Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Su tėvu dirba ranka rankon

Akmenės rajono Žerkščių kaimo jaunasis ūkininkas, kuriam tėra dvidešimt šešeri, Tomas Baranauskas tik prieš metus įregistravo savo valdas, tačiau ūkininkavimo įgūdžių jam pakanka. Besimokydamas Ventos gimnazijoje, o paskui studijuodamas Šiaulių valstybinėje kolegijoje, padėdavo tėvui dirbti žemę, nuimti derlių, domėjosi žemės ūkio naujovėmis. Sūnus statybos ir teisės mokslus baigusiam tėvui buvo savotiškas ūkio vedlys, skatino ryžtingiau imtis naujovių, tėvui dažnai kartodavo: „Tik jau nepirk naujo automobilio, verčiau įsigykime modernų plūgą“. Dabar jie abu yra bendraminčiai ūkininkai, abu turi atskirus ūkius.

Svajojo nuo vaikystės

Savo ūkį T. Baranauskas įregistravo 2019 metų vasarą. Jis deklaruoja 20 ha nuosavos žemės, dar apie 30 ha nuomoja, augina rapsų, kviečių, miežių, žirnių, pupų. Tomas sako, kad pelningiausia kultūra yra rapsai, tik jie sunkiausiai užauginami – puola kenkėjai, reikia daug priežiūros.

Jaunojo ūkininko startas buvo geras, mat stipri buvo jo ūkininkaujančių tėvų parama ir materialinė pagalba. Pradedantysis ūkininkas pasakojo, kad mokydamasis mokykloje jis gerai žinojo gyvensiąs kaime ir dirbsiantis žemę. Geriausias pavyzdys buvo tėvas Valdas Baranauskas, kurio didelis ir pažangus augalininkystės ūkis yra vienas geriausių Akmenės rajone. Vaikinas, besimokydamas gimnazijoje, visas vasaras plušėdavo tėvų ūkyje, taip pat daug padėjo ir vėliau, kai studijavo Šiauliuose. Sugrįžęs į gimtinę, visus savaitgalius jis darbuodavosi kartu su tėvu. Šiam dažnai išdrįsdavo patarti, skatindavo pirkti modernios ir našios žemės ūkio technikos. Tėvas iki šiol prisimena sūnaus raginimą pirkti naują plūgą, o ne automobilį, kurį galės vėliau nusipirkti, nes investicijos į ūkį duos pridedamosios vertės. Tomas kalbėjo, kad jis nori sekti tėvo pavyzdžiu, sukurti ekonomiškai stiprų ūkį. Jis dėkingas tėvams už suteiktas darbštumo pamokas, už dovanotą žemę.

Dėmesys ūkio plėtrai

Jaunasis ūkininkas Tomas parengė ir sėkmingai įgyvendina verslo projektą, įsigijo modernią sėjamąją – bus daug spartesnis darbas. Jis patenkintas, kad iš struktūrinių fondų sulaukė finansinės paramos, tačiau kitą dalį lėšų teko skolintis iš banko. Žemei dirbti daug technikos Tomas nuomojasi iš tėvo. Jų abiejų ūkių centras yra toliau nuo gyvenvietės, tame pačiame Žerkščių kaime turi įsigiję dvi dideles fermas, kurias renovuoja ir pritaiko ūkio reikmėms. Tomas sakė, kad jam patinka remontuoti žemės ūkio techniką. Jis Šiaulių valstybinėje kolegijoje įgijo automobilių techninio eksploatavimo kvalifikaciją. Tokią specialybę rinkosi žinodamas, kad būsimajame ūkyje reikės sugebėti valdyti naujovišką techniką, mokėti ją suremontuoti, kai būna sutrikimų ar gedimų.

Tomo ūkyje darbuojasi ir geras jo bičiulis Edvinas. Vaikinas anksčiau dirbo Klaipėdoje, bet jį traukė kaimas, todėl sugrįžo į gimtinę ir įsidarbino draugo ūkyje. Abu sparčiai kimba į darbus. Edvinas yra darbštus, atsakingas, taip pat domisi žemės ūkio technika ir yra tikrai puikus ūkio pagalbininkas, sako Tomas.

Neseniai pradedančiajam ūkininkui Tomui tėvas padovanojo seną sodybą. Ten vaikinas, sugrįžęs iš laukų, imasi statybininko ir kitų darbų: reikia pastatus sutvarkyti ir suremontuoti, paskui tvarkys aplinką. Sodyboje Tomas planuoja įsikurti su savo širdies drauge. „Man patinka gyventi ir dirbti kaime. Aš nuolat kartoju, kad ūkininkavimas man yra ir hobis, ir darbas, ir verslas. Turiu daug planų ateičiai“, – kalbėjo jaunasis ūkininkas T. Baranauskas.

Aldona SIREIKIENĖ

Rekomenduojami video