Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sprendimai rapsų pasėliuose prieš agresyviai plintančias piktžoles: žliūges, migles, smilguoles

Rapsai išlieka itin pelningi augalai Lietuvoje, jų plotai kasmet didėja: 2015 m. buvo 163 tūkst. ha, 2018 m. – 209 tūkst. ha, 2019 m. – 245 tūkst. ha, 2020 m. – 284 tūkst. ha. O pernai rudenį jų vėl buvo pasėta rekordiškai daug. Tad šiemet, skaičiuojama, rapsų pasėlių turėjome net 314 tūkst. ha. Šiuo metu ir rapsų supirkimo kaina pakilo iki rekordinių aukštumų – apie 540 eurų už toną.

Didėjant rapsų plotams, neišvengiamai susiduriame su agresyviai plintančių piktžolių, tokių kaip daržinės žliūgės, vienmetės miglės, dirvinės smilguolės, peliniai pašiaušėliai, problema pasėliuose. Todėl ypač svarbu pasirinkti tinkamus piktžolių kontrolės sprendimus.

Daržinių žliūgių naikinimas

Daržinės žliūgės (lot. Stellaria media) vis labiau plinta rapsų pasėliuose. Šią problemą lemia dvi priežastys.

Pirmoji yra ta, kad žliūgės vis labiau pripranta prie javų herbicidų ir tampa atsparios, javuose jas sunkiai veikia daugelis herbicidų.

Antroji priežastis ta, kad dabar kontaktiniais žieminių rapsų herbicidais yra nupurškiama didžioji dalis jų plotų. O kontaktiniai herbicidai ne visada išnaikina žliūges. Tais laikais, kai būdavo daugiau naudojami dirviniai herbicidai, tokie kaip Butisan® Star, Butisan® Avant, Butisan® 400 ir kt., žliūgių problemos Lietuvos laukuose nebuvo.

Iš rudens nesunaikintos žliūgės, jeigu jos stipriai išplinta, atima daug maisto medžiagų iš žieminių rapsų ir taip praretina jų pasėlį. Be to, kaupiasi didžiulis žliūgių sėklų bankas dirvoje, ir kitais metais sėjant kviečius galima turėti dar didesnių problemų.

Vienmečių miglių naikinimas

Joks kontaktinis herbicidas ir graminicidas neveikia vienmečių miglių (lot. Poa annua). Vienmetes migles, panašiai kaip ir žliūges, galima sunaikinti Butisan® produktais, jais purškiant dirvas prieš rapsų sudygimą iš rudens.

Nesusitvarkius iš karto po sėjos, vėliau išnaikinti migles labai sudėtinga. O pavasarį rapsų pasėliuose nė vienas herbicidas nesukontroliuos nei vienmečių miglių, nei daržinių žliūgių.

Dirvinių smilguolių naikinimas

Dirvinės smilguolės (lot. Apera spica venti) – vis sunkiau sunaikinamos piktžolės kviečių pasėliuose. Todėl jas naikinti rapsų pasėliuose reikėtų pradėti iš rudens, tam tinkami visi Butisan® šeimos produktai. O kitą rudenį likusias dirvines smilguoles galima pabaigti naikinti kviečių pasėliuose naudojant rudeninius dirvinius kviečių herbicidus.

Pelinių pašiaušėlių naikinimas

Pastebime, kad Lietuvoje pasėliuose vis daugėja pelinių pašiaušėlių (lot. Alopecurus myosuroide). Jeigu išplinta gausiai, jie pridaro itin daug žalos kviečių pasėliuose. Tada šių piktžolių naikinimas iš rudens kainuoja labai brangiai.

Pavyzdžiui, peliniai pašiaušėliai itin išplitę Jungtinėje Karalystėje. Ten šių piktžolių naikinimui per sezoną ūkininkai išleidžia labai daug pinigų – 80–120 Eur/ha.

Žieminių rapsų pasėliuose pelinių pašiaušėlių problemą gerai sprendžia Butisan® šeimos produktai.

Dirvinių herbicidų bandymai rapsuose, pasėtuose į kviečių ražieną

Trečius metus Dotnuvoje (Kėdainių r.) atliekami rapsų herbicidų bandymai minimalaus dirbimo laukuose. Laukai išrenkami, kad būtų kuo daugiau kviečių augalinių liekanų ir šiaudų. Nustatyta, kad bandomi produktai – Butisan® Star, Butisan® Avant, Butisan® 400 – yra labai efektyvūs prieš piktžoles, kai jie panaudojami iš karto po sėjos, vėliausiai BBCH 09-10 tarpsniuose (rapsams dygstant), nepaisant to, kad dirvoje yra daug augalinių liekanų ir šiaudų, ir jei yra sausa po sėjos.

Kai purškimas herbicidais vėluojamas, prarandame dalį efektyvumo prieš piktžoles. Išvada: naudojant dirvinius herbicidus svarbu neleisti piktžolėms peraugti ir nebijoti purkšti dirvinių herbicidų, jeigu yra sausa ir rapsai sėjami į ražienas.

Herbicidų ir jų mišinių stresas rapsams

Renkantis herbicidus reikia atkreipti dėmesį, kad herbicidas ne tik gerai naikintų piktžoles, bet ir nesukeltų streso rapsams. Dėl jo sumažėja augalų stelbiamoji galia, stresas silpnina augalus: skatina išgulimą, nevienodą brendimą.

Praėjusį rudenį ir šį pavasarį matėme nemažai streso paveiktų žieminių rapsų pasėlių po kontaktinio-dirvinio mišinio tipo herbicidų panaudojimo (2, 3 nuotr.).

Galima į foną arba šiaip INFOBOX padaryti

Dirvinių herbicidų naudojimo rekomendacijos:

Jeigu savo laukuose turite sunkiai sunaikinamų piktžolių (daržinių žliūgių, vienmečių miglių, vijoklinių pelėvirkščių, paprastųjų rietmenių, dirvinių smilguolių, ramunių ir kt.), herbicidus reikia naudoti tokiomis normomis:

·         Butisan® Star – 2,25 l/ha.

·         Butisan® Star – 1,5 l/ha + Butisan® 400 – 1,0 l/ha.

·         Butisan® Avant – 2,25–2,5 l/ha.

·         Butisan® Avant – 1,5 l/ha + Butisan® 400 – 1,0 l/ha.

·         Butisan® produktus galima ir rekomenduojama maišyti su graminicidais.

Rekomenduojami video