Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Svarbu žemdirbiams: kokių įsipareigojimų reikia laikytis ir kokio dydžio skiriama kompensacija

Nors žiema užklojo laukus storu sniego patalu ir dar nesiruošia trauktis, ūkininkų, kurie dalyvauja agrarinės aplinkosaugos veiklose, prašoma neužmiršti laikytis įsipareigojimų. „Ražienų laukai per žiemą“, „Tarpinių pasėlių auginimas ariamojoje žemėje“, „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ – veiklos, kurios ne tik gerina dirvožemio sveikatą, bet ir sunkiu žiemos metu padeda išgyventi laukiniams paukščiams ir žvėreliams.

Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“  veiklos orientuotos į biologinės įvairovės išsaugojimą, saugo stabilias ir stiprias ekosistemas, prisideda prie klimato kaitos mažinimo.

2020 m. pateiktos 6 825 paraiškos, deklaruota per 109 093 ha ploto. Ūkininkai, pasirinkę ekstensyvią žemdirbystę, saugo gamtą ir už tai jiems mokamos kompensacinės išmokos.

Atsižvelgiant į 2020 m. deklaravimo rezultatus, tarp populiariausių ir didžiausią proveržį pasiekusių veiklų – dirvožemio kokybę gerinančios bei jį nuo degradacijos ir erozijos padedančios apsaugoti veiklos. „Ražienų laukai per žiemą“ – pateikta 2 440 paraiškų, deklaruota 34 111 ha ploto, „Tarpinių pasėlių auginimas ariamojoje žemėje“ – pastaraisiais metais pateiktos 824 paraiškos, deklaruota 28 225 ha ploto.

 Veikla „Ražienų laukai per žiemą“

 Palikti neaparti ražienų laukų plotai padeda žiemą išgyventi laukiniams paukščiams, ražienos svarbios kaip prieglobstis pilkiesiems paukščiams, kurapkoms ir kitiems žiemojantiems gyvūnams. Paliekant ražienas per žiemą apsaugomas dirvožemis nuo erozijos. Kompensacinė išmoka mokama už šiuos įsipareigojimus:

● Nupjovus javus, laukai paliekami neaparti iki kitų metų kovo 1 d.

● Įsipareigotame plote nenaudoti pesticidų ir herbicidų po derliaus nuėmimo.

● Ražienų netręšti, nekalkinti ir neskusti.

● Kompensacinė išmoka 99 Eur už ha.

Veikla „Tarpinių pasėlių auginimas ariamojoje žemėje“

Veikla siekiama išsaugoti dirvožemio kokybę. Tarpiniai pasėliai, nuėmus pagrindinių augalų derlių, savo antžemine mase dengia dirvos paviršių, todėl mažina dirvos eroziją, pagerina dirvožemio struktūrą. Tad ūkininkai, didindami tarpinių pasėlių plotus, gerina ne tik ariamos žemės agrocheminę sudėtį ir fizikines savybes, bet ir reikšmingai prisideda prie aplinkos taršos ir neigiamų klimato kaitos pokyčių mažinimo. Taip pat auginami tarpiniai augalai tampa saugiu prieglobsčiu laukiniams gyvūnams. Kompensacinė išmoka mokama už šiuos įsipareigojimus:

● Tarpinius pasėlius pasėti iki rugsėjo 15 d.

● Tarpiniai pasėliai ar jų liekanos ant dirvos paviršiaus turi išlikti iki kovo 1 d.

● Tarpinius augalus ar jų liekanas prieš pagrindinės kultūros sėją įterpti į dirvą.

● Neganyti gyvulių pagal veiklą deklaruotuose plotuose, neruošti pašaro, nešienauti ir nesmulkinti tarpinių pasėlių auginimo laikotarpiu pagal veiklą deklaruotuose plotuose, išskyrus tarpinių pasėlių augalų suvolavimą;

● Tarpinių pasėlių auginimo laikotarpiu pagal veiklą deklaruotuose plotuose nenaudoti augalų apsaugos produktų, mineralinių trąšų ir srutų.

Kompensacinė išmoka 134 Eur už ha.

Veikla „Ekstensyvus šlapinių tvarkymas“

Veikla siekiama išsaugoti šlapynėse jau susiformavusią augmeniją ir fauną. Jose ūkininkaujant ekstensyviai, mažėja apleistų šlapynių plotų, šlapynės neužželia krūmais ir nendrėmis, neišnyksta vertinga augmenija, šlapynės išlieka patrauklios pelkinių pievų paukščiams. Taip pat šlapynės padeda sulaikyti perteklinio vandens nutekėjimą iš lauko, pagerina vandenų kokybę. Kompensacinė išmoka mokama už šiuos įsipareigojimus:

Šlapynėse draudžiama naudoti mineralines ir organines trąšas (išskyrus tuos atvejus, kai ganomi gyvuliai), augalų apsaugos produktus.

Šlapynes būtina kasmet šienauti arba ganyti jose gyvulius, laikantis šių reikalavimų (pareiškėjas gali laisvai nuspręsti, ar ganyti, ar šienauti):

●  šienavimas pradedamas ne anksčiau kaip liepos 15 d.;

●  ganyti gyvulius ir vidutiniškai ganiavos laikotarpiu ganyti ne didesniu intensyvumu kaip 1 SG/ha įsipareigoto pagal priemonės veiklą ploto. Gyvulių ganymo laikotarpis nuo gegužės 1 d. iki spalio 30 d.;

●  nenuganytos žolės likučius privaloma nušienauti.

● Pašalinti nušienautą žolę bei nuganytos arba nušienautos žolės likučius iki kitų metų kovo 1 d.

Kompensacinė išmoka 208 Eur už ha.

Kaip vykdomi įsipareigojimai, Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistai tikrins kovo pradžioje. Ypač didelis dėmesys bus skiriamas rizikingų pareiškėjų kategorijai priskiriamiems pareiškėjams, 2020 m. deklaravusiems šlapynes.

Rekomenduojami video