Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Staiga užsigeidę grybų, vairuotojai patys tampa „grybais“

Nors grybavimo sezonas dar tik prasidėjo, tačiau dažnas netruko pastebėti, kad grybų ir uogų prekeiviai pakelėse eismui suteikia tam tikrų vasariškų „pipirų“ – išvydę juos ir ūmiai užsigeidę grybų, vairuotojai dažnai kerta per stabdžius ir suka į šalikelę, neįjungę posūkio signalo. Tuo metu iš paskos važiuojantiems laiku sureaguoti ir manevruoti – užduotis ne iš lengvųjų.

Daugėja išsiblaškiusių

Atrodytų, tai nėra jokia naujiena – grybų ir uogų pardavėjų pakelės pilnos kiekvieną vasarą, tačiau bėda ta, kad daugėja išsiblaškiusių vairuotojų, kurie važiuodami dėmesį sutelkia ne į kelią, bet į mobiliojos telefono ekraną ar multimedijos valdymą.

Oficiali statistika rodo, kad 2018 metais Lietuvoje buvo užfiksuoti 39 susidūrimai su stovinčia transporto priemone, 73 užvažiavimai ant kliūties ir 126 kartus vairuotojai atsitrenkė į medį.

Kiek iš šių beveik 240 atvejų nutiko dėl staiga grybų ar uogų užsigeidusių vairuotojų kaltės – nežinia, nes tokie įvykiai nėra išskiriami.

Iš visų Lietuvos lenktynininkų daugiausiai Dakaro maratonų įveikęs pilotas Antanas Juknevičius įsitikinęs, kad blogiausias dalykas ne vairavimas viena ranka, bet nedėmesingumas eismui, nesusikoncentravimas į kelią.

„Negebėjimas koncentruoti dėmesio į kelią vairuojant man panašus į epidemiją, o žmonės neįvertina to, kol nepatenka į skaudų įvykį“, – sako jis.

Blogiau nei išgėrus

„Kartais tam, kad išvengtum įvykio, reikia dešimtosios ar kelių dešimtųjų sekundės ir tai galima padaryti, jeigu esi dėmesingas. Žmogus, kuris naršo telefone, net kelias sekundes savo dėmesį būna nukreipęs nuo kelio, o per tą laiką gali nutikti net mažiausiai penki įvykiai. Čia yra pats didžiausias pavojus“, – tikino lenktynininkas.

Jis taip pat sakė, kad laisvų rankų įranga yra mažiau pavojinga nei kalbėjimas telefonu laikant aparatą rankose. „Kai žmogus kalba per garsiakalbį, pavojus yra mažesnis, bet problemos tai neišsprendžia“, – įsitikinęs A.Juknevičius.

Saugaus eismo specialistų teigimu, naršymas telefone sėdint prie vairo yra šešis kartus pavojingesnis nei vairavimas išgėrus. Tyrimai rodo, kad naršančio telefone vairuotojo akys nuo kelio būna nusuktos net keturis kartus ilgiau.

Didžiausią pavojų kelia žinučių rašymas. Atrašydamas žinutę vairuotojas dėmesį nuo kelio iš viso nukreipia mažiausiai 5 sekundėms. Jei važiuojama 90 km/val. greičiu, per tas 5 sekundes galima pervažiuoti išilgai visą futbolo stadioną.

Remiantis Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, šių metų sausio–birželio mėnesiais iš viso užfiksuota daugiau nei 10 tūkst. atvejų, kai nepavyzdingi vairuotojai neleistinai naudojosi mobiliojo ryšio priemonėmis.

Kalti – ne prekeiviai

Vasarai persiritus į antrąją pusę draudikai pastebi ir dar vieną avarijų priežastį – miško gėrybių prekeivius šalikelėse. Anot Raimondo Bieliausko, draudimo bendrovės „Ergo“ Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovo, šiltuoju metų laiku vairuotojams miškingose vietovėse atsipalaiduoti nederėtų ne tik dėl į kelią galinčių iššokti gyvūnų, bet ir dėl pakelės prekeivių.

„Šalikelėje grybus ar uogas pardavinėjantys prekeiviai masina vairuotojus, atkreipia jų dėmesį ir kartais tampa avarijų priežastimi. Žinoma, tokiu atveju kaltinti reikia ne prekeivius, o neapdairius vairuotojus“, – akcentuoja R.Bieliauskas.

Draudimo bendrovės atstovas ragina vairuotojus vietovėse, kur šalikelėje būna prekeivių, laikytis saugaus atstumo iki kitų transporto priemonių, neviršyti greičio ir savo manevrus atlikti palengva, apie juos iš anksto įspėjus posūkio signalais.

Ypač tai aktualu Dzūkijoje, kur grybų, uogų, džiovintų vaisių, konservuotų daržovių pardavėjų pakelėse itin gausu, o vairuotojai, norėdami įsigyti gėrybių ar paklausti kainos, kartais net šauna į priešingą kelio pusę.

Todėl Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai kelyje Vilnius–Varėna–Gardinas kartas nuo karto rengia prevencines priemones.

Tačiau tai kova su vėjo malūnais. Už tai, kad neturėdami leidimo prekiavo miško uogomis, grybais, šluotomis ir vantomis, Naujųjų Valkininkų teritorijoje nubausti keli prekeiviai tik gūžčiojo pečiais – negalėjo suprasti, už ką yra baudžiami.

Už prekybą viešoje vietoje be seniūnijos seniūno išduoto leidimo gali būti skirta baudą nuo 5 iki 28 eurų, o savivaldybių tarybų patvirtintų prekybos viešosiose vietose taisyklių pažeidimas užtraukia baudą nuo 16 iki 30 eurų.

Sustoti nedraudžiama

Sustoti šalikelėje nėra draudžiama, jeigu tai netrukdo kitoms transporto priemonėms.

Štai, lankymosi miške taisyklės nustato, kad valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose, kuriuose eismas leidžiamas Kelių eismo taisyklių nustatyta tvarka, leidžiama statyti transporto priemones tam tikslui įrengtose aikštelėse ir kelių kelkraščiuose, jeigu tai netrukdo saugiam eismui, nėra draudžiamųjų kelio ženklų, nepažeidžiamos kitų asmenų teisės ir nedaroma žala aplinkai.

Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, privaloma vengti užvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų. Už lankymosi miške taisyklių pažeidimus ANK numato įspėjimą arba baudą 20 iki 140 eurų.

 

Adomas Grinius, VL žurnalistas

Rekomenduojami video