Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Smulkiesiems ūkininkams plačiai atveriamos durys

Nuo 2019 m. kovo pradžios europinės paramos teikimo smulkiesiems ūkininkams tvarka pasidarė paprastesnė. Nacionalinės mokėjimų agentūros teigimu, ši paramos priemonė ir taip populiari, o dabar norima padėti tiems, kurie dar nespėjo ja pasinaudoti. Taigi nepasinaudojusieji parama smulkiesiems ūkiams 2014–2020 m. laikotarpiu turi puikią galimybę tai padaryti.

Paprasta ir aiški tvarka

Nuo 2019 m. kovo 1 d. smulkieji ūkininkai jau gali teikti paraiškas gauti paramą savo ūkiams plėsti ir modernizuoti. Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos ,,Parama smulkiesiems ūkiams“ įgyvendinimo taisykles Žemės ūkio ministerija patvirtino vasario pradžioje. „Kviečiu teikti paraiškas ūkininkus, kurie anksčiau nepasinaudojo šia parama, – jiems ji ir skirta, todėl raginu nepraleisti naujų galimybių“, – kvietė Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas Erikas Bėrontas.

Smulkiajam ūkininkui, kuris nori gauti lėšų ūkio plėtrai, bus lengviau daugeliu požiūrių: supaprastintos paramos paraiškos ir verslo plano formos; nebus reikalaujama teikti komercinių pasiūlymų tinkamoms finansuoti išlaidoms pagrįsti; nereikės kartu su paraiška pateikti finansinės atskaitomybės dokumentų. Buhalterinę apskaitą privaloma tvarkyti ne vėliau kaip nuo paramos paraiškos pateikimo dienos iki verslo plano įgyvendinimo laikotarpio pabaigos.

Paskutiniais verslo plano įgyvendinimo metais paramos gavėjas neprivalės pasiekti 2 proc. grynojo pelningumo, tačiau svarbu, kad veikla būtų pelninga.

Atsisakyta reikalavimo apdrausti paramos lėšomis įsigytą turtą, tačiau, įvykus įvykiui, kurio metu būtų sugadintas ar sunaikintas paramos lėšomis įsigytas ar sukurtas turtas, paramos gavėjas įsipareigoja atkurti turtą ne mažesne negu atkuriamąja verte ir ne mažesnių techninių parametrų. Pavyzdžiui, jei vagys pavogs nedraustas akėčias – tokios pat akėčios turės atsirasti rizikavusio paramos gavėjo sąskaita. Tas pat ir su traktoriumi ar kombainu, jei juos pavogtų ar jie sudegtų. Prisiimtų įsipareigojimų privalu laikytis iki bus išmokėtos visos skirtos paramos lėšos.

Ką galima pirkti?

Ką gali ir ko negali pirkti ūkininkas už gautus paramos pinigus? Pavyzdžiui, gal gali susigalvoti ir nusipirkti automobilį arba susiremontuoti gyvenamojo namo stogą? Arba panaudoti ją kokiam nors ūkio turto draudimui?

Specialių apribojimų, draudimų nėra. 2019 metų taisyklėse numatyta, kad parama skiriama ir išmoka mokama, jeigu verslo plane suplanuotos išlaidos yra būtinos verslo planui įgyvendinti ir numatytai veiklai vykdyti, jos tiesiogiai susijusios su remiama veikla, t. y. žemės ūkio produktų gamyba, žemės ūkio produktų (pagamintų (išaugintų) valdoje) perdirbimu ir tiekimu rinkai. Parama teikiama Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedo produktų (išskyrus žvejybos ir akvakultūros produktus) gamybai ir valdoje pagamintiems produktams perdirbti. Perdirbimo proceso metu gautas galutinis produktas turi būti Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedo produktas. Taisyklėse nėra nurodyta tinkamų ar netinkamų išlaidų. Tik labai svarbu, kad jos būtų būtinos, pagrįstos ir skirtos verslo planui įgyvendinti, verslo plane užsibrėžtiems tikslams, uždaviniams bei veiklos rodikliams pasiekti. Taip pat svarbu paminėti, kad paramos gali kreiptis tik tie smulkieji ūkininkai, kurie pagal šią priemonę paramos prašo pirmą kartą per Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos laikotarpį.

Uogininkyste besiverčianti Regina Jonušienė iš Kalnyčių kaimo Šilalės rajone tikina: „Kartą aš jau pasinaudojau parama ir kitiems tikrai patariu tą padaryti. Iš paramos lėšų nusipirkau akėčias, traktoriuką su tinkamu apsisukimo spinduliu, braškių tarpuvagių apdorojimo įrangą, tinkamą silpniems daigams šalinti, įrangą medelių sodinukams sodinti, ją pritaikiau ir avietėms. Niekas man nediktavo, ką pirkti.“

Popierių mažėja

Šalia to, kad supaprastinamos verslo plano ir paraiškos formos, paramos gavėjas nebeturės teikti patirtų išlaidų ir jų apmokėjimo įrodymo dokumentų, jeigu to nepaprašo Nacionalinė mokėjimo agentūra, atsisakoma ir kontrolės laikotarpio, t. y. įgyvendinus projektą nebereikės teikti metinių ataskaitų.

Pasak Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovo Eriko Bėronto, paramą gavę ūkininkai ir ligi šiol nelabai skundėsi popierių ar perteklinės kontrolės gausa, tačiau norima žmones paskatinti ir toliau naudotis parama, nesibaiminant, kad į duris pasibels griežtas patikrą atliekantis darbuotojas.

Tuo, kad paramos lėšomis verta modernizuoti savo ūkį, įsitikina vis daugiau ūkininkų. Vien praėjusiais metais buvo pateiktos 665 paraiškos smulkiesiems ūkiams modernizuoti, bendra jose prašoma suma – daugiau kaip 9,9 mln. eurų. Tai suprantama – naujos ir kokybiškos technikos ar įrangos, reikalingos norint pažangiai ūkininkauti, savo lėšomis lengvai nenusipirksi.

Ūkininkė R.Jonušienė teigia, kad apie galimybę gauti paramą sužinojo kaip visi – iš televizijos, interneto, radijo, be to, vienas kitas pažįstamas ja jau buvo pasinaudojęs. „Tikrinimų nebuvo daug <...>  Konsultantų mokamomis paslaugomis nesinaudojau ir jų neprireikė. Nacionalinė mokėjimo agentūra visada nuoširdžiai padėjo ir maloniai bendravo. Galiu užtikrinti, kad parama tikrai padėjo verslo plėtrai“, – džiaugėsi moteris.

Įgyvendinęs projektą, paramos gavėjas Nacionalinei mokėjimo agentūrai turi pateikti tik vieną galutinę projekto įgyvendinimo ataskaitą. Ji pateikiama kartu su mokėjimo prašymu, kuris teikiamas tinkamai įgyvendinus verslo planą paraiškoje ir taisyklėse numatytais terminais. Galutinė ataskaita ir mokėjimo prašymas teikiami elektronine forma per Žemės ūkio ministerijos informacinę sistemą.

Tvarkingai pateikus supaprastintą paraišką ir Nacionalinei mokėjimo agentūrai priėmus sprendimą dėl paramos skyrimo, pinigai išmokami pareiškėjui (ūkininkui) į paraiškoje nurodytą asmeninę banko sąskaitą.

Tikslas – paprastumas

Į paramą gali pretenduoti tik tie smulkieji ūkiai, kurių valdos ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, yra nuo 4 000 iki 7 999 eurų. Kas ta standartinė vertė ir kaip žinoti, kad atitinki taisyklių reikalavimus?

Produkcijos standartine verte išreikštas valdos ekonominis dydis – tai eurais išreikštas rodiklis, kuriuo apibūdinamas žemės ūkio valdos dydis ir kuris yra lygus valdos visos produkcijos standartinės vertės ir valdos pajamų, gautų už paslaugas žemės ūkiui, sumai. Šį rodiklį apskaičiuoja ir savo interneto svetainėje 2 kartus per metus skelbia VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (www.vic.lt).

Prireikus visada galima pasikonsultuoti su Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistais. Paklausimų bei skambučių iš potencialių pareiškėjų agentūros Komunikacijos skyrius sulaukia kasdien. Atsižvelgiant į ankstesnę patirtį ir gerokai supaprastintą paramos teikimo tvarką, tikėtina, kad bus dar daugiau norinčiųjų pateikti paraiškas gauti paramą. Todėl Nacionalinė mokėjimo agentūra kviečia ūkininkus nelaukti paskutinės dienos paraiškoms teikti ir kreiptis į agentūrą kuo anksčiau.

Nacionalinės mokėjimo agentūros misija – būti patikima ir pažangi organizacija ir suteikti galimybes paprasčiausiu būdu pasinaudoti parama žemės ūkiui, kaimo plėtrai ir žuvininkystei.

Išsamią informaciją apie priemones bei pareiškėjams keliamus reikalavimus rasite interneto svetainėse www.nma.lt ir www.zum.lrv.lt

 

Vaclovas Kardašius

logo,nmaKPF_LOGOspalv

 

 

Rekomenduojami video