Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sulaikytų nelegalių pesticidų vertė per 80 mln. eur

EUROPOL paskelbė, kad šiemet specialios akcijos „Sidabrinis kirvis VI“(SilverAxe VI) metu, kuri vyko nuo š. m. sausio 13 iki balandžio 25 d., Europos Sąjungojebuvo sulaikytos net 1203 tonos nelegalių augalų apsaugos produktų, 12 asmenų areštuota. Pranešama apie 763 kitokius pažeidimus. „Sidabrinio kirvio VI“ akcijos metu sulaikytų nelegalių pesticidų vertė yra per 80 mlneur.Akciją vykdė 27-ų ES valstybių ir 8-ų trečiųjų šalių pareigūnai. Kaip teigia EUROPOL, sulaikyto nelegalių produktų kiekio užtektų nupurkšti 185 tūkst, km2, t. y. visusLenkijos ir Portugalijos laukus kartu.

Augalų apsaugos produktų (AAP) falsifikatų patekimas į žemės ūkio rinką jau daug metų yra didžiulis galvos skausmas daugybei sąžiningų Lietuvos ūkininkų ir legaliai veikiančiam verslui.

2015 m. EUROPOL iniciatyva buvo surengta bandomoji Sidabrinio kirvio (SilverAxe) akcija, kurios metu buvo organizuoti reidai visoje Europos Sąjungos teritorijoje. Per visas akcijas iš viso sulaikyta 3771 tona nelegalių augalų apsaugos produktų.

„EUROPOL ir kitų institucijų pastangos nukreiptos mažinti nelegalių produktų pasiūlą Europoje. Pasiūla ir paklausa yra glaudžiai tarpusavyje susiję dydžiai. Naudotojų švietimas ir žinia apie klastočių žalą turėtų didinti sąmoningumą ir mažinti tokių produktų paklausą„ – pažymi Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) direktorė Zita Varanavičienė.

Pasak LAAA vadovės, visuomenė dėl tokios nelegalios organizuotų grupių veiklos nukenčia kelis kartus. Pirmiausia, į laukus patenka neištirti ir nežinomos sudėties bei poveikio cheminiai mišiniai, todėl pagrįstai galima sunerimti dėl jų poveikio aplinkai ir galutiniam produktui, kuris pasiekia valgytojo stalą. Šešėlyje veikiantys prekeiviai nemoka mokesčių ir nevykdo kitų legaliam verslui nustatytų prievolių. Per nelegalią prekybą ir prekybą falsifikatais kriminalinės grupės užsidirba lėšų kitoms kriminalinėms veikoms ir suduoda dar vieną smūgį visuomenei.

Kaip pažymima EUROPOL pranešime spaudai, pagrindiniu klastočių šaltiniu išlieka Azijos valstybės.Pastebima aktyvesnė prekyba klastotėmis internetu.

„Įgyvendinant Žaliojo kurso ambicijas svarbiu elementu yra kova su nelegalia prekyba ir prekyba klastotėmis. Vis labiau griežtinant reikalavimus legaliems produktams ir politiniais sprendimais mažinant jų pasirinkimą, svarbu, kad nebūtų vis plačiau atveriamos galimybės šešėlinei prekybai uždraustais produktais. Nesuvaldžius nelegalios prekybos stichijos, tvarumo tikslai bus pasiekti tik popieriuje„ – pažymi Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) direktorė Zita Varanavičienė.

EUROPOL paskelbta informacija rodo, kad šis nelegalus verslas tikrai nemažėja.Todėl š. m. gegužės 25 d. priimtose Tarybos išvadose (Council conclusions setting the EU's priorities for the fight against serious and organised crime for EMPACT 2022-2025), vienu iš veiklos prioritetų minima kova su klastotėmis ir intelektinės nuosavybės vagystėmis. Tai suteikia vilčių, kad bus imtasi dar ryžtingesnių veiksmų šešėlinei prekybai užkardyti.

Apie Lietuvos augalų apsaugos asociaciją, LAAA

Asociacija kartu su partneriais siekia, kad Lietuvoje būtų prieinami saugūs ir efektyvūs augalų apsaugos produktai, jie būtų naudojami pagal tausios žemdirbystės principus, mažinant poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai, ir tai leistų sudaryti sąlygas, kad vartotojus pasiektų kokybiški ir saugūs maisto produktai. 1999 m. rugpjūčio 13 d. įkurtos asociacijos vienas iš tikslų yra siekti geresnio reglamentavimo praktikos taikymo augalų apsaugos srityje, siekti, kad teisės aktuose būtų įtvirtintos geros augalų apsaugos praktikos nuostatos, įskaitant geros žemdirbystės praktikos nuostatas, saugaus augalų apsaugos produktų naudojimo iniciatyvas ir kitus tvaraus ūkininkavimo aspektus.

Rekomenduojami video