į ūkį, dar du – į įkurtas įmones.

Pašnekovas per daugiau nei dešimt metų investavo ne tik į ūkį, bet ir į paties įkurtų įmonių veiklą. Jo įsteigtos įmonės orientuojasi į žemės ūkiui teikiamas paslaugas. Netolimoje ateityje jis planuoja plėtrą. Planuose – NEW HOLLAND CR9 serijos kombainas ir savaeigis pašarų smulkintuvas KRONE BIG X. „Pašarų smulkintuvas tikrai turės didelę paklausą mūsų regione, o kombainas bus daugiausia nuomojamas Aukštaitijoje. Technikos nuomos poreikis tikrai nemažas. Tarp mūsų klientų yra ir stambių žemės ūkio bendrovių“, – verslo plėtrą planuoja A.Baublys.

Dirbti su robotais – mažiau streso

Ieškoti naujų sprendimų ūkiui atvyko ir Sigitas Razvadauskas iš Ukmergės r. Jis valdo pažangų pieno ūkį, kuriam prieš dešimt metų įsigijo „Lely“ automatinę melžimo sistemą „Astronaut A4“. Nors robotai jau nėra nauji, ūkininkas jų darbu visiškai patenkintas. Jais ūkyje melžia daugiau nei pusę laikomų piendavių. Kitą dalį piendavių aptarnauja dvi melžėjos. „Dar vieną robotą statysiu, kai matysiu, kad lieku be darbuotojų“, – kalbėjo ūkininkas „Lytagros“ stende besižvalgydamas aplink pristatytą naujausią „Astronaut A5“ melžimo robotą.

Paklaustas, kodėl ūkyje nutarė įsirengti melžimo robotą, ūkininkas atvirai pripažino norėjęs išbandyti Lietuvoje pasirodžiusias naujienas. Tiesa, prieš priimdamas sprendimą jis lankėsi kituose ūkiuose, lygino tuo metu rinkoje buvusių melžimo robotų charakteristikas. Jam teko lankytis ir Lenkijos ūkiuose. „Po įvairių vizitų įsitikinau, kad „Lely“ yra pažangiausias produktas. Iš pradžių, kol mokėmės dirbti su įranga, buvo nedrąsu, tačiau šiandien neįsivaizduoju, kaip būtų galima ūkyje dirbti be melžimo roboto“, – įsitikinęs ukmergiškis S.Razvadauskas.

Jo ūkis per pastarąjį dešimtmetį plėtėsi. Nuo 170 melžiamų karvių skaičius užaugo iki 230. Ūkyje taip pat dirba du „Lely“ pašarų pristūmėjai. „Vienam pristūmėjui rudenį bus dešimt metų, kitam – keturi. Galiu pasakyti, kad tai puikūs „darbuotojai“, jie neatsikalbinėja, dirba labai greitai tiek dieną, tiek naktį, tiek per šventes, – su šypsena kalbėjo ūkininkas. – Man patinka šios technologijos dėl paprastos priežasties. Jeigu melžimo robotas suklysta, jis man iškart atsiunčia signalą, kad kažkas ne taip. O žmogus kartais bando „praslysti“. Nors sakoma, kad robotai yra brangi investicija, tačiau ne viską galima apskaičiuoti pinigais. Visi žinome, kokia problema regionuose su darbo jėga. Robotas man nepasakys, kad išeina iš darbo. Galiu tik pasakyti, kad dirbant su robotais daug mažiau streso.“

Padeda dirbti produktyviau

„Lytagros“ Gyvulininkystės skyriaus grupės vadovas Rimgaudas Pocevičius pasakoja, kad melžimo sistema „Astronaut A5“ yra patobulinta jos pirmtakų versija. Vienas svarbiausių atnaujinimų – patobulinta hibdridė ranka. Tai padeda užtikrinti melžimo procesą ir komfortą karvei. Viso melžimo metu ranka išlieka po karve, kontroliuodama melžimo procesą. Ji yra tylesnė, taupanti energiją, 30 proc. greitesnė ir tikslesnė nei anksčiau. Be to, į robotą įdiegus hibridinę technologiją, suslėgto oro suvartojimas stipriai sumažėjo. Dėl to bendras energijos suvartojimas sumažėjo net iki 20 proc. Nemažai dėmesio buvo skirta ir programinės sistemos atnaujinimui. Dabar ja dar paprasčiau naudotis ir gauti visą informaciją apie ūkyje laikomus galvijus.

„Tai patikima, greita melžimo sistema. Jau ne vienas toks robotas dirba Lietuvoje. Šiandieną ūkininkai prieina dažniau ir teiraujasi, kokias ataskaitas teikia sistema, koks jo našumas. Robotas apdoroja pieno rodmenis, parodo riebalų, baltymų, laktozės kiekį, somatinių ląstelių skaičių ir kt. Tai padeda ūkiams būti produktyviems, nes laiku gaunama informacija leidžia priimti teisingus sprendimus, pasirūpinti gyvulio sveikata, padidinti primilžį. Ūkininkas į programą suveda gyvulio gydymo, sėklinimo kaštus, o robotas duomenis apibendrina pagal pieno primilžius, suėstą pašarą ir teikia informaciją apie konkretaus gyvulio efektyvumą“, – dėstė R.Pocevičius.

Patogiam ir lengvam darbui

Gyvulių augintojai taip pat dairėsi ir į „Lely“ JUNO pašarų pristūmimo robotus. Jie pašarus pristumia reguliariai, nustatytu laiku, todėl gyvuliai suėda daugiau, didėja pieno primilžiai. Taip pat sprendžiamas ir darbo jėgos klausimas, nes nereikalingas žmogaus darbas, o roboto priežiūra – minimali. Patogiau ir lengviau dirbti ūkiuose padeda ir mėšlo surinkimo robotas „Lely“ DISCOVERY COLLECTOR.

Palyginti su kita mėšlo tvarkymo įranga, šis robotas išsiskiria tuo, kad jam nereikalingos papildomos detalės (kampiniai ratukai, grandines ir pan.), sudarančios kliūtis gyvulių judėjimui, ir sukeliančios pavojų nagų pažeidimams. Mėšlo surinkimo robotas mėšlą nestumia, bet siurbia. Dėl to būna švaresnės fermos grindys ir sausesnės gyvulių kanopos. Robotas taip pat gali įvažiuoti į tuos aptvarų užkampius, į kuriuos skreperis įprastai nepatektų.

Įrengus mėšlo surinkimo robotą „Lely“ DISCOVERY COLLECTOR, paprastėja tvarto technologiniai sprendimai, mažėja statybos kaštai, gerėja gyvulių sveikatingumas.

Mes gerai suprantame, kad robotizuotuose ūkiuose darbas vyksta nenutrūkstamai, todėl didelį dėmesį skiriame servisui ir detalių tiekimui – kalbėjo Gyvulininkystės skyriaus grupės vadovas R.Pocevičius.

Rekomenduojami video